چه عناصر غذایی در کود جلبک دریایی وجود دارد؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به‌ طور معمول تمام باغداران و کشاورزان برای پرورش و رشد بهتر گیاهان خود از مواد مفید و کودهای مختلف بهره می‌گیرند و سعی می‌کنند با کمک آن‌ها گیاهان خود را تغذیه کنند. در واقع می‌توان گفت؛ همه گیاهان برای رشد مناسب به یک‌سری مواد مغذی احتیاج دارند و اگر این مواد را به‌ خوبی دریافت نکنند، ممکن است از بین بروند و یا این‌ که کیفیت لازم را نداشته باشند. در حال حاضر کودهای شیمیایی و طبیعی زیادی در بازار وجود دارد اما تمام آن‌ها کیفیت و کارایی لازم را ندارند. از این‌ رو بهتر است بدانید؛ کود جلبک دریایی جزو بی‌نظیرترین کودهایی است که خواص فوق العاده‌ای دارد. عناصر غذایی در کود جلبک دریایی در مقایسه با سایر کودها بسیار زیادتر است و می‌توانند تأثیرات بی‌نظیری از خود بر روی محصولات، برگ‌ها، شاخه گیاه، خاک و ریشه گیاه به جای بگذارند.

عناصر غذایی در کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی ساختاری ارگانیک دارد و استفاده آن در بلند مدت نیز هیچ گونه آسیبی به محیط‌ زیست و بافت خاک وارد نمی‌کند. این کود مفید سرشار از املاح و مواد مغذی ضروری همچون؛ روی، منیزیم، نیتروژن، آهن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و… است و به رشد بهتر گیاهان کمک شایانی می‌کند.

در واقع هر کدام از این عناصر نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش محصولات دارند و می‌توانند به شما کمک کنند گیاهان‌تان شادابی و کیفیت بسیار بیشتری داشته باشند. علاوه‌بر این عناصر، کود جلبک دریایی حاوی 60 نوع مواد معدنی، ویتامین و آنزیم است که در هر کودی نمی‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

هورمون‌های مفید و مغذی موجود در کود جلبک دریایی

همان‌ طور که گفته شد؛ در کود جلبک دریایی هورمون‌های زیادی وجود دارد که تمام آن‌ها در بهبود و رشد سریع‌تر گیاهان نقش زیادی دارند. از جمله مهم‌ترین این هورمون‌ می‌توان سیتوکینین‌ها، اکسین‌ها، ژیبرلین‌ها و بتائین‌ها را نام برد. سیتوکینین‌ها کمک می‌کنند رشد گیاهان افزایش یابد و مواد مغذی بهتر جذب گیاه شوند. این هورمون مقاومت گیاه در برابر سرما و یخ‌زدگی را نیز تا حدود زیادی افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد محصولات دچار آسیب شوند و از بین بروند.

اکسین‌ها اجازه نمی‌دهند جوانه‌های گیاه در زمان‌های نامناسب شروع به رشد کنند. این هورمون مفید کمک می‌کند رشد گیاه دچار اختلال نشود و گل‌‌ها نیز دچار ریزش نشوند. ژیبرلین‌ها کمک می‌کنند خاک برای مدت بیشتری آب را در خود نگه دارد و ریشه گیاهان نیز خشک نشود. این هورمون از گیاهان در برابر شرایط محیطی پرتنش نیز به بهترین شکل ممکن محافظت می‌کند. بتائین‌ها ظرفیت نگهداری آب در خاک را افزایش می‌دهند و تمام باکتری‌های مضر را از بین می‌برند. این هورمون فوق العاده اجازه نمی‌دهد گیاهان مقاومت خود را از دست بدهند و ضعیف شوند.

خرید کود جلبک دریایی 

زمان مناسب برای مصرف کود جلبک دریایی

اگر می‌خواهید عناصر غذایی در کود جلبک دریایی به بهترین شکل ممکن تأثیرات عالی خود را بر روی گیاهان و خاک به جای بگذارند، باید در زمان‌های مناسب کار کوددهی را انجام دهید. به طور معمول زمان دقیق و مشخصی برای مصرف این کود وجود ندارد اما بهتر است در دوره رشد و فصل استراحت گیاهان، از آن بهره بگیرید.

استفاده کردن از کود جلبک دریایی در این زمان‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد و کمک کند محصولات کیفیت و مقاومت خود را از دست ندهند. البته بهتر است در نظر داشته باشید؛ محدود کردن کوددهی گیاهان در یک زمان کوتاه، اصلا کار مناسبی نیست و باید این کار را به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهید تا نتیجه مناسبی حاصل شود.

عناصر غذایی در کود جلبک دریایی

انواع کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی به ژور معمول در 2 نوع؛ مایع و پودری برای گیاهان تولید می‌شود. کود جلبک دریایی پودری و مایع هر دو دارای خواص فوق‌العاده‌ای هستند و می‌توانند تأثیرات شگفت‌انگیزی را از خود به‌ جای بگذارند اما و اگر می‌خواهید سریع‌تر تأثیرات مثبتی را مشاهده کنید و نتیجه مطلوب‌تری به دست آورید، بهتر است سراغ نوع مایع بروید.

کود جلبک دریایی مایع، غلظت بسیار زیادی دارد و می‌تواند کمک کند باروری گیاه تا حدود زیادی افزایش یابد. دقت داشته باشید؛ کود جلبک دریایی را نباید به‌ صورت خالص استفاده کنید زیرا با انجام دادن این کار، برگ و ریشه گیاهان دچار آسیب جدی می‌شوند و از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی

مزایای کود جلبک دریایی در کشاورزی و باغداری

  • کود جلبک دریایی اگر به‌ صورت مناسب مصرف شود، می‌تواند کمک کند جوانه‌زنی گیاهان افزایش یابد و محصولات بیشتری تولید شود.
  • عناصر غذایی در کود جلبک دریایی کمک می‌کنند تمام نیازهای گیاه به بهترین شکل ممکن تأمین شود و محصولات با کاهش وزن مواجه نشوند.
  • این کود طبیعی ریشه‌دهی گیاهان را افزایش می‌دهد و جلوی ضعیف شدن آن‌ها را می‌گیرد.
  • با مصرف به‌ اندازه و به‌ موقع کود جلبک دریایی می‌توانید مقاومت گیاهان و محصولات را در برابر بیماری‌ها، سرما، شرایط پرتنش، یخ‌زدگی، آفات و حشرات تا حدود زیادی افزایش دهید و شادابی آن‌ها را نیز چندین برابر کنید.
  • این کود غنی تمام آلودگی‌ها و ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین می‌برد و حاصلخیزی خاک را نیز چندین برابر می‌کند.
  • اگر در زمین کشاورزی یا باغ‌تان علف‌های هرز زیادی وجود دارد، می‌توانید به راحتی با کمک کود طبیعی جلبک دریایی آن‌ها را از بین ببرید و رشدشان را متوقف کنید.
  • این کود فوق العاده تعداد باکتری‌های مفید موجود در خاک را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند خاک غنی‌تری داشته باشید.
  • کود جلبک دریایی ساختار دفاعی گیاه را بسیار تقویت می‌کند و جلوی ریزش برگ‌ها را هم می‌گیرد.
  • با استفاده از این کود ارگانیک می‌توانید مقاومت گیاه در برابر خشکی یا کم‌آبی را افزایش دهید و شوری خاک را هم از بین ببرید.
  • کود جلبک دریایی طعم محصولات را بهبود می‌بخشد و وزن آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید عناصر غذایی در کود جلبک دریایی به خوبی در اختیار گیاهان‌تان قرار بگیرد، باید حتما به صورت صحیح کار کوددهی را انجام دهید و در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. زیرا زیاده‌روی کردن در میزان مصرف این کود اصلا مناسب نیست و می‌تواند مشکلات جدی را برای گیاهان به وجود بیاورد. همچنین توصیه می‌کنیم پیش از مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان مختلف، حتما آزمون خاک یا برگ را انجام دهید تا بتوانید بهتر کمبودها و نیازهای موجود را تشخیص دهید و سپس ‌آن‌ها را برطرف نمایید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

عناصر غذایی در کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *