کود NPK مخصوص توت فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

توت فرنگی یکی از میوه های خوشمزه ای است که همچون موجودات زنده دیگر از جمله گیاهان و درختان  برای رشد کردن به غذا و آب نیازمند است، کود می تواند یک ماده طبیعی و یا غیر طبیعی باشد که برای تغذیه کردن گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. کود طبیعی و یا غیر طبیعی تاثیر بسیاری روی رشد کردن درخت ها و گیاه ها دارد به همین خاطر هم لازم است تا اطلاعات و آگاهی داشته باشیم که دقیقا هر گیاهی چه نوع کودی و به چه مقداری لازم دارد تا بتواند برایش مطلوب و مناسب هم باشد، یک کود خوب می تواند مواد مغذی موجود در خاک را تقویت کرده و توت فرنگی بهتری را پرورش داده و درنهایت باردهی خوب و باکیفیتی به ما تحویل دهد، در کل کود ها به دوشکل طبیعی و صنعتی به تولید می رسند در این مقاله قصد داریم تا به انواع کود ها و مزایای آنها پرداخته و کود NPK مخصوص توت فرنگی را معرفی کنیم، لطفا همراه ما باشید.

ویژگی های کود NPK برای میوه توت فرنگی

کود NPK مخصوص توت فرنگی دارای خاصیت های فراوانی است و بدون این که محدودیتی داشته باشد می تواند رشد توت فرنگی کمک نماید ویژگی های این کود منحصر به فرد عبارتند از:

  • رشد ریشه ی گیاه درمخزن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد
  • مقاومت آن را در مواقع و شرایط نامساعد و مضر همچون: سرما و گرما و خشکی و کم آبی و ویروس ها و آفت ها بالا می برد
  • از دیگر ویژگی های این کود اثر گذاری سریع و شگفت انگیز آن است.

کود NPK مخصوص توت فرنگیکود NPK و تاثیرات آن

فسفری که در کود NPK وجود دارد می تواند عنصر های مورد نیاز برای رشد کردن گیاه را فراهم کند همچنین کمک می کند که کربوهیدرات ها یا بقیه مواد مغذی که در خاک موجود هستند آسان تر منتقل شود به این موضوع دقت داشته باشید گیاهانی که به اندازه کافی فسفر دریافت کنند مقاومتشان در برابر آفت ها و بقیه ی مشکلات محیطی افزایش پیدا می کنند ودارای ساقه و برگ ضخیم تری خواهند شد.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت گلابی

گیاه توت فرنگی از زمانی که شروع به گلدهی می کند و تا پایان آن و هنگام رشد کردن میوه به عنصر فسفر نیاز مند است، اگر عنصر فسفر در گیاه کم باشد موجب ایجاد شدن قرمز رنگ مایل به رنگ ارغوانی در پهنک قسمت های پایینی گیاه توت فرنگی می گردد، از این رو برای اینکه از کمبود فسفر بشود جلوگیری کرد بهتر است که از کودهای حاوی عنصر فسفر استفاده کرد، استفاده کردن ازاسید های آمینه نیز در این طور شرایط جذب سایر عناصر مغذی را هم بالا می برد و افزایش می دهد.

کود NPK که عنصرفسفر بالایی داشته باشد دارای نیتروژن و پتاسیم به نسبت متعادل و عنصر های ریز مغذی که به شکل کلات پایدار در PH خاک های قلیایی می باشد، این محصول موجب می شود که رشد ریشه افزایش یافته و گرده افشانی را بهبود می بخشد، گل زایی را تحریک می کند، گل و دانه تشکیل می دهد، فتوسنتز را تنظیم می کند، دیواره سلولی را ضخیم کرده و درنهایت مقاومت ساقه ها را افزایش می دهد.

کود NPK مخصوص توت فرنگی۲ الی ۳ کیلوگرم از این کود را می توان به همراه کود جلبک دریایی یونی  گلد به مقدار نیم کیلوگرم و یا به همراه کود ریز مغذی میکروم به مقدار ۱کیلوگرم در هزار لیتر آب مورد استفاده قرار دهید، کود ریز مغذی میکروم گیاه را به انجام فرایند های متابولیکی تحریک کرده یعنی( تولید قند، فتوسنتز، و پروتئین) و رشد رویشی و نهایی ترین عملکرد آن را افزایش خواهد داد.

تشکیل شدن میوه توت فرنگی

زمانی که توت فرنگی شروع به میوه دادن می کند همانند هر زمان و دوره دیگر احتیاج به ۳ نوع ماده مفید است که در بالا برایتان ذکر کردیم: فسفر،پتاسیم و نیتروژن.

در این مرحله هم لازم است که برای آماده کردن شرایط مساعد جهت میوه دادن از کود های مکمل هم استفاده شود.

دوهفته بعد از تشکیل شدن میوه توت فرنگی

در این مرحله گیاه برای اینکه میوه رنگ و طعم بالایی داشته باشد به ریزمغذی های مختلف و همچنین عنصر آهن نیاز دارد.

کود NPK مخصوص توت فرنگیدر برنامه غذایی توت فرنگی استفاده کردن از کود های کالسیسان که شامل آمینو اسید به میزان ۴۰درصد، نیتروژن آلی ۲.۸درصد، اکسید کلسیم ۱۰ درصد، اکسید منیزیم ۲ درصد، کربن آلی ۱۰ درصد، ۲ لیتر در هکتار و پس از گذشت یک هفته برای افزایش سایز و باردادن میوه باید از کود پتاسیم شامل نیتروژن ۵ درصد، فسفر ۵ درصد، پتاسیم و عنصر های ریز مغذی ۴۱درصد ۲ کیلو گرم در هکتار با آلگاسیفو ۳۰۰۰ در هکتار یعنی ۱ لیتر استفاده می گردد.

بیشتر بخوانید: کود نیترات برای سیب زمینی

کلام آخر

قبل از اینکه توت فرنگی را بکارید باید خاک را از کود های آلی سرشار بکنید یعنی به طور مساوی و برابر از تمام عناصر استفاده شود.

کود NPK مخصوص توت فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *