برگ انجیری ابلق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برگ انجیری ابلق

برگ انجیری ابلق جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به شرایط سخت محیطی است که به دلیل تکثیر آسانی که دارد به راحتی می‌توان آن را پرورش داد. گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای جلوه دادن به دکوراسیون فضا و ایجاد محیطی نشاط آور استفاده نمود. اما برخی از این گیاهان گران قیمت هستند که از آن جمله می‌توان اشاره‌ای به برگ انجیری ابلق نمود.

این گل زیبا، به دلیل ترکیب رنگ سبز و سفید، ظاهری خاص دارد و با قیمت گرانتری در مقایسه با سایر ارقام گل انجیری به فروش می‌رسد. قیمت بالای این گل موجب شده تا افراد زیادی در پی این باشند تا بتوانند خودشان این گل را پرورش دهند. بر همین اساس ما هم پست امروز خود را به برگ انجیری ابلق اختصاص دادیم تا شما عزیزان را بیشتر با نحوه کاشت آن آشنا نماییم.

کلیاتی درباره برگ انجیری ابلق

برگ انجیری ابلق با نام علمی MONSTERA DELICIOSA، گیاهی از تیره شیپوریان است که به دلیل شکل و ظاهر متفاوتی که دارد یکی از شناخته شده‌ترین گیاهان در بین گیاهان آپارتمانی است. از نظر ظاهری، برگ انجیری ابلق، دارای برگ‌هایی پهن با بریدگی و شکاف‌هایی منظم است که طرح‌هایی زیبا به خود می‌گیرند. برگ انجیری ابلق از آنجایی که ترکیبی از دو رنگ سفید و سبز دارد به این نام خوانده می‌شود و به دلیل ظاهر زیبا و خاص یکی از محبوبترین گل‌های آپارتمانی به شمار می‌رود.

در ایران برخی از گونه‌های برگ انجیری یافت می‌شود؛ اما این گیاه بومی کشورهای جنوب مکزیک و کلمبیاست. این گیاه در جنگل‌هایی با میزان بارش فراوان به خوبی رشد می‌کند. ارتفاع برگ انجیری ابلق در زادگاهش گاه تا 30 متر هم می‌رسد. دلیل این شکاف‌های ایجاد شده در برگ انجیری ابلق، برای در امان ماندن از باد و باران‌های شدید است. باد و یا باران به راحتی از این بریدگی‌ها عبور کرده در نتیجه دچار شکستگی نمی‌شوند. از دیگر ویژگی این گیاه، داشتن ریشه‌هایی بلند شبیه به مار است.

برگ انجیری ابلق

کود برگ انجیری

آشنایی با روش کاشت و تکثیر برگ انجیری ابلق

از سه طریق زیر می‌توان برگ انجیری ابلق را تولید و تکثیر است:

  • از طریق قلمهگیری

از رایج‌ترین روش برای تکثیر، قلمه‌گیری از ساقه در فصل بهار است. برای این امر بایستی 2 یا 3 برگ را همراه با ساقه جدا و آن را در گلدانی با خاک سبک همچون کمپوست کشت کرد. قلمه نباید خیلی عمیق کاشته شود. بهترین دما، برای رشد قلمه‌ها 21 الی 23 درجه سانتیگراد است که می‌توان این دما را از طریق شرایط گلخانه‌ای ایجاد کرد. خاک قلمه‌ها باید مرطوب باشد که می‌توان از یک پلاستیک فریز استفاده نمود، بدین صورت که چندین سوراخ بر روی پلاستیک ایجاد نموده و سپس بر روی قلمه­ها کشیده شود. اگر شرایط به خوبی پیش برود قلمه‌ها پس از چند هفته شروع به ریشه‌زایی می­کنند.

  • از طریق خوابانیدن ریشههای هوایی

این روش چندان رایج نیست؛ اما در هر صورت از این طریق نیز می‌توان برگ انجیری ابلق را تکثیر کرد. این گیاه دارای ریشه‌های هوایی می‌باشد که از این ویژگی می‌توان برای تکثیر استفاده کرد. برای این امر، ریشه برگ انجیری ابلق را که وصل به گیاه هست را می‌توان درون گلدانی از خاک کاشت. و باید آن را آبیاری نمود و هر وقت که برگ جدیدی ایجاد شد می‌توان آن را از گیاه مادری جدا کرد و جداگانه کشت نمود.

  • تکثیر از طریق بذر

یکی دیگر از روش‌های تولید و تکثیر، از طریق بذر است. برای این امر می‌توان بذر مناسب برگ انجیری ابلق را از گلخانه‌ها خریداری نموده و سپس آن را در بستر مناسبی از کمپوست کشت کرد. بعد از این که شرایط لازم فراهم شد و بذرها شروع به جوانه زدن نمودند حال می‌توان آن‌ها را در یک گلدان بزرگتر و جدید کشت کرد.

برگ انجیری ابلق

آشنایی با شرایط نگهداری برگ انجیری ابلق

گیاه برگ انجیری ابلق همانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی برای رشد هر چه بهتر نیاز به شرایط لازم پرورش دارند. از مهمترین این شرایط پرورش می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

  • دما

همان طور که پیش از این نیز اشاره نمودیم، برگ انجیری ابلق گیاهی گرمسیری است و در محیط‌های گرم و مرطوب به خوبی رشد می‌کند. بهترین دما برای رشد، 18 الی 27 درجه سانتیگراد است. از آنجایی که گیاهی مقاوم در برابر تغییرات دمایی نیز هست می‌تواند حداقل 10 و حداکثر 30 درجه سانتیگراد را نیز به خوبی تحمل نماید.

  • آبیاری

برگ انجیری ابلق، گیاهی است که در محیط‌های مرطوب به خوبی رشد می‌کند از این رو خاک آن نیز همواره بایستی مرطوب باشد. آبیاری در فصل تابستان هر 4 روز و در زمستان نیز هر 10 روز یکبار انجام می‌گیرد. برای این که رطوبت گیاه حفظ شود می‌توان زیر گلدان را با سنگریزه پر کرد و سپس آن را پر از آب نمود طوری که با خاک گلدان و گیاه در ارتباط نباشد و یا این که در روزهای گرم تابستان می‌توان گیاه را با آب تصفیه شده غبار پاشی نمود.

  • خاک

گیاه برگ انجیری ابلق به خاکی سبک و نرم نیاز دارد، که برای این امر می‌توان از خاک‌های آماده‌ای همچون کمپوست و یا مخلوطی از خاک باغچه و برگ استفاده کرد. خاک این گلدان باید از زهکشی مناسبی نیز برخوردار باشد. همچنین خاک گلدان بایستی غنی از املاح معدنی و سایر ریز مغذی‌های مورد نیاز گیاه باشد تا به خوبی تغذیه گردد. اگر خاک فقیر باشد یقینا گیاه به خوبی رشد نمی‌کند و برگ‌ها کوچک خواهند ماند. که برای این امر می‌توان از کود مناسب استفاده کرد.

  • نور

دیکر فاکتور دخیل در رشد گیاه برگ انجیری ابلق، می‌توان به فراهم آوردن شرایط نوری مناسب اشاره کرد. این گیاه نور مستقیم و باشدت زیاد را دوست ندارد، نور زیاد می‌تواند منجر به سوختن برگ‌ها شود. همچنین نور کم سبب بی رنگ شدن برگ‌ها می‌گردد. بنابراین نور متوسط و غیر مستقیم برای پرورش هر چه بهتر ایده‌آل است.

کلام پایانی

برگ انجیری یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است که به دلیل ظاهر جذاب و خاص خود، در مقایسه با بسیاری از گیاهان آپارتمانی قیمت گرانتری دارد. این گیاه از روش نگهداری آسانی برخوردار است و با فراهم آوردن حداقل شرایط به راحتی می‌توان آن را برای سال‌های سال در محیط نگهداری نمود و دکوراتیوی زیبا ایجاد کرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : اسید هیومیک

برگ انجیری ابلق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *