کود کلات میکرو

کود کلات میکرو چیست؟ تامین ریزمغذی ها برای گیاهان می تواند مشکل ساز باشد. بسیاری از کودهای کشاورزی N، P یا K فاقد مقادیر کافی از ریز مغذی‌های ضروری برای رفع نیازهای گیاه هستند. ریز مغذی‌ها اغلب قبل از کاشت استفاده می‌شوند، اما ممکن است برای رفع کمبودهای ریزمغذی‌های گیاه که ممکن است به دلیل pH بالا یا پایین خاک، مشکلات گیاهی یا محیطی رخ دهد، به کاربردهای اضافی در فصل نیاز باشد. کودهای ریز مغذی مصنوعی به شکل یونی برای گیاهان در محدوده pH محدود (pH 6.5 تا 7.5) در دسترس هستند.

تاثیر مقدار pH کلات میکرو تانسو بر روی گیاهان

 PH بالای خاک (pH>7.5) دسترسی مس (مس)، آهن (آهن)، منگنز (Mn) و روی (روی) را کاهش می‌دهد. هنگامی که pH خاک پایین باشد، درشت مغذی‌های کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و مولیبدن (Mo) ممکن است محدود شوند. بنابراین، کاربرد ریزمغذی‌های مصنوعی در خاک به‌ویژه چالش‌برانگیز است و می‌تواند به‌ویژه در خاک‌های شنی یا هنگام رشد محصولاتی که نیازهای ریز مغذی بالایی دارند، مشکل‌سازتر باشد. ریزمغذی های ترکیبی مصنوعی و آلی تولید شدند که نسبت به شرایط خاک واکنش کمتری دارند. کود کلات میکرو می توانند به طور قابل توجهی جذب مواد مغذی را افزایش داده و کارایی استفاده را بهبود بخشند.

کود کلات میکروریزمغذی های کلاته تانسو چیست؟

ریز مغذی‌های کلاتی کودهایی هستند که در آن یون ریز مغذی (مثلاً آهن یا آهن) توسط یک مولکول بزرگ‌تر به نام لیگاند یا کلاتور احاطه شده است. لیگاندها می توانند مواد شیمیایی طبیعی یا مصنوعی باشند. این ترکیبات همراه با یک ریز مغذی یک ریز مغذی کلات شده را تشکیل می دهند. ریزمغذی های کلات شده در شرایط خاصی از اکسیداسیون، بارش و بی حرکتی محافظت می شوند. در واقع این کلات ها محدوده pH موثر متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید: کلات منیزیم

عوامل کلات کننده طبیعی

بسیاری از عوامل کلات کننده طبیعی مانند اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی، اسیدهای هیومیک و فلوویک، لیگنینوسولفونات ها، لیگنینی پلی کربوکسیلات ها، اسیدهای قند، فنل ها، پلی فسفات ها، فلاونوئیدها و سیدروفورها وجود دارند. اینها معمولاً ارزان‌تر هستند، در محدوده pH وسیع‌تر عمل می‌کنند و برای گیاهان سمی‌تر هستند. هر دو کلات مصنوعی و غیر مصنوعی OMRI مجاز هستند. اما می خواهیم بدانیم که کود کلات میکرو چه تاثیری روی خاک بردارد.

آیا ریزمغذی های کیلاته مورد نیاز هستند؟

خاک ناهمگن و پیچیده است و ریز مغذی های سنتی به کار رفته ممکن است به دلیل اکسیداسیون یا بارش در دسترس گیاه قرار نگیرد. استفاده از ریز مغذی‌های کلات شده، فراهمی زیستی ریزمغذی‌ها را بهبود می‌بخشد و می‌تواند به کیفیت و عملکرد محصول کمک کند. اگر گیاهان تنش ریز مغذی‌ها را نشان می‌دهند، در خاک‌های قلیایی که دسترسی ریزمغذی‌ها را محدود می‌کنند، یا زمانی که مکمل‌های ریز مغذی خاک کافی نیست، باید ریز مغذی‌های کیلات را در نظر گرفت.

در کجا کمتر به ریزمغذی های کیلاته نیاز داریم؟

خاکی که دارای مواد مادری آذرین یا سایر سنگ‌های سرشار از مواد مغذی است می‌تواند ریزمغذی‌های لازم را تامین کند. برخی از سنگ های آذرین دارای روی بالایی هستند. خاک های رسی با ظرفیت تبادل کاتیونی بالا (CEC) یا ریز مغذی ها در ساختار معدنی ممکن است به ریز مغذی های اضافی نیاز نداشته باشند. خاک های با CEC بالا می توانند ریز مغذی ها را جذب کرده و آنها را به شکل یونی برای گیاهان حفظ کنند. ریز مغذی ها در ساختار معدنی به مرور زمان آزاد می شوند. خاک‌های با مواد آلی بالا نیز تمایل دارند ریزمغذی‌ها را به شکل در دسترس زیستی حفظ کنند.

به احتمال زیاد در کجا به ریزمغذی های کیلاته نیاز داریم؟

خاک های ایالات متحده و کانادا ممکن است کمبود بور (B) داشته باشند. بور تحت تأثیر مواد آلی قرار نمی گیرد، به راحتی شسته می شود و می تواند توسط آهک تازه محبوس شود. بور در خاک های آبرفتی بیشتر از آذرین است. در زیر خاک کم است و آب و هوای خشک ممکن است علائم کمبود بور را در زمانی که ریشه های گیاه در جستجوی آب عمیق تر می شوند ایجاد کند.

تاثیر نوع خاک بر روی ریزمغذی های کلاته

نوع خاک می تواند در دسترس بودن ریز مغذی ها تأثیر بگذارد. خاکهای شنی شسته شده دارای CEC پایین هستند و دارای مقادیر B، مس، منگنز، مولیبدن و روی هستند. کوارتز روی کم است. خاک‌های آبرفتی، خاک‌های اسیدی هوازده که در معرض شستشو هستند و خاک‌های کم مواد آلی، همگی از نظر ریز مغذی‌ها دچار کمبود هستند. خاک های با pH بالا دارای آهن، منگنز، روی کم هستند. خاک اسیدی ممکن است کمبود مو داشته باشد.

آیا محصول من به ریزمغذی های کلات شده نیاز دارد؟

اگر علائم کمبود ریزمغذی‌ها را در محصول خود مشاهده می‌کنید، پاسخ کاملاً مثبت است. خبر خوب این است که محلول‌پاشی یک ریزمغذی معمولاً می‌تواند مشکل را در چند روز برطرف کند. اگر در حال رشد محصول حساسی مانند مرکبات که مستعد سطوح کم مس، آهن، منگنز و روی است و به خصوص اگر خاک قلیایی است، باید ریز مغذی‌های اضافی را در نظر بگیرید.

کود کلات میکرودر صورت نبود ریزمغذی ها از چه چیزی می توان استفاده کرد؟

پرداختن به کمبود ریزمغذی‌ها به‌ویژه در محصولاتی که بسیار حساس هستند، مهم است. در این موارد، بهبود قابل توجهی در کیفیت محصول و عملکرد حاصل می شود. در شرایطی که کمبود ریز مغذی‌ها وجود ندارد، استفاده از ریزمغذی‌های اضافی ممکن است ارزش خاصی داشته باشد. برای مثال، عملکرد کل گلابی با اسید آمینه کلات آهن در مقایسه با گروه شاهد بالاتر بود (اما از نظر آماری معنی‌دار نبود) و بین 7 تا 64 درصد افزایش بین سال‌های مطالعه متغیر بود. طول ساقه افزایش یافت و تغییری در سفتی میوه مشاهده نشد.

بیشتر بخوانید: کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

نکات مهم در رابطه با استفاده از کلات میکرو یا ریزمغذی برای گیاهان

  • خاک با pH بالا اغلب دارای فراهمی زیستی کم در ریزمغذی هایی مانند مس، آهن، منگنز و روی است.
  • حساسیت محصول به کمبود عناصر ریز مغذی به گونه و رقم گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد.
  • استفاده از ریز مغذی های غیر آلی محلول در آب در خاک اغلب برای اصلاح اختلالات ریز مغذی ها بی اثر است (کاربرد برگی توصیه می شود).
  • ریز مغذی‌های کیلات نسبت به شرایط خاک واکنش کمتری دارند و می‌توانند جذب و استفاده از مواد مغذی را افزایش دهند.

توجه: توصیه ها و مقررات محلی خود را بررسی کنید زیرا برخی از ایالت ها قبل از استفاده از این نوع محصولات به مستندات کمبود ریز مغذی ها نیاز دارند و بعد از کسب اطلاعات از کود کلات میکرو برای محصولات خود استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366