کود کاج مطبق

کود کاج مطبق

اگر طرفدار پرورش گیاه همیشه سبز در گلدان هستید، کاج مطبق با ظاهر گسترده و سر سبز خود بهترین گزینه است. این گیاه برای اولین بار در در جزیره نورفولک دیده شده و به جنوب کالدونی کنونی تعلق دارد و گونه های مختلفی از این درخت در جهان یافت میشود که یکی از آنها به دلیل شرایط خاص در گلدان نگهداری میشود.

کاج مطبق به دلیل حساسیتی که در برابر یخ زدگی دارد، یک گیاه مناسب برای کاشت در گلدان است اما نبایستی در باغچه اقدام به کاشت آن کنید.

در تابستان بهتر است گلدان را در نزدیکی سایه درختان در محلی قرار دهید که از درجه حرارت متوسط بهره ببرد.

ارتفاع کاج مطبق به ۱ آلی ۲ متر می‌رسد و سرعت رشد آن در فضای آزاد بیشتر ولی در محیط داخلی آپارتمان کند رشد می‌باشد.

تغذیه و موضوع کود کاج مطبق در رشد، گسترش ریشه، برگها و سلامت گیاه نقش بسیار مهمی ایفا میکند؛ کاج مطبق را بایستی در تمام طول سال از کود مورد نیاز بهره مند سازید تا به راحتی از عناصر مغذی و مواد آلی فیض ببرد‌.

اما بهترین کود برای کاج مطبق کدام است؟ این گیاه برای کاشت و پرورش به چه عناصر غذایی نیازمند است؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال با ما در این مقاله از سایت آل کود همراه باشید.

اهمیت استفاده از کود کاج مطبق

این گیاه نیاز بالایی به عناصر غذایی دارد تا به خوبی رشد نماید و طراوت خود را حفظ کند زیرا با کمبود مواد مغذی علائم مختلفی بروز می کند که خوشایند ظاهر همیشه سبز کاج مطبق نخواهد بود.

کودهای مورد نیاز کاج مطبق

در تغذیه کاج مطبق کودهای مختلفی موردنیاز هستند که از جمله آن می‌توان به کود آهن، کود اسید هیومیک مایع، کود مولتی کمپلکس  اشاره نمود. کاربرد هر یک از این کودها در تغذیه کاج مطبق در ادامه مقاله آمده است.

نقش کود آهن در تغذیه کاج مطبق

کاج مطبق بایستی هر دو ماه یکبار به عنصر آهن در مقدار کافی با توجه به سن و اندازه دسترسی داشته باشد؛ کود آهن عامل اصلی سبزینگی و ساخت کلروفیل در برگ های کاج مطبق بوده و از آنجا که زیبایی این گیاه به همیشه سبز بودن آن وابسته می باشد، مصرف کود آهن ضامن حفظ سلامتی و جلوگیری از کمرنگی برگ های کاج مطبق است.

  • از جمله کودهای آهن توصیه شده که میتوانید برای کاج مطبق به کار ببرید، کود کلات آهن ۴.۸ و ۳.۸ به شکل پودری و یا کود آهن مایع شوک می‌باشد.
نقش اسید هیومیک در تغذیه کاج مطبق
  • اصلاح ساختار خاک

بهترین و مناسب ترین بستر جهت رشد کاج مطبق، خاکی سبک با قابلیت عبور آب و زهکشی عالی است. ممکن است شما خاک مناسبی برای کاج مطبق استفاده نکرده باشید اما با افزودن اسید هیومیک، بستر گیاه به اندازه کافی متخلخل و پوک و سست می گردد در نتیجه عبور آب و اکسیژن به نحو عالی محقق میشود.

  • کاهش پی اچ بستر کاج مطبق

استفاده از اسید هیومیک در دوران رشد و زندگی گیاه کاج مطبق، شرایط ایده آلی برای رشد آن فراهم می نماید از جمله اسیدی شدن بستر خاک و کنترل میزان پی اچ ساختار آن می‌باشد زیرا این گیاه تمایل زیادی به زندگی در محیط اسیدی داشته و از طرفی جذب عنصر آهن که از علایق و نیازهای اساسی کاج مطبق است، در چنین شرایطی و با مصرف اسید هیومیک افزایش خواهد یافت.

  • کلاته شدن عناصر

بسیاری از اوقات خاک مواد مغذی موردنیاز گیاه را در اختیار دارد اما به سبب درشت مولکول بودن ریشه قادر به جذب آن نمیباشد. با افزودن اسید هیومیک تمامی عناصر به فرم قابل جذب تبدیل شده و به نحو احسن در اختیار گیاه قرار میگیرد.

نقش کود مولتی کمپلکس برای کاج مطبق

نمیشود گفت گیاه تنها به عناصر پر مصرف جهت رشد و شادابی نیاز دارد زیرا مواد ریز مغذی نیز جایگاه ویژه ای در تغذیه گیاه دارند که سبب می‌شوند کاج به نحو عالی رشد نموده و طبقات طولی و سر سبز و زیبایی را به محل زندگی شما هدیه دهد.

کود مولتی کمپلکس شوک سرشار از عناصر ریز مغذی گیاه شما بوده و سبب رشد انفجاری کاج مطبق خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : خرید اسید هیومیک

 

خرید کود کاج مطبق

بسیاری از افراد در بازار و فضای اینترنتی اقدام به فروش کود می نمایند که بسیاری از آنها به سبب تقلبی بودن، مخلوط بودن ناخالصی ها و اصل نبودن هیچ تاثیری در میزان رشد گیاه شما ندارند لذا توصیه میکنم از منبع معتبر اقدام به تهیه کودهای خود کنید.

سایت آل کود عرضه کننده کودهای اصل و ارگانیک برای شما عزیزان مفتخر به ارائه محصولات اصل و شگفت انگیز با بیش از ۱۵ سال سابقه میباشد تا بتواند قدمی در راستای دسترسی آسان شما و بدون واسطه به کودهای درجه یک داشته باشد.

شما عزیزان جهت سفارش کود کاج مطبق میتوانید از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

روش نگهداری کاج مطبق

∆یکی از نکات نگهداری گیاه کاج مطبق که ذکر آن خالی از لطف نیست، نیاز بالای این گیاه به اکسیژن می‌باشد به نحوی تحمل که هوای راکد و بدون جریان هوای ملایم برایش بسیار سخت است.

∆نکته مهم دیگر این است که ریشه کاج مطبق نباید متحمل خشکی کامل گردد لذا پس از اینکه رطوبت سطح خاک خشک شد، مجددا اقدام به آبیاری نمایید. هم چنین از غرقابی شدن گیاه نیز خودداری کنید تا سلامتی ریشه حفظ گردد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه می‌توان گفت کاج مطبق از نیاز های اساسی زیر برخوردار است از جمله:

خاک بستر کاشت آن سبک، متخلخل و دارای قدرت عبور آب اضافی باشد.

از غرقابی شدن ریشه جلوگیری شود اما به محض خشک شدن خاک آبیاری مجددا از سر گرفته شود.

کوددهی با کود آهن،اسید هیومیک و مولتی کمپلکس در زمان مناسب و مقادیر توصیه شده توسط کارشناسان آل کود پس از بررسی شرایط گیاه انجام گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366