کود گیاه نماز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اصول مراقبت و نگهداری از

گیاه مارانتا لوکونورا ( کود گیاه نماز )

 

معرفی کود تقویتی مخصوص مارانتا لوکونورا

کود گیاه نماز 

آشنایی با گیاه مارانتا لوکونورا 

کود گیاه نماز :  گیاه آپارتمانی مارانتا لوکونورا از زیباترین گیاهانی به شمار می رود که محال ممکن است کسی برگ های رنگارنگ خط دار آن را ببیند و بدان خیره نشود. منشا این گیاه به کشور برزیل و آمریکای جنوبی بر می گردد که به سبب زادگاه خود به آب و هوای گرم و مرطوب علاقه مند است.

نام دیگر این گیاه زینتی و بسیار جذاب، گیاه نماز خوان یا دعا خوان می باشد زیرا برگ های صاف آن در طول شب به سمت بالا جمع شده و حالت دست هایی که برای راز و نیاز بلند شده به خود می گیرد.

مارانتا لوکونورا زیبایی خود را مدیون برگ هایش است که برگ هایی نسبتا پهن و بیضی شکل دارد. برگ های مارانتا دارای زمینه سبز تیره  با رد پای نقاط زرد رنگ و سبز روشن یا سفید دارد که در زیر برگ رگه های قرمز جذابی یافت می شود‌. رنگ قرمز روی برگ گیاه همانند رگ دست انسان در تمام بخش برگ گسترده شده است.

از بین ۴۰ تا ۵۰ گونه مختلف گیاهان نمازی، مارانتا لوکونورا با اختلاف جزء بهترین و زیباترین آنهاست. این گیاه آپارتمانی در فصل بهار و تابستان شکوفه می دهد که گل هایی سفید یا بنفش رنگ و کوچک با لکه های ارغوانی ظاهر چشم نوازی بدان می بخشد اما بسیار کم پیش می آید که در فضای آپارتمان گلدهی کند. این گیاه همیشه سبز می تواند به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر برسد.

اصول نگهداری و مراقبت از مارانتا لوکونورا

توجه به نیاز آبیاری مارانتا

این گیاه از خشکی بیزار است و علاقه فراوانی به رطوبت دارد؛ سعی کنید رطوبت دائمی آن را تامین کنید لذا هرگز اجازه ندهید خاک گلدان مارانتا لوکونورا کاملا خشک شود. مراقب باشید در آبیاری زیاده روی نکنید تا ریشه گیاه  دچار پوسیدگی و ابتلا به بیماری های قارچی نگردد.

مارانتا را در طول فصل رشد و روزهای گرم از آبیاری سیراب کرده و بستر خاک را مرطوب نگه دارید اما از غرقاب شدن جلوگیری کنید تا شاهد زخم های قهوه ای بر سطح برگ و خمیدگی آن نگردید.

این گیاه را در طول تابستان ۲ الی ۳ بار و در زمستان هفته ای یک دفعه آبیاری کنید. برای شروع آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شده و سپس آبیاری را انجام دهید.

کود گیاه نماز

شرایط نوری موردنیاز

مارانتا در زیستگاه اصلی خود در مکان سایه دار و کمی روشن رویش کرده بود بنابراین برای تامین نیاز نوری این گیاه آن را در معرض نور غیر مستقیم اما در محلی روشن قرار دهید. مارانتا به ویژه در فصل تابستان خواستار نگهداری در محیط سایه بوده و در زمستان محیط کمی پر نور را ترجیح می دهد.

هرگز گلدان مارانتا را در مقابل تابش شدید آفتاب قرار ندهید زیرا زیبایی برگ ها با سوختگی و رنگ پریدگی از بین خواهد رفت. لازم به ذکر است اگر شاهد باز نشدن برگ های جوان گیاه تان بودید آن را به مکانی روشن تر انتقال دهید.

دمای مناسب و کود مناسب گیاه نماز

بهترین محیط برای نگهداری مارانتا لوکونورا، در دمای ۱۸ الی ۲۶ درجه سانتی گراد می باشد. با توجه به اینکه سرمای هوا پژمردگی برگ ها و پیچیدگی آنها را موجب می شود، گیاه خود را در مکان با دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتی گراد قرار ندهید تا همیشه گیاه با نشاطی داشته باشید.

گلدان مارانتا لوکونورا بهتر است دارای چه نوع خاکی باشد؟

خاک بستر مارانتا بایستی با زهکشی عالی، سبک و مقداری اسیدی باشد. گزینه های مختلفی برای انتخاب خاک گلدان مناسب است مانند کمپوست، ترکیبی از خاک جنگلی، خاک برگ و مقداری ماسه

برای افزایش قابلیت زهکشی خاک گلدانی که سبک نمی باشد، می توانید مقداری سنگ مروارید و شن های درشت داخل آن بیفزایید.

کود گیاه نماز

تغذیه و کود دهی گیاه نماز

مارانتا لوکونورا در دوره رشد خود یعنی از فصل بهار تا شهریور به تغذیه کافی احتیاج دارد. بایستی در طول فصل رشد منظم آن را کوددهی کنید برای این کار لازم است هر دو هفته یک بار آن را با کود مایع تغذیه کنید. در فصل زمستان این گیاه نیاز کودی چندانی ندارد و می توانید طبق نظر کارشناسان متوقف کرده یا تعداد آن را بسیار کاهش دهید.

بهترین کود برای رشد و شادابی گیاه نماز یا مارانتا لوکونورا چه کودی است؟

کودی که با آن مارانتا لوکونورا خود را تغذیه می کنید بایستی با کیفیت عالی بوده و قابلیت انحلال در آب داشته باشد. کود گیاهان آپارتمانی شوک عرضه شده توسط سایت آل کود با اختلاف جزء بهترین کودهای تقویتی گیاه مارانتا لوکونورا می باشد که با استفاده از آن در طول فصل رشد، شاهد رشد چشمگیر و نشاط و زیبایی دو چندان گیاه خود خواهید شد.  اما چگونه؟

کود گیاهان آپارتمانی شوک دارای تمامی ریز مغذی ها و عناصر پر مصرف مورد نیاز گیاهان آپارتمانی بوده که علاوه بر آن محرک های رشدی و عصاره منحصر به فردی را در خود جای داده است. با افزودن کود گیاهان آپارتمانی شوک مقاومت گیاه در برابر کم آبی، بیماری و آفات افزایش یافته و از تغذیه کاملی بهره مند می گردد و سبب می شود گیاه در تمام طول سال همیشه سبز و سرحال بماند.

کود گیاه نماز

نیاز رطوبتی گیاه مارانتا لوکونورا چگونه است؟

این گیاه زینتی عاشق رطوبت است اگر بتوانید رطوبت آن را به نحو صحیح تامین کنید شادابی و زیبایی دائمی آن را سبب خواهید شد. برای این کار غبار پاشی روزانه را در برنامه مراقبت و رسیدگی مارانتا بگنجانید اما چون در اثر گرمای هوا این آب از سطح برگ تبخیر خواهد شد، با تامین منبع دوم رطوبتی خیال گیاه تان را از بابت رطوبت راحت کنید.

با ساخت یک جزیره در زیر گلدان مارانتا عشق این گیاه را بدان هدیه دهید؛ بدین منظور یک زیر گلدانی نسبتا بزرگ را از سنگ ریزه پر کنید و تا نصف ارتفاع دیواره بدان آب اضافه کنید سپس گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید. دقت کنید زیر گلدان تماس مستقیمی با آب نداشته باشد.

چه زمانی گلدان مارانتا لوکونورا را تعویض کنیم؟

هر زمان شاهد خروج ریشه های این گیاه آپارتمانی از زیر گلدان بودید، بدانید زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. معمولا هر دو سال یک بار گیاه نیاز به انتقال به گلدان یک الی دو سایز بزرگتر را در فصل بهار پیدا می کند.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود گیاه نماز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *