قلمه زدن درخت افرا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در قلمه زدن و پرورش درخت افرا، رشد ریشه ها از بریده های شاخه به مراقبت و توجه بیشتر و همچنین استفاده از هورمون ریشه زایی نیاز دارد. شما یک درخت افرا با برگ بزرگ خیره کننده (Acer macrophyllum) در حیاط خود دارید و شاید هم دوست داشته باشید که حتی بیشتر از آن درخت را داشته باشید و از داشتن آن لذت ببرید. من قصد دارم به شما نشان دهم که چگونه می توانید از آن درخت خیره کننده شاخه ها را جدا کنید تا بتوانید آن را به درختانی “کلون” کنید که همان ویژگی هایی را داشته باشند که اکنون یک درخت شما دارد. اگر کمی کارآفرین و خلاق هستید، تعداد زیادی قلمه بردارید و آنها را  درون گلدان مناسبی قرار دهید. درختان افرا به دلیل رنگ های زیبایشان در پاییز قبل از افتادن آخرین برگ، زمانی که کار قلمه زدن خود را آغاز می کنید، بسیار محبوب هستند. در زمان بلوغ، آنها می توانند تا حدود 100 فوت قد با گسترش حدود 50 فوت رشد کنند. قطر برگ ها به حدود یک فوت می رسد و وقتی روی زمین قرار می گیرند، جنگل را به رنگ های زرد و طلایی درخشان می پوشانند.

درخت افرا با برگ های بزرگ

درختان افرا با برگ بزرگ از مناطق رشد USDA 7-10 مقاوم هستند. آنها در امتداد سواحل اقیانوس آرام تا سمت غربی کوه های کاسکاد و سیرا نوادا رشد می کنند. همان طور که گفته شد، در زمان بلوغ، آنها می توانند تا حدود 100 فوت قد با گسترش حدود 50 فوت رشد کنند. درست است که  قطر برگ ها به حدود یک فوت می رسد و وقتی روی زمین قرار می گیرند، جنگل را به رنگ های زرد و طلایی درخشان می پوشانند ولی در بهار، شاخه ها با گل های زرد کرمی پوشیده می شوند.

قلمه زدن درخت افرا

نکاتی که در پرورش و قلمه زدن درخت افرا باید به آنها توجه کنید

1)   بخش های مساوی از پیت ماس، پرلیت و ماسه درشت را ترکیب کنید تا یک محیط رشد بارور ایجاد کنید که به سرعت تخلیه می شود.

2) پس از انتخاب ساقه مورد نظر خود، از قیچی هرس استفاده کنید تا جایی که برگ به ساقه می رسد و تا حد ممکن برش ریز ایجاد کنید.

3) هورمون ریشه زایی را در یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید. از یک چاقوی قلمی برای ایجاد دو برش عمودی 1 اینچی در طرفین مخالف انتهای پایین هر قلمه استفاده کنید. هر قلمه را به آرامی تکان دهید تا هورمون ریشه زایی اضافی خارج شود.

 4)  با انگشت خود سوراخی به طول تقریباً نصف یک قلمه در وسط گلدان گیاه ایجاد کنید. این روش را برای هر قلمه تکرار کنید و یک قلمه را در هر گلدان گیاه قرار دهید.

 1. برای کمک به کاهش از دست دادن رطوبت، یک کیسه پلاستیکی شفاف را روی هر برش ساقه قرار دهید. هر کیسه پلاستیکی باید به اندازه ای بزرگ باشد که بدون خم شدن ساقه روی برش ساقه خود قرار گیرد.

6) کیسه های پلاستیکی را بردارید و قلمه ها را روزی یک بار پس از کاشت در گلدان با آب غبارآلود کنید. کیسه های پلاستیکی را بعد از مه آلود شدن برگ های قلمه افرا تعویض کنید.

7) کیسه‌های پلاستیکی را از قلمه‌ها جدا کنید و گلدان‌ها را به یک منطقه داخلی که تا مدتی از روز پس از رشد ساقه‌ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، منتقل کنید. با کشیدن آرام ساقه به سمت بالا، تشکیل ریشه را بررسی کنید. اگر ساقه در برابر کشش شما مقاومت کند، ریشه تشکیل داده و آماده حرکت است. بعد از اینکه قلمه ها را جابجا کردید، هر کدام از آنها را به طور منظم در اطراف پایه ساقه آبیاری کنید.

قلمه زدن درخت افرا

لوازم و وسایلی  که شما نیاز خواهید داشت

 • قیچی هرس
 • پیت ماس
 • پرلیت
 • شن درشت
 • گلدان
 • چاقو قلم
 • هورمون ریشه زایی
 • پاک کردن کیسه های پلاستیکی
 • بطری اسپری با مستر

بیشتربخوانید: کاشت درخت پالونیا

فراهم کردن شرایط مناسب برای قلمه زدن درخت افرا

شاخه ای را انتخاب کنید که دارای رشد جدید (جوانه) باشد. از قلمه های خود برای بریدن حدود یک چهارم اینچ بالای یک جوانه استفاده کنید. اگر فقط می خواهید یک درخت بکارید، همچنان باید چندین قلمه بردارید زیرا هر قلمه ای ریشه نمی دهد.

محل پیوندی را انتخاب کنید که سیل نداشته باشد و نور کافی خورشید دریافت کند. یک سوراخ کم عمق که عمیق تر از ریشه های قلمه در نظر گرفته شده برای آن مکان نباشد، آماده کنید.

قلمه زدن درخت افرا

هشدار

 • از قرار دادن قلمه در معرض نور مستقیم و قوی خورشید به مدت بیش از دو تا سه ساعت در روز در طی دو ماه اول رشد خودداری کنید تا مطمئن شوید که خشک نمی شود.
 • توجه داشته باشید که برخی از این درختان به سرعت رشد خواهند کرد و شاخه های عظیمی را به وجود می آورند، در این صورت شما برای پرورش آنها حتما باید فضای بزرگی را در نظر بگیرید و در آن فضا به پرورش آن ها بپردازید.
 • از هورمون ریشه زایی استفاده کنید، زیرا به تحریک رشد خوب در ریشه ها بسیار کمک می کند.
 • برای بهترین نتیجه باید بدانید که بهتر است، در اوایل تابستان قلمه بزنید تا نتایج بهتری در پرورش گیاه خود به دست آورید.

بیشتر بخوانید: کاشت سبزی خوردن چگونه است؟

پس از ریشه زدن، می توان آن را به گلدان بزرگتر پیوند زد. خاک مرطوب بذر را با پرلیت به نسبت یک به یک با هم مخلوط کنید و گلدان را پر کنید. برای تهیه چای بید، یک فنجان شاخه بید را در نیم گالن آب جوش دم کنید و بگذارید یک شب بماند. مرکز گلدان گلدان را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید. اگر گرم نگه داشته شود و هیدراته شود، پس از حدود هشت تا ده هفته، قیچی ریشه خواهد داشت. نهال را با خاک آماده به گلدان بزرگتر منتقل کنید. برای سازگاری نهال با دمای خنک تر، گلدان را در روز بیرون از خانه قرار دهید و شب ها آن را در داخل خانه بیاورید. نهال را مستقیماً در خاک زمین بکارید. مکانی را انتخاب کنید که نور کافی خورشید را دریافت کند و کود وارد خاک شود.

قلمه زدن درخت افرا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *