کود منگنز شوک

کود منگنز مایع شوک

کود منگنز : اگرچه منگنز در مقادیر کم توسط گیاهان استفاده می شود، اما  مانند همه ریزمغذی ها برای رشد سالم گیاه اهمیت زیادی دارد. از جمله، نقش مهمی در فرآیند حیاتی گیاهان  دارد.

نقش منگنز در کشت گیاهان

منگنز یک ریزمغذی ضروری گیاهی است. توسط گیاهان به صورت Mn2+ جذب می شود. همچنین یک ماده مغذی غیر متحرک است، بنابراین علائم کمبود ابتدا در برگهای جوان ظاهر می شود. سطح منگنز 20 تا 40 ppm در بافت گیاه برای اکثر گیاهان کافی است. سمیت ممکن است زمانی رخ دهد که سطح بافت منگنز بیشتر از 400 ppm باشد.

کود منگنز شوک ۵ لیتری

عملکرد منگنز در گیاهان

منگنز در گیاهان به عنوان عامل اصلی در سیستم های بیولوژیکی مختلف از جمله فتوسنتز، تنفس و جذب نیتروژن استفاده می شود. این مواد مغذی همچنین در جوانه زنی گرده، رشد لوله گرده، طویل شدن سلول ریشه و مقاومت در برابر پاتوژن های ریشه نقش دارد.

علائم کمبود منگنز

علائم کمبود منگنز، که اغلب شبیه علائم کمبود آهن است، به صورت کلروز بین رگبرگی (برگ های زرد با رگبرگ های سبز) روی برگ های جوان ظاهر می شود. تفاوت عمده این است که با پیشرفت کمبود منگنز، مناطق برنزه بین رگبرگ ها ایجاد می شود در حالی که کمبود آهن به سمت ظاهر شدن لکه های  سفید در برگ ها پیش می رود. با کمبود شدید، رشد گیاه نیز ممکن است کاهش یافته و متوقف شود. این عنصر کلیدی برای بهبود انعطاف پذیری محصول نیز حیاتی است، کمبود منگنز به ویژه در خاک های سبک و شنی شایع است. علائم کمبود معمولی شامل کلروز بین رگه ای و در نهایت کاهش عملکرد و افزایش حساسیت به بیماری است

مزایای استفاده از منگنز

روشهای رفع کمبود منگنز

منگنز و آهن ارتباط نزدیکی دارند، بنابراین منگنز برای جذب توسط گیاه با آهن و تا حدی با روی، مس، منیزیم و کلسیم رقابت می کند.  بهتر است نسبت منگنز به آهن را در حدود 1:2 تا 1:4 حفظ کنید. اگر نسبت منگنز کمتر باشد، می تواند باعث کمبود آهن  شود. کمبود منگنز می تواند زمانی رخ دهد که PH محیط رشد از 6.5 بیشتر شود، زیرا ممکن است  برای جذب گیاه در دسترس نباشد .  برای رفع آن می توانید از یک کود بالقوه اسیدی استفاده کنید یا اسید را به آب آبیاری خود تزریق کنید تا pH محیط رشد را کاهش دهید. کمبود منگنز همچنین می‌تواند ناشی از میزان کم مصرف کود، استفاده از کودهای همه منظوره (که معمولاً محتوای ریز مغذی‌ها کاهش می‌یابد)، شستشوی بیش از حد یا استفاده از آهن  قلیایی رخ دهد. تغذیه مداوم با نرخ های توصیه شده با کودهای محلول در آب و کودهای ذغال سنگ نارس بهترین راه برای اطمینان از اینکه تمام ریزمغذی های ضروری، از جمله منگنز، به نسبت صحیح استفاده می شوند. بیشتر محیط های کشت تجاری حاوی یک مواد مغذی شروع کننده رشد  شامل منگنز و سایر ریز مغذی های ضروری است. این مواد مغذی  فقط نیازهای یک محصول را برای تقریباً یک هفته برآورده می کند. اصلاح کمبود منگنز ممکن است از 6 روز، اگر هوا آفتابی و گرم باشد، تا چند هفته طول بکشد. به طور کلی، هر چه کمبود شدیدتر باشد، مدت زمان بیشتری برای رفع مشکل نیاز است. به طور معمول، اصلاح کمبود آن  به صورت سبز شدن بافت برگ در امتداد رگبرگ برگ ها ظاهر می شود. نوارهای سبز پهن می شوند تا زمانی که به برگ های سبز سالم تبدیل  شوند.

علائم سمیت منگنز در درختان

علائم سمیت منگنز  در درختان با سوزاندن نوک و حاشیه یا به صورت لکه های قهوه ای مایل به قرمز روی برگ های مسن شروع می شود. سمیت شدید ممکن است باعث شود که لکه‌ها بیشتر و بزرگ‌تر شوند و لکه‌هایی روی برگ‌های مسن‌تر ایجاد شود.

کود دهی منگنز

بهبود  سمیت منگنز در گیاهان

در pH کمتر از 5.5، منگنز بسیار محلول است و علائم مسمومیت به ویژه در شمعدانی‌ها ، گل همیشه بهار، محتمل است. بهتر است از یک کود بالقوه اساسی استفاده کنید و/یا از محصولات سنگ آهک مایع برای افزایش pH محیط رشد برای کاهش حلالیت منگنز استفاده کنید. اگر میزان مصرف کود بیش از حد باشد، سمیت منگنز نیز ممکن است رخ دهد. چنانچه  به کمبود یا سمیت منگنز در محصولات خود مشکوک هستید، بهتر است ازمایش خاک برای  اقدامات اصلاحی انجام شود.  روش آزمایش محیط  رشد و بافت از گیاهان “عادی” و “غیر طبیعی” و محلول(های) مغذی مورد استفاده قرار می گیرد، که این تنها راه برای تشخیص کمبود یا سمیت منگنز است.

فواید کودهای منگنز مایع شوک

کودهای منگنز  برای حرکت داخلی در سرتاسر گیاه توسعه یافته و امکان جذب سریع و اصلاح کمبودها را فراهم می کند. رفع سریع کمبود منگنز در گیاهان و درختان  با افزایش در دسترس بودن فسفر و کلسیم  و  استفاده از  نیتروژن توسط گیاهان باعث کمک  به سنتز کلروفیل، افزایش تولید نشاسته و فعال کردن آنزیم‌های دخیل در فتوسنتز  و  ایجاد تقسیم سلولی و افزایش طول  سلول می‌شود. کودهای منگنز آنزیم های دخیل در فتوسنتز و متابولیسم نیتروژن را فعال می کند.  با سنتز لیگنین به دیواره های سلولی استحکام می بخشد در جوانه زنی گرده و رشد لوله گرده نقش دارد. به مقاومت در برابر بیماری های مختلف خاک و بیماری های قارچی برگ کمک می کند  و تحمل تنش های محیطی  را بهبود می بخشد.

کود های شوک منگنز

نحوه استفاده از کودهای منگنز برای گیاهان

نحوه استفاده از کودهای منگنز برای تمام گیاهان در  تمام مراحل رشد یکسان است و باید هر 1-2 هفته یکبار استفاده شود. برای گیاهان (1.5 قاشق غذاخوری) منگنز مایع  را 4 لیتر  آب مخلوط و  سپس  روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید. بنابراین با مصرف دقیق و درست منگنز می توانید کمبود آن را در گیاهان رفع کنید. کودهای منگنز شوک به دلیل مایع و ارگانیک بودن بسیار سریع جذب گیاه می شود و با ترکیبات  غیر شیمیایی از عوامل کیلیت بیولوژیکی جذب گیاه و جذب منگنز را بهبود می بخشد.

 

کود کامل برای درخت

 

نقش  کودهای منگنز شوک   در گیاهان

منگنز در فرآیندهای مختلف نقش حیاتی دارد از جمله:

 شرکت در فرآیند فتوسنتز

فعالیت و نقش در تولید کلروفیل

آنزیم هایی مانند آنزیم کاهنده نیترات و آنزیم های متابولیسم کربوهیدرات را فعال می کند

افزایش تولید نشاسته (کربوهیدرات) را بر عهده دارد

باعث تقسیم و افزایش طول سلول می شود

در بیوسنتز اسیدهای چرب نقش دارد

 

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366