نگهداری گیاه ژربرا دیزی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

پرورش و نگهداری گیاه ژربرا دیزی موضوعی است که علاقه مندان به این گیاه بایستی مطالب کاربردی پیرامون آن بدانند تا از نگهداری گیاه زیبای خود نهایت لذت را ببرند. ژربرا دیزی به سبب اینکه اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شده است، گیاهی گرمسیری بوده و نسبت به سرمای محیط حساس می باشد؛ به گونه ای که در نواحی گرمسیری تا چندین سال میتوانید شاهد رشد و شکوفایی آن باشید اما در مناطق خنک تا یک سال قادر به رشد و گلدهی می باشد.

این گیاه رنگارنگ آپارتمانی که می‌تواند دارای گل هایی به رنگ سفید، کرمی، نارنجی، صورتی، قرمز و زرد باشد، به گیاه گل آرا نیز معروف می باشد که دسته های گل زیبایی پس از کشت گیاه در گلدان یا باغچه بدست می آید.

مشخصات ظاهری ژربرا دیزی

نحوه قرار گیری گل های رنگین ژربرا دیزی به نحوی می باشد که گلبرگ های هر گل در دو ردیف جای می گیرد به نحوی که گلبرگ های بالایی و پایینی دارد. هم چنین این گیاه از ساقه زبر و پرزداری برخوردار می‌باشد که چندین برگ سبز و لوزی مانند از هر ساقه شروع به رویش کرده است؛ ظاهر برگ کاغذی ژربرا دیزی به گونه ای است که دارای حاشیه مواج می باشد و یک گیاه کاشته شده در گلدان می تواند چندین ساقه با چندین گل داشته باشد.

گلدهی ژربرا دیزی

زیرا دیزی گیاه بسیار زیبایی است که برای تزئین دکوراسیون منزل،ادارات،تالار و هدیه به دوستان گزینه مناسبی است. گلدهی این گیاه تحت نور کافی آفتاب به بهترین نحو صورت می گیرد به گونه ای که اگر باغچه در محل پر نوری احداث گردد، تمام طول فصل این گیاه شاهد شکوفه دهی آن خواهید بود.

ژربرا دیزی در گلدهی توانایی بالایی دارد به نحوی که از اواخر فصل بهار تا انتهای پاییز می‌تواند گلدهی نماید و از هر بوته گل میتوانید ۱۰ الی ۱۵ شاخه گل زیبا را بچینید؛ هم چنین حتی میتوانید شاهد گل دادن آن در اوایل زمستان نیز باشید.

گیاه ژربرا جزء گیاهان معروف خانگی می باشد که از آفریقای جنوبی آمده است. گل های این گیاه رنگ های بسیار متنوعی دارند و روشن می باشند . این گیاهان جذاب طیف مختلفی از رنگ ها را دارا هستند و در رنگ های زرد ، سفید، قرمز و نارنجی دیده می شوند.

برای مطالعه: کود گیاهان آپارتمانی شوک

نحوه مراقبت و نگهداری گیاه ژربرا دیزی

این گیاه سالهاست به یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب تبدیل شده و از روش نگهداری آسان و قیمت ارزانی برخوردار می‌باشد؛ ازشرایط نگهداری ژربرا دیزی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

نور خورشید

تابش نور از علاقه مندی های گیاه ژربرا دیزی است که قرارگیری در حدود ۱۶ ساعت در محیط روشن و دارای نور کافی برای آن فوق العاده است. شدت نور بالا به گلدهی هرچه بهتر گیاه کمک نموده و حتی طول عمر شاخه این گیاه که بریده شده را نیز افزایش می دهد اما قرارگیری در شرایط نوری پایین سبب کاهش استحکام ساقه شده و منجر به نازکی و طویل شدن آن می گردد.

لذا گلدان را در معرض تابش کافی و غیر مستقیم آفتاب قرار دهید تا شاهد رشد عالی و سلامت گیاه خود شوید.

آبیاری

در نگهداری گیاه زیرا دیزی به آبیاری آن دقت نمایید به ویژه در فصل گرم سال انجام منظم آبیاری و مرطوب بودن خاک گلدان برای آن اهمیت بسیار دارد اما در فصل سرد مقدار آبیاری کاهش می یابد به گونه ای که نشانه کمبود آب گلدان در زمستان خمیدگی گیاه می باشد که با آب دادن برطرف می گردد.

نکته مهم دیگر عدم زیاده روی در آبیاری گل زیرا دیزی است زیرا خاک سنگین آسیب بسیاری به ریشه گیاه میزند لذا وقتی سطح خاک خشک شد مجددا آبیاری را انجام داده و یک ربع پس از آبیاری آب های خارج شده از گلدان را خالی نمایید تا ریشه به بیماری های قارچی مبتلا نگردد.

خاک

بهترین بستر برای گلدان ژربرا دیزی خاک دارای قابلیت زهکشی بالا است که بدین منظور میتوانید از پرلیت و پیت ماس یا ماسه و خاک باغچه در ترکیب گلدان استفاده نمایید؛ این گیاه از بستر سنگین متنفر بوده و نیازمند خاک دارای مواد آلی، مغذی و سبک می باشد.

کوددهی

گل ژبرا دیزی را میتوانید در فصل رشد و پاییز و زمستان کوددهی نمایید اما تغذیه این گیاه در زمان گلدهی بسیار ضرورت دارد؛ لذا در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار با استفاده از کود عصاره جلبک دریایی شوک، کود گیاهان آپارتمانی شوک و یا هیومیک اسید شوک گیاه زیبای خود را کوددهی کنید. غنی شدن خاک و تامین مواد آلی موردنیاز گیاه با کودهای معرفی شده تضمینی می باشد.

کود جلبک دریایی شوک سرشار از محرک های رشد و هورمون های موردنیاز گیاه برای رشد انفجاری و گلدهی می باشد؛ هم چنین کود گیاهان آپارتمانی شوک نیز تمامی عناصر غذایی موردنیاز گیاه را در اختیار آن قرار میدهد.

با استفاده از هیومیک اسید شوک نیز خاکی غنی، سرشار از مواد مغذی و بسیار عالی برای گلدان فراهم می گردد. شما عزیزان میتوانید برای سفارش این محصولات از بالای همین صفحه از سایت آل کود با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای سانسوریا

کود جلبک دریایی

دمای مناسب

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، این گیاه در برابر سرما حساسیت زیادی دارد و پایین ترین درجه حرارت برای آن 5 درجه سانتی گراد است لذا اگر در دمای ۲۴ درجه سانتی گراد این گیاه را نگهداری کنید بسیار ایده آل خواهد بود.

رطوبت

رطوبت خاک بایستی متعادل باشد به گونه ای که بیش از حد زیاد نباشد که سبب ایجاد بیماری قارچی شود و از سوی دیگر به حدی پایین نباشد که میزان گلدهی و رنگ و کیفیت آنها کاهش پیدا کند. میتوانید برای تامین رطوبت هوا ظرف آبی در نزدیکی گلدان قرار دهید.

تعویض گلدان

اگر شاهد خروج ریشه از زیر گلدان بودید میتوانید گلدان گیاه را عوض کنید اما گلدان جدید بایستی اندکی بزرگتر از اندازه گلدان قبلی باشد؛ هم چنین از خاک تازه، غنی و دارای قابلیت زهکشی در گلدان استفاده کنید.

تمیز کردن گیاه

با انجام غبارپاشی میتوانید بهترین شکل گیاه را تمیز نمایید اما مراقب باشید در معرض آفتاب این کار را انجام ندهید. هم چنین استفاده از مواد براق کننده و پاچه مرطوب گیاه را از بین خواهد برد لذا هرگز چنین کاری انجام ندهید.

نگهداری گیاه ژربرا دیزی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *