خرید کود سولفات منیزیم 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

معرفی کود منیزیم

کود سولفات منیزیم یک کود شیمیایی با ارزش برای تامین دو عنصر منیزیم و گوگرد در مراحل اولیه رشد گیاه است. کود سولفات منیزیم در بهبود مراحل رشد و تولید گیاهان بسیار موثر است و به تولید کلروفیل کمک می کند.لازم به ذکر است که منیزیم و نیتروژن تنها مواد مغذی جذب شده توسط خاک هستند که اجزای کلروفیل را تشکیل می دهند. با کمبود منیزیم، رشد گیاه کاهش می یابد و عملکرد آن به طور بالقوه محدود می شود.بیشتر خاک ها حاوی منیزیم کافی هستند، اما محصولات باغی پرمحصول اغلب به منیزیم بیشتری نیاز دارند. کودهای پتاسیم بالا اغلب می توانند باعث عدم تعادل منیزیم در گیاه شوند.

کاربرد کود منیزیم در کشاورزی

سولفات منیزیم یک نمک معدنی است که معمولاً به صورت هپتا هیدرات سولفات (اپسومیت) وجود دارد و به آن نمک اپسوم می گویند. نمک اپسوم به طور گسترده در صنعت سلامت و زیبایی به عنوان جزئی از نمک  مورد استفاده برای تسکین درد عضلانی استفاده می شود. با این حال، نمک اپسوم در کشاورزی نیز استفاده می شود و می تواند با در دسترس قرار دادن منیزیم برای فتوسنتز، راهی بسیار ارزان برای بهبود تولید محصول باشد.

 

کود سولفات منیزیم 

اگرچه منیزیم (mg) یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است، استفاده از آن در برنامه های کوددهی خاک به طور گسترده ای ترویج نشده است. باید بدانید که اگر مقدار منیزیم در جیره محدود باشد، حیوانات ممکن است دچار کزاز علف شوند، بنابراین توجه ویژه به وضعیت منیزیم در خوراک بسیار مهم است.منیزیم هسته اصلی مولکول کلروفیل در بافت های گیاهی است. بنابراین در صورت کمبود منیزیم، کمبود کلروفیل منجر به رشد ضعیف و ناقص گیاه می شود. میلی گرم همچنین به فعال کردن سیستم های آنزیمی خاصی کمک می کند. آنزیم ها مواد پیچیده ای هستند که ترکیباتی را به عنوان بخشی از متابولیسم طبیعی گیاه ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: کود سولفات روی 

مزایای استفاده از کود سولفات منیزیم

از کود سولفات منیزیم می توان برای افزایش منیزیم یا گوگرد در خاک استفاده کرد و همچنین می توان در محصولاتی که به منیزیم نیاز دارند مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، درخت لیمو، هویج و انواع فلفل استفاده کرد.مزیت استفاده از سولفات منیزیم نسبت به سایر اشکال منیزیم مانند آهک دولومیتی، حلالیت بالای آن است که تهیه محلول های اسپری شاخ و برگ را آسان می کند. محلول سولفات منیزیم نسبت به نمک های قلیایی منیزیم در سنگ آهک تقریباً خنثی است.

میزان و نحوه مصرف کود سولفات منیزیم

منیزیم یکی از عناصر ضروری در انتقال و تولید قند، نشاسته، چربی و روغن در گیاهان است. این بدان معنی است که کمبود منیزیم باعث می شود سبزیجات نشاسته ای، میوه های شیرین، دانه های روغنی یا آجیل شکل و طعم خود را از دست بدهند.خوشبختانه منیزیم در گیاهان متحرک است، بنابراین اصلاح کمبود آن در اسرع وقت باعث می شود گیاه به رشد طبیعی خود ادامه دهد. اگر کمبود منیزیم را پیدا کردید، کود منیزیم را می توان به راحتی با سایر مواد مغذی برای رفع سریع آن استفاده کرد.

کود سولفات منیزیم 

نقش کود منیزیم و فواید آن در گیاهان

سولفات منیزیم یک نمک معدنی است که از گوگرد، منیزیم و اکسیژن تشکیل شده و دارای فرمول شیمیایی mgSO4 است. این کود معمولاً در هنگام شخم زدن همراه با سایر عملیات ضروری مانند افزودن سایر کودها به خاک اضافه می شود.زمان مصرف این کود در باغات اواخر اسفند و در مزارع کشاورزی قبل از کاشت می باشد. در مورد سبزیجات، پیوند و محصولات زراعی، این کود 30 روز پس از جوانه زنی استفاده می شود. تقریباً 5 تا 10 کیلوگرم کود برای باغات و 3 تا 6 کیلوگرم برای کشاورزی مصرف می شود.

زمان استفاده از کود منیزیم

 • هنگامی که برگ های پیر در فضای بین گلبرگ ها زرد می شوند
 • لکه های نکروزه کوچکی بین گلبرگ ها و وسط برگ ظاهر می شود
 • نوک برگ ها و لبه ها پیچ خورده و لوله شده اند
 • گلبرگ ها چروکیده و خمیده شده اند
 • به دلیل کمبود گیاه در برابر بیماری ها ضعیف می شود
 • برگ ها باید آویزان شوند

کود سولفات منیزیم 

ویژگی ها و فواید کود سولفات منیزیم

منیزیم یک عنصر بسیار مهم در رشد گیاه است. بنابراین استفاده از کود منیزیم اثرات زیادی بر روی گیاهان به ویژه گل رز دارد. برخی از فواید سولفات منیزیم عبارتند از:

 • افزایش سرعت جوانه زنی بذر
 • رشد گل صورتی
 • گل های صورتی رنگارنگ تر می شوند
 • افزایش سبزی گیاهان
 • افزایش میزان روغن در گیاهان روغنی
 • افزایش عملکرد گیاه

ترکیبات و فرمولاسیون کود سولفات منیزیم

این کود از فرمول خاصی پیروی می کند. بنابراین حاوی مواد مغذی و عناصر زیر است:

 • 16٪ منیزیم؛
 • 80 درصد گوگرد.

همانطور که میدانید درصد بالایی از گوگرد در این کود وجود دارد. بنابراین، استفاده از کود منیزیم ، گوگرد مورد نیاز گیاهان را تامین می کند. از آنجایی که گوگرد نقش مهمی در گندزدایی، رشد گیاهان و پیشگیری از بیماری دارد. این به گیاه شما کمک می کند تا مواد مغذی بیشتری را جذب کند. علاوه بر این، این گیاه از شما در برابر قارچ محافظت می کند. همانطور که می بینید؛ مواد تشکیل دهنده این کود فوق العاده تمام جنبه های رشد و تقویت گیاه شما را پوشش خواهد داد.

کود سولفات منیزیم 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *