گل نخل ماداگاسکار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نخل ماداگاسکار (Madagascar Palm) که به صورت علمی با نام Pachypodium شناخته می‌شود، در اصل نخل نیست اما به علت شباهت به دسته نخل ها به آن نام نخل ماداگاسکار داده شده است که در این مقاله میخواهیم شما را با گل نخل ماداگاسکار بیشتر آشنا کنیم.

نخل ماداگاسکار و شرایط نگهداری از آن

در جهان، گونه های گوناگونی از این گیاه وجود دارد که اکثرا بومی منطقه ماداگاسکار هستند. این نخل از خانواده خرزهره‌ها به شمار می رود و دو گونه معروف آن Pachypodium lamerei  و pachypodiom geayi نام دارند. این دو گونه به علت داشتن ظاهری زیبا و پرورش آسان، در حال حاضر در خیلی از نقاط دنیا پرورش داده می شوند.

گل نخل ماداگاسکار ممکن است به علت داشتن شباهت زیاد به کاکتوس و نخل، به اشتباه در گل فروشی ها آن را کاکتوس معرفی کنند و هم چنین نیازهای آن بسیار شبیه کاکتوس ها است. نخل ماداگاسکار از جمله گیاهان با نگهداری راحت به شمار می رود از این لحاظ که در برابر شرایط گوناگون گیاه نسبتا مقاومی است ساقه قطور این گیاه می تواند آب را در خود ذخیره کند و در شرایط کم آبی از آب ذخیره شده به نفع گیاه استفاده کند.

بیشتر بخوانید: هر بوته ماریجوانا چه قدر گل می دهد؟

برگ‌های گیاه از انتهای ساقه رشد می کنند و در فصل بهار بین برگ‌ها گلدهی مشاهده می‌شود. روی ساقه ی گیاه تیغ‌هایی با بلندی حدودا 6 سانتی‌متر قابل مشاهده است. نخل ماداگاسکار در اواخر فصل پاییز و در طول زمستان به خواب می‌رود که این مرحله با زرد شدن و ریزش برگ‌های آن همراه است. نخل ماداگاسکار که گیاهی مستعد بیماری‌های قارچی است در صورت نگهداری در شرایط خوب، سالانه 30 سانتی‌متر افزایش ارتفاع خواهد داشت.

آبیاری مورد نیاز نخل ماداگاسکار

آبیاری این گیاه زیاد نبوده و در شرایط کم آبی، گیاه می تواند از آب ذخیره شده در ساقه هایش استفاده کند. اما تا حد امکان گیاه را در شرایط کم آبی نگذارید. آبیاری نخل ماداگاسکار به صورت دو بار در هفته کافی است. توجه کنید گیاه زهکشی خوبی داشته باشد و آب در گلدان انباشته نشود. آبیاری بیش از اندازه گیاه نیز باعث زرد شدن و ریزش برگ‌های آن می شود. با فرا رسیدن فصل خواب گیاه، آبیاری را به یک بار در هفته کاهش دهید.

گل نخل ماداگاسکار البته با توجه به نوع، سن گیاه، سایز و جنس گلدان، دمای محیط، فصل و بافت خاک و ….میزان آبیاری گیاهان متفاوت است.  پیشنهاد ما برای شما این است که بعد از خشک شدن خاک گلدان اقدام به آبیاری آن نمایید.آبیاری گیاه بسیار اهمیت دارد وافراط و تفریط در آبیاری نخل ماداگاسکار می تواند باعث سیاه شدن برگ های آن شود. همچنین برای آبیاری گیاه، آب را مستقیما روی برگ های آن اسپری نکنید.

نور موردنیاز نخل ماداگاسکار 

نگهداری نخل ماداگاسکار به نور نسبتا زیاد و محیطی روشن نیاز دارد. این گیاه به دلیل داشتن تحمل بالا در مقابل نور مستقیم برای محیط‌هایی مثل تراس خوب و مناسب است. به یاد داشته باشید که این نخل برای محیط‌های با نور کم و سایه‌دار پیشنهاد نمی شود. چون در صورت دریافت نکردن نور لازم رشد گیاه کاهش پیدا می‌کند و برگ‌های آن زرد شده و می‌ریزند.

دما مورد نیاز نخل ماداگاسکار 

دمایی بین 10 تا 50 درجه میزان دمای مناسب برای نگهداری این گیاه است و در دمای کمتر از 10 درجه برگ‌ها سیاه شده و و دچار پوسیدگی می‌شوند. نخل ماداگاسکار در فصل بهار و تابستان ترجیحا به محیطی با نور زیاد و فضای باز نیاز دارد .اگر نمی توانید گیاه را در فضای آزاد بگذارید، در عوض گلدان را کنار پنجره ای با نورگیر بگذارید و ساعاتی در روز با باز گذاشتن پنجره، تهویه مناسب را برای گیاه فراهم کنید.

گل نخل ماداگاسکارخاک و کوددهی مناسب نخل ماداگاسکار

خاک گیاه باید دارای زهکشی خوبی باشد و بتواند آب اضافی را از گلدان خارج کند. برای رشد هر چه بهتر نخل ماداگاسکار، دو نوبت کوددهی یکی در ابتدای بهار و یکی در ابتدای پاییز پیشنهاد می شود. استفاده کردن از کود تقویتی 20-20-20 NPK زمینه رشد بهتری برای گیاهتان ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید: افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک

هنگام کوددهی لازم است توجه داشته باشید و از دوز کم و رقیق این کود استفاده کنید؛ زیرا مصرف دوز بالایی از این کود، موجب سوختگی برگها می شود. مناسب ترین زمان کوددهی برای نخل ماداگاسکار، چند ساعت بعد از آبیاری و موقع خنکی هوا است. تعویض گلدان نخل ماداگاسکار را هر 2 یا 3 سال یکبار در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام دهید و در طی این مدت، روی سطح خاک قبلی، خاک جدید اضافه کنید.

گل نخل ماداگاسکار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *