گوگرد مایع برای انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود ، مهم ترین عامل رشد و تقویت خاک و گیاهان می باشد . این مواد ، با دارا بودن انواع مختلف ، دارای کاربرد های متفاوتی می باشند . هر کود قابلیت های خود را دارد و برای گیاهان متفاوت ، کاربرد های گوناگونی دارد . به عنوان مثال ، برخی از کود ها جهت تقویت خاک ، برخی جهت  افزایش باروری میوه ها و محصول گیاه ، برخی جهت افزایش ریشه دهی و … استفاده می شود . باغ های انگور ، از جمله محصولات رایج در کشور هستند . این باغات به خصوص در بخش های جنوبی و مرکزی کشور رواج بیشتری دارند . درخت انگور نیازمندی هایی دارد که با کمک کود و مکمل ها می توان آن ها را برطرف نمود . گوگرد مایع برای انگور یکی از این کود های تقویتی می باشد . این ماده ، در دو نوع پودری و مایع در بازار موجود می باشد که کشاورزان بر اساس هدف خود ، می توانند یکی از این انواع را انتخاب کنند .

چرا گوگرد مایع برای انگور بهتر است؟

گوگرد در انواع پودری ، گرانولی ، و مایع در بازار موجود می باشد . انواع مایع معمولا نسبت به انواع دیگر :

_  قیمت مناسب تری داشته

_ کارکرد با ان اسان تر است

_ می توان به روش های مختلف از آن استفاده نمود ( روش هایی مثل آبیاری ، محلول پاشی و … )

این کود های مایع ، کاملا ارگانیک هستند . در نتیجه هیچگونه عوارضی برای خاک نخواهد داشت . همچنین آلودگی های زیست محیطی ایجاد نمی کند ؛ در حالی که بسیاری از کود های شیمیایی ، الودگی های محیطی زیادی به بار می آورند .  اما این کود ، هیچ ضرری به همراه نخواهد داشت .

گوگرد مایع برای انگور

نقش گوگرد در باغات انگور

گوگرد ، چهارمین عنصر ضروری مورد نیاز انگور می باشد . این عنصر در مرحله ی اول ، موجب تعادل اسیدیته ی خاک می گردد . مزارع با بهره برداری مداوم و کهنه شدن ، مواد مغذی خود را از دست داده و ضعیف می شوند . استفاده از کود گوگرد به خصوص انواع مایع آن ، باعث می شود تا ارزش های خاک مجددا به آن باز گردد .

بیشتر بخوانید: ترکیب اسید هیومیک شوک و شوک ده ایکس برای پسته

از طرف دیگر ، حضور گوگرد باعث می شود که دیگر عناصر های خاک نیز بهتر جذب شوند . عناصر ضروری گیاه عبارتند از : فسفر ، نیتروژن ، پتاسیم ، منگنز و … . حضور گوگرد ، عاملی موثر است تا گیاه بتواند به نحو مطلوب تری این عناصر را جذب کند .

استفاده از گوگرد ، می تواند حضور آفات درخت انگور را به حداقل برساند . میوه های درخت انگور دائما در معرض هجوم افات مختلف قرار دارند . استفاده از گوگرد مایع به خصوص در صورتی که به نحو محلول پاشی استفاده شود ، این افات را از بین برده و مقاومت درخت ها را در برابر این نوع آفات و بیماری ها افزایش می دهد .

این شرایط به طور کلی ، موجب پرواری  و افزایش باروری باغ خواهند شد .

در صورتی که این عنصر در خاک کم شود ، باغدار به مرور با کاهش و یا توقف سلولی گیاه مواجه خواهد شد . در نتیجه عملکرد کلی گیاه نیز ضعیف می شود . در این شرایط ، گیاه در برابر بیماری ها و افات سریعا اسیب دیده ، میوه ها کوچک تر شده و احتمال مشاهده  ی سفیدک روی برگ و میوه ها بیشتر خواهد شد .

گوگرد مایع برای انگور

دیگر مزایای استفاده از گوگرد مایع برای انگور

به طور خلاصه ، می توان به این موارد اشاره نمود که استفاده از گوگرد مایع برای انگور  مزیت هایی به همراه دارد ؛ از جمله این که :

_ در کیفیت ، عطر و طعم محصول اثرگذار است .

_ نه تنها در برابر بیماری و افات ، بلکه مقاومن گیاه در برابر خشکسالی و سرما را نیز بهبود می بخشد .

_ می تواند قارچ ها ، ویروس ها ، انگل و … را در خاک و محیط رشد درخت از بین ببرد .

_ کودی کامل برای انگور بوده و کمک می کند تا نیاز باغدار به خرید سایر کود ها و مکمل ها از بین برود . در نتیجه از لحاظ اقتصادی ، منجر به کاهش هزینه ها می شود .

و بسیاری از مزایای دیگر … .

بهترین زمان استفاده از این کود

در ابتدا ، توجه به این نکته ضروریست که گوگرد مایع پیش از استفاده باید با درصد مناسب و استانداردی از آب ترکیب شود . این مایع ها بسیار غلیظ بوده و ممکن است سوختگی ریشه و گیاه را به همراه داشته باشد . این کار را می توان در تانکر های آب انجام داد .

با توجه به اینکه گوگرد مایع قرار است به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار بگیرد و یا به صورت آبیاری ، زمان گوددهی متفاوت خواهد بود .

گوگرد مایع برای انگور در صورتی که کشاورز تمایل به محلول پاشی روی بخش های هوایی درخت را داشته باشد ، بهتر است این کار را در اوایل فصل بهار انجام دهد . در این شرایط ، اولین برگ های سبز کوچک درخت پدیدار  شده اند و به تازگی جوانه زده اند . محلول پاشی گوگرد مایع برای انگور در این زمان ، باعث می شود که تا فصل برگ ریزی درخت ، گیاه تقویت شود .

همچنین می توان این کار را در زمانی انجام داد که غوره ها در حال شکل گیری هستند . در این شرایط ، غوره ها باید هنوز ترش مزه و نارس باشند . این زمان ، زمان مناسب برای گوگرد پاشی است .

بیشتر بخوانید: درخت نارنج در گلدان

برای گوگرد پاشی مایع ، می توان از سم پخش ها استفاده نمود . البته لازم به ذکر است که استفاده از ماسک ، دستکش و عینک ضروری می باشد . چرا که ذرات غبار مانند محلول ، می تواند وارد حلق شود .

روش دیگر استفاده از گوگرد مایع ، افزودن آن به تانکر آب است تا به صورت آبیاری افزوده شود . در این شرایط  ، مشابه با سایر روش های کوددهی، محلول را پای گیاه اضافه می کنند .

گوگرد مایع برای انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *