کود مایع مرغی برای یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

استفاده از کود مناسب برای تولید یونجه و همچنین حاصلخیزی خاک آن از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و در اکثر موارد انتخاب کود مناسب بر عهده یک متخصص ماهر است. کودهای شیمیایی می‌توانند اثرات جبران ناپذیری بر محصولات ما داشته باشند. بنابراین استفاده صحیح از کودهایی که خسارت کم‌تری به بار می‌آورند در دستور کار کشاورزان قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم شما را با کود مایع مرغی برای یونجه آشنا کنیم.

کود مایع مرغی برای یونجه و تاثیرات آن

کود مایع مرغی برای یونجه مهم است و ارزش غذایی علف یونجه به قدری زیاد است که به ملکه گیاهان علفی معروف است. زادگاه و محل یونجه با نام علمی Medicago Stival کشور ما ایران است. یونجه یکی از گیاهان مهم در بین علف‌ها برای حیوانات اهلی است.دلیل آن این است که مقدار زیادی پروتئین، ویتامین‌های مختلف، انرژی و قابلیت هضم بالایی دارد.  همچنین در مخلوط علوفه یونجه برای حاصل‌خیزی خاک، بهبود ظرفیت نگهداری آب و خاک به صورت مالچ و حذف مواد معدنی و نیتروژن استفاده می‌شود.

کود مایع مرغی برای یونجه

یونجه را می‌توان در انواع خاک از جمله ماسه، لومی و رسی کاشت. با این حال، زمین باید به خوبی زه‌کشی شود تا از همان ابتدا از بیماری‌های ریشه جلوگیری شود و همچنین جریان اکسیژن آن را ثابت نگه دارد.نیتروژن با استفاده از باکتری Rhizobiam مورد نیاز است. خاک‌هایی با PH تقریباً خنثی به دلیل در دسترس بودن مواد غذایی و فعالیت باکتری‌ها برای تولید یونجه قابل قبول مناسب هستند. کود مرغی مایع برای یونجه به کیفیت بالاتر و رنگ سبزتر آن کمک می‌کند و تأثیر بسزایی در روند رشد گیاه دارد. کود مرغی مایع یکی از مناسب‌ترین کودها برای بهترین کشت یونجه است و شاید مهم‌ترین دلیل آن ظرفیت جذب بالای آن توسط گیاه باشد.یکی دیگر از دلایلی که این کود برای رشد گیاه یونجه بسیار موثر است این است که چون به صورت مایع استفاده می‌شود و جذب بالایی دارد می‌تواند تاثیر زیادی در جذب آب گیاه داشته باشد. بنابراین زمانی که گیاه آب بیش‌تری جذب کند کیفیت بهتر و سبزی بیش‌تری خواهد داشت. این کود علاوه بر یونجه در رشد و تقویت سایر محصولات کشاورزی مانند سیب‌زمینی، بادمجان و گوجه‌فرنگی نیز تاثیر دارد.

یک سطل کود مایع مرغی برای یونجه

یکی از مهم‌ترین خصوصیات کود مایع مرغی برای یونجه عاری بودن از هر نوع علف هرز است که مزیت بزرگی است. یکی دیگر از خصوصیات این نوع کود نمک زیاد آن است که نسبت به کود گاوی بیش‌تر است. با توجه به مقدار ترکیب مواد، رنگ آن به قهوه‌ای متمایل می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع کود برخلاف سایر کودها نیازی به تجزیه ندارد.بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند با توجه به قدرت این نوع کود در صورت امکان آن را با کودهای دیگر ترکیب کرده و سپس برای گیاه استفاده کنید. برای یک زمین بزرگ و استاندارد حجم مشخصی در نظر گرفته شده که حدود 50 تا 80 لیتر است. فواید بی‌شماری برای این محصول ذکر شده است که می‌توان به حاصل‌خیزی خاک و بهبود اکسیژن رسانی به ریشه اشاره کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این کود سرعت بالای آن در آزادسازی مواد غذایی مورد نیاز گیاه است و این خود باعث افزایش سرعت رشد می‌شود.

کود مایع مرغی برای یونجه

قبل از خرید کود مایع مرغی برای یونجه بهتر است با نکاتی در رابطه با خرید آن آشنا شوید. در هنگام خرید این محصول حتما به غلظت کود مایع مورد نظر توجه کنید تا کیفیت و قوام مناسبی داشته باشد. در صورت امکان سعی کنید این محصول را در بسته‌بندی ایمن و بهداشتی تهیه کنید. قبل از خرید بهتر است متراژ زمین را بررسی کنید و به مقدار لازم کود بخرید.تعیین قیمت کود مایع مرغی برای یونجه با توجه به نوع و حجم آن متفاوت بوده و همیشه در نوسان است. به طور تقریبی و با توجه به خرید و فروش این محصول در بازار می‌توان قیمتی بین 200 تا 500 هزار تومان در نظر گرفت که البته با توجه به سایز آن متغیر است.

  1. در بین فواید کود مرغی کدامیک بهترین است؟ حاصل‌خیزی خاک و بهبود اکسیژن رسانی به ریشه از دلایل اصلی استفاده از این ماده است.
  1. چه مقدار کود مرغی در زمین کشاورزی مصرف می‌شود؟ به طور متوسط ​​برای یک زمین کشاورزی استاندارد به 50 تا 80 لیتر کود نیاز دارید.

اصول کوددهی برای کود مایع مرغی برای یونجه

نه تنها برای یونجه بلکه برای همه محصولات باید اصول کوددهی رعایت شود و در صورت کمبود خسارت زیادی به مزرعه وارد می‌شود. با توجه به اینکه یونجه برداشت‌های متعددی دارد پس از هر برداشت باید به کوددهی برای یونجه توجه کافی شود و اقدامات لازم برای اجرای برنامه غذایی صحیح انجام شود تا از همه محصولات نتیجه خوبی حاصل شود. اهمیت کوددهی برای یونجه را باید از جنبه دیگری نیز در نظر گرفت زیرا یونجه دارای فصل رشد طولانی است و پس از هر برداشت گیاه یونجه نیاز به ترمیم و یا احیا دارد تا رشد مجدد شاخه‌ها و برگ‌ها مطلوب باشد.

کود مایع مرغی برای یونجه

چه عواملی در کود مایع مرغی برای یونجه موثر است؟

توجه به عوامل موثر بر عملکرد یونجه به بهبود رشد مزرعه یونجه پس از هر برداشت کمک می‌کند و یکی از این عوامل کود مایع مرغی برای یونجه است که باید در یک سری موارد اجرا شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت سیب

تأثیر آبیاری بر کود مایع مرغی برای یونجه

کشاورزانی که یونجه می‌کارند می‌دانند که نیاز آبی یونجه زیاد است و اگر مزرعه با کمبود آب مواجه شود هیچ اقدامی حتی کوددهی برای یونجه کمکی به بهبود عملکرد نمی‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید عملکرد خوبی داشته باشید، هم کوددهی و هم آبیاری یونجه را انجام دهید. درست است که ریشه یونجه عمیق است اما به دلیل سبز بودن سطح برگ‌ها باید در تمام مراحل به آبیاری توجه کافی شود زیرا بدون آبیاری مناسب نمی‌توان انتظار عملکرد خوبی از یونجه داشت.  توجه داشته باشید که همه عوامل در کنار هم باعث بهبود عملکرد و آب و هوا می‌شود، آبیاری و کوددهی برای یونجه به علاوه مدیریت سایر موارد به شما کشاورز عزیز کمک می‌کند تا یک مزرعه خوب داشته باشید.

کود مایع مرغی برای یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *