کود مایع مرغی برای نارنگی

کود مایع مرغی برای نارنگی

کود مایع مرغی برای نارنگی بهره‌وری درختان نارنگی را در طول سال‌ها افزایش می‌دهد و عمر مفید طولانی برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. این ماده باعث می‌شود که سلول‌های ریشه درختان نارنگی منبسط شده و مواد مغذی اطراف ریشه در دسترس درخت قرار گیرد و در نهایت محصولی خوش طعم و با کیفیت تولید می‌کند.

کود مایع مرغی برای نارنگی برای مرکباتی مانند نارنگی تنها یک کاربرد ندارد، بلکه نقش‌های بسیار متنوع و فراوانی را بر روی درختان میوه برای افزایش بهره‌وری ایفا می‌کند و باعث می‌شود کشاورزان و باغداران محصولات با کیفیت بالاتری را با هزینه کم‌تر به دست آورند.

تعداد تاثیراتی که کود مایع مرغی بر نارنگی می‌گذارد به قدری زیاد است که در این مقاله قصد داریم تنها به تعدادی از آن‌ها برای شما اشاره کنیم.

کود مایع مرغی برای نارنگی چگونه روی درختان نارنگی تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش باردهی و تولید می‌شود؟

بستر اصلی برای کاشت درختان نارنگی خاک است که می‌تواند مستقیماً بر رشد مرکباتی مانند نارنگی تأثیر بگذارد و کیفیت و کمیت میوه را تعیین کند. اگر خاک به هیچ وجه مناسب نباشد، امید چندانی به درختان نیست. بستر قلیایی خالی و نمکی از مواد آلی کاشته می‌شود، چه انتظار دیگری از درخت می‌توان داشت؟

کود مایع مرغی برای نارنگیبا داشتن ماده شگفت‌انگیزی مانند کود مایع مرغی برای نارنگی، استفاده از آن می‌تواند سرنوشت درختان را تغییر دهد زیرا یکی از اصلی‌ترین مواد تصفیه خاک است و شرایط عالی برای جذب مواد مغذی را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود مایع مرغی برای انگور

کود مایع مرغی برای نارنگی باعث کاهش شوری خاک و کاهش آهکی محیط کشت می‌شود.  از دیگر ویژگی‌های کود مایع مرغی برای نارنگی کاهش تجمع فلزات سنگین در اطراف ریشه و افزایش تحرک میکروارگانیسم‌ها، تسریع رشد نارنگی و افزایش مواد آلی و هوموس خاک است.

کود مایع مرغی چه تأثیری بر رشد نارنگی دارد؟

یکی از مهم‌ترین اثرات این کود بهبود کارایی و عملکرد ریشه در جذب بهتر مواد مغذی است. منجر به جذب بیش‌تر آهن می‌شود. آهن یکی از عناصر ضروری است که به بهبود نارنگی و طعم آنها کمک می‌کند. کمبود آن از رسیدن نارنگی، پرتقال، لیمو شیرین و سایر مرکبات جلوگیری می‌کند.

کود مایع مرغی برای نارنگی از پیری زودرس نارنگی جلوگیری می‌کند و از باردهی آن جلوگیری می‌کند و به آن‌ها طراوت می‌بخشد، ریشه‌ها را در برابر آسیب‌ها تقویت می‌کند و آن را از آسیب و بیماری‌های ریشه کنترل می‌کند.

کود مایع مرغی برای نارنگی باعث اصلاح فیزیکی ساختار خاک و جنبه بیولوژیکی و شیمیایی آن می‌شود و هوموس مورد نیاز خاک را برای عملکرد بهتر ریشه تامین می‌کند و منجر به جذب زیاد نور خورشید می‌شود.

کود مایع مرغی برای نارنگی بر نفوذپذیری غشای درختان تأثیر می‌گذارد و آن‌ها را افزایش می دهد، همچنین به دلیل وجود پتاسیم در ساختار روزنه‌ها بر باز و بسته شدن آن تأثیر می‌گذارد و از خروج آب اضافی از درخت جلوگیری می‌کند.

استفاده از کود مرغی مایع فرآیند جذب آنها را آسان می‌کند و از اثرات منفی آن‌ها و عدم تعادل عناصر غذایی و تجمع بقایای کودهای شیمیایی جلوگیری می‌کند یا به عبارت دیگر می‌تواند از مسمومیت درختان جلوگیری کند.

کود مایع مرغی برای نارنگیراهکارهایی برای افزایش کیفیت با کود مایع مرغی برای نارنگی

از آنجایی که اکثر درختان نارنگی نیاز به افزودن تمامی عناصر غذایی به خاک دارند، می‌توان هر ساله عناصر حیاتی نیتروژن، فسفات و پتاسیم را به صورت کود مایع مرغی برای نارنگی به خاک باغات نارنگی اضافه کرد.

در برخی از خاک‌ها به ویژه خاک‌های سنگین، عناصر محلول تثبیت می‌شوند. در مواقعی که خاک به تناوب مرطوب و خشک است یا دمای خاک به سرعت تغییر می‌کند، پدیده تثبیت بیش‌تر مشاهده می‌شود.

استفاده از کود نیز به نوسان کم‌تر رطوبت و دمای خاک کمک می‌کند و در نتیجه تثبیت عناصر در خاک کم‌تر اتفاق می‌افتد. PH خاک نیز بر در دسترس بودن عناصر تأثیر می‌گذارد. هنگامی که آهک به خاک کشاورزی اضافه می‌شود، اسیدیته آن در نتیجه در دسترس بودن عناصری مانند منگنز، بور، روی و آهن کاهش می‌یابد.

از طرفی در خاک‌هایی با قلیائی زیاد، فسفر و مولیبدن کم‌تری در دسترس خواهد بود. بنابراین بهتر است میزان مصرف هر یک از عناصر پرمصرف در هر منطقه با توجه به نتایج آزمایشات تجزیه برگ و خاک و همچنین عوامل محیطی تعیین شود.

با توجه به اینکه بیش‌ترین نیاز درخت به مواد مغذی زمانی است که شکوفه‌هایش می‌خواهند ظاهر شوند، پس این نکته را باید در نظر داشت که وقتی گیاه شروع به فعالیت کرد، باید مواد غذایی لازم را داشته باشد که ریشه‌ها بتوانند به راحتی آن را جذب کرده و درخت را به حالت طبیعی برسانند.

کود مایع مرغی برای نارنگیدر نتیجه بهترین کار این است که کودهای ماکرو و میکرو مورد نیاز درخت را در بهمن ماه و قبل از گلدهی با کود حیوانی مخلوط کنید و در نهایت درخت را زیر آبپاش‌های اطراف درخت و درست در محل سایه بزنید. جایی که ریشه‌های مویرگی فعال هستند (حدود 10 تا 30 سانتیمتر از سطح خاک) دفن می‌شود و قطره‌چکان‌ها را دقیقاً روی گچ قرار می‌دهند تا کود به راحتی در آب حل شود و در اختیار ریشه قرار گیرد. همچنین اگر عناصر میکرو در پایان زمستان به خاک داده نمی‌شود و گیاه به آن‌ها نیاز دارد، توصیه می‌شود این عناصر با محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای درخت پسته

کلام آخر

تجربه نقش زیادی در کشاورزی دارد. دانستن اینکه چه زمانی درختان را هرس کنیم یا چه زمانی کوددهی کنیم و از چه کودی استفاده کنیم، همه چیزهایی است که می‌توان با دانش و تجربه همزمان به دست آورد. بنابراین برخی از افراد ترجیح می‌دهند از افراد متخصص در این زمینه‌ها کمک بگیرند. برای مثال می‌توانید از مشاور کود بپرسید که چه مقدار  از این کود با توجه به شرایط زمین و گیاه مناسب است و برنامه کاملی تهیه کنید که می‌تواند به شما در دریافت محصولات مرغوب و نارنگی کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366