کود مایع مرغی برای پرتقال

کود مایع مرغی برای پرتقال

کود مایع مرغی برای پرتقال در واقع فضولات مرغ است و از آنجایی که مقدار زیادی غذا در آن وجود دارد می‌تواند به رشد بیش‌تر گیاهان کمک کند و علاوه بر همه اینها در حفظ محیط زیست نیز تاثیر بسزایی دارد.

همانطور که می‌دانید استفاده از کود مایع مرغی برای پرتقال باعث حاصل‌خیزی خاک می‌شود و این باعث می‌شود حجم بار بالایی داشته باشید. کود مایع مرغی برای پرتقال به دلیل داشتن مواد مفید در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همانطور که گفته شد یکی از خواص این کود غنی‌سازی خاک است.

مشخصات کود کود مایع مرغی برای پرتقال

حداقل 30-40 درصد عملکرد درختان میوه را افزایش دهید. درختان مرکبات به نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) که معمولاً در کود مایع مرغی برای پرتقال یافت می‌شوند و همچنین به مواد مغذی مانند گوگرد، آهن، بور، منیزیم، منگنز و مس نیاز دارند.

کود مایع مرغی برای پرتقالاما کود مایع مرغی برای پرتقال چه ویژگی‌هایی دارد؟

اولین ویژگی کود مایع مرغی برای پرتقال این است که خیلی سریع در خاک جذب می‌شود و می‌تواند در بافت خاک بسیار موثر باشد و در نهایت بهره‌وری آن را افزایش دهد. همچنین کودها منبع غذایی غنی برای انواع درختان و گیاهان به ویژه درختان پرتقال هستند که باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود. استفاده از این کودها می‌تواند در نهایت به افزایش میزان محصولات کمک کند زیرا ظرفیت خاک را افزایش داده و باعث نفوذپذیری آب می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص گندم

خرید کود مایع مرغی

اما اگر به دنبال خرید کود مایع مرغی برای پرتقال هستید نکاتی را که در زیر ذکر شده است رعایت کنید تا خریدی سودآور را تجربه کنید.

از جمله مواردی که در کیفیت کود بسیار موثر است و در هنگام خرید حتما باید به آن توجه کنید تاریخ تولید آن است یعنی هر چه کود تازه‌تر باشد کیفیت آن بالاتر است. از طرفی به نوع بسته‌بندی حتما توجه کنید زیرا در صورت قرار گرفتن در بسته‌بندی نامناسب به مرور زمان خشک شده و بی‌کیفیت می‌شود. در نهایت توجه داشته باشید که کالا دارای ضمانت سلامت و کیفیت از طرف فروشنده باشد زیرا در خرید اینترنتی امکان بررسی کالا را نخواهید داشت.

قیمت کود کود مایع مرغی برای پرتقال

قیمت کود مایع مرغی برای پرتقال به موارد زیادی از جمله نوع کود، نوع بسته‌بندی و تازگی آن بستگی دارد. اما به طور کلی قیمت این محصول در هر بسته چهار لیتری از 35000 تومان تا 60000 تومان متغیر است. البته اگر حجم سفارشات شما زیاد باشد قطعا قیمت به صورت عمده و اقتصادی برای شما محاسبه خواهد شد. همانطور که می‌دانید امروزه قیمت ثابتی وجود ندارد و همین امر باعث نارضایتی مردم شده است.

کود مایع مرغی برای پرتقال یکی از با ارزش‌ترین منابع کود حیوانی است که به عنوان منبع غنی از مواد مغذی پرمصرف و کم‌مصرف مناسب برای کشت شناخته می‌شود. نوع و مقدار جیره غذایی، بستر، روش جمع‌آوری و نگهداری، نحوه مصرف فضولات مرغ، ویژگی‌های خاک و نوع گیاه کشت شده از عوامل موثر در تعیین کیفیت و میزان مواد مغذی کود مایع مرغی برای پرتقال می‌باشد.

کود مایع مرغی برای پرتقالبرای تعیین میزان کود مایع مرغی برای پرتقال باید عواملی مانند مواد آلی خاک، نوع گیاه کشت شده، بافت خاک و میزان بارندگی را در نظر گرفت.  مثلا برای خاک‌هایی که از نظر مواد آلی فقیر هستند باید از مقدار کود مایع مرغی بیش‌تر استفاده کرد. از طرفی خاک‌هایی که بافت سبکی دارند بیش‌تر از خاک‌های سنگین به کود مایع مرغی نیاز دارند و یا در مناطقی که بارندگی زیاد است کود بیش‌تر مصرف می‌شود.

میزان مصرف کود مرغی مایع

بهترین راه برای تعیین میزان مصرف کود مایع مرغی در هکتار، انجام آزمایش تجزیه کود مایع مرغی است.  در این آزمایش میزان مواد مغذی کود مایع مرغی و خواص شیمیایی آن به ویژه PH مشخص می‌شود. مقدار مصرف آن با توجه به آزمایش تجزیه کود مایع مرغی و آزمایش خاک کشاورزی تعیین می‌شود.

زمان و نحوه استفاده از کود مایع مرغی

در فصول مختلف سال از کود مایع مرغی در مزارع استفاده می‌شود. با مصرف آن در فصل پاییز حداکثر زمان برای تجزیه کود مایع مرغی و خروج مواد مغذی در آن فراهم می‌شود. بیش‌تر اوقات از کود مایع مرغی در فصول تابستان و زمستان استفاده می‌شود و هنگام استفاده از کود مایع مرغی قبل از کاشت توصیه می‌شود با شخم زدن خاک کاملا مخلوط شود تا از قرار دادن بذر در محل پر کود مایع مرغی خودداری شود، زیرا ممکن است بذر گیاهان کشاورزی در اثر سمیت آمونیاک جوانه نزند و یا نهال حاصل از بین برود.

تقریباً 35 تا 50 درصد نیتروژن موجود در قسمت ارگانیک کود مایع مرغی را می‌توان برای گیاهان استفاده کرد. پس از استفاده از کود مایع مرغی، تقریباً 20 درصد از کل نیتروژن آن در سال دوم و حدود 5 تا 10 درصد در سال سوم قابل استفاده برای محصولات کشاورزی است.

مصرف صحیح و توزیع آن در سطح مزرعه به منظور به حداکثر رساندن ارزش کود مایع مرغی و عناصر غذایی آن برای محصولات به یک اندازه اهمیت دارد. میزان تلفات نیتروژن کود مایع مرغی پس از پخش در مزرعه به فاصله زمانی استفاده و اختلاط آن با خاک بستگی دارد. مخلوط کردن آن با خاک در مدت 12 ساعت پس از پخش کود مایع مرغی برای به حداکثر رساندن راندمان نیتروژن بسیار مطلوب است.

کود مایع مرغی برای پرتقالکود مایع مرغی دارای مقادیر قابل توجهی پروتئین (متیونین، لیزین و سیستئین) است. بر اساس بررسی های انجام شده، کود مایع مرغی نسبت به سایر کودهای حیوانی دارای درصد فسفر و پتاسیم بیش‌تری است. ارزش کود مایع مرغی کاملاً به نوع و ترکیب غذا، نوع نگهداری مرغ و نوع مواد مورد استفاده برای بستر مرغ بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: هر بوته ماریجوانا چه قدر گل می دهد؟

تشکیل هوموس در خاک که باعث بهبود خاک سطحی و بهبود شرایط فیزیکی زمین یا بافت سنگین و سبک می‌شود. زمین و در نهایت افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک. بنابراین با مصرف مناسب کود مرغی مایع برای پرتقال، کیفیت خاک از نظر فیزیکی و شیمیایی افزایش می‌یابد و در این صورت استفاده از حداقل کود شیمیایی مورد نیاز است و این امر نیز از نظر اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366