نحوه استفاده از کود آهن پودری

انواع کود آهن

انواع کود آهن : کود های آهن به دلیل فقر خاک های کشور از لحاظ عنصر آهن به کمک مزارع و باغات شتافته و با افزوده شدن از طریق پاشش خاکی یا محلول پاشی و آبیاری قطره ای، سبب شادابی و سر سبزی درختان و رشد موثر آن ها به دلیل تولید کلروفیل کافی و انجام عمل فتوسنتز شده اند؛ کودهای آهن تنوع بالایی دارند که همگی دارای آهن در ترکیب اولیه و پایه ای خود هستند و از طریق غنی کردن خاک و تامین نیاز آن، سبب تولید محصولات با کیفیت و بازار پسند می گردند. بدنه شیمیایی کودهای آهن ترکیب Fe_DTPA_Fe_EDDHA می باشد. در ادامه مقاله به بررسی  انواع کودهای آهن خواهیم پرداخت.

مناسب ترین کود آهن

کود کلات آهن:

بنیان کودهای آهن کلات دارFe_EDTA   می باشد؛ این کودها دارای ۶ درصد عنصر آهن بوده و به صورت محلول پاشی سبب رشد هر چه بهتر گیاهان می شوند. ساختار کلات آهن به گونه ای است که عنصر آهن در هسته ساختار قرار گرفته و مولکول های بزرگ دیگر پیرامون آن را فرا گرفته اند و از عنصر مرکزی حفاظت می نمایند.

متاسفانه در اکثر مناطق ایران خاصیت خاک ها کمی آهکی شده و پی اچ‌ خاک ها افزایش پیدا کرده است که این خود دلیل اصلی کمبود آهن در گیاهان و درختان به حساب می آید زیرا جذب این عنصر در این شرایط کاهش خواهد یافت. مواردی که عرض شد دلیل نیاز به ساخت کود کلات آهن می باشد زیرا از این مزیت برخوردار است که به خوبی در خاک های با PH  بالا نیز در اختیار گیاهان قرار گیرد‌.

کود کلات آهن به شکل محلول پاشی و یا آبیاری قطره ای و رسیدن به ریشه گیاهان آن ها را از وجود آهن غنی ساخته و چون حالت محلول دارد، با سرعت و موثر تر از حالت معمولی جذب خواهد شد. اکنون فرم ساختار کلاته را بررسی خواهیم کرد:

در ساختار آهن کلاته یون آهن سه بار مثبت به شکل Fe+3  ، یون های آمونیوم یا سدیم، کمپلکس نظیر EDDHA،EDTA,DTPA  اسید سیتریک، آمینو اسید، هیومیک یا فولویک اسید وجود دارد.

کود آهن کلات دار چون از لحاظ نوع کمپلکس موجود، توانایی حفظ آهن در مقابله با افزایش پی اچ خاک و مقدار حساسیت در شرایط و محیط دارای غلظت بالای کلسیم و منیزیم  کمی تفاوت دارند، انواع گوناگونی دارند که غالبا به رنگ مشکی، قهوه ای روشن و یا تیره یافت می شوند.

کود آهن مخصوص سانسوریا

قیمت سولفات آهن صنعتی

کود سولفات آهن:

این کود مقدار ۱۹ درصد از عنصر آهن را در خود جای داده و به حالت محلول پاشی کمبود آهن گیاهان و خاک را برطرف می کند؛ کود سولفات آهن در خاک های آهکی ایران به خوبی موثر می باشد و پس از رشد گیاه و مرحله باز شدن برگ ها  به صورت محلول پاشی و مقدار غلظت ۲.۵ تا ۱۰ در هزار بایستی انجام بگیرد.

در فصل زمستان زیر سایه درختان، کود فسفات آهن را می توان از طریق چالکود در معرض استفاده آن ها قرار داد؛ درختچه های جوان به مقدار ۷۰ تا ۲۵۰ گرم از کود آهن فسفات نیاز خواهند داشت و درختان بارده به میزان ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ گرم از این کود نیاز خواهند داشت.

نحوه تهیه سولفات آهن

کود آهن وبسایت آل کود :

این کود دارای پایه Fe_EDDHA می باشد و از جمله کودهای موثر به علت گسترش خاک های آهکی به شمار می رود و میزان آهن موجود در آن ۶ درصد بوده و برخلاف دو نوع آهنی که در ابتدای مقاله پرداختیم، فقط مصارف خاکی دارد و از طریق محلول پاشی و اسپری مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه با کمک آبیاری قطره ای یا به کار بردن قطره چکان به خاک و درختان می رسد. درختان به ۵۰ تا ۱۵۰ گرم از کود آهن آل کود نیاز دارند.

کود نیترات آهن:

این کود به شکل کریستال بنفش کم رنگ وجود دارد این کود پس از اضافه شدن به گیاه به سرعت به ترکیبات سازنده خود یعنی آهن و نیترات تبدیل می شود و از این طریق کمبود آهن گیاهان برطرف می شود.

کلات آهن EDTA:

این کود در پی اچ های پایین و نزدیک به ۶ پایداری داشته و در خاک های قلیایی و بسترهای با پی اچ بالاتر از ۶.۵ کاربرد اثر بخشی ندارد و ۵۰در صورت استفاده در این گونه خاک ها ۵۰ درصد از آهن هدر رفته و جذب نخواهد شد. از سوی دیگر در خاک هایی که کلسیم زیادی دارند نیز بکاربردن این کود توصیه نمی شود زیرا کلسیم جایگزین آهن موجود در کود شده و منفعتی برای تامین آهن موجود در خاک نخواهد داشت.

کلات آهن DTPA:

این کود در شرایط به پی اچ برابر ۷ و خنثی پایداری داشته و برخلاف  کلات آهن EDTA تمایلی به انجام واکنش با کلسیم و جایگزینی آن با آهن ندارد.

کلات آهن EDDHA:

این کود تا پی اچ ۱۱ قادر به عمل کردن می باشد و از کودهای گران حال حاضر در کشور به حساب می آید.

روش تولید سولفات آهن

نکات تکمیلی در مورد استفاده از کود های آهن کلاته:

برای اثر جذبی بالای این کودها زمانی که خاک خشک می باشد نسبت به افزودن کود اقدام نمایید و از طرف دیگر به منظور پیشگیری از سوختن برگ ها پیش از صبح بر سطح برگ ها بپاشید. کودهای کلات آهن را در جایی دور از تابش خورشید قرار دهید تا از تجزیه شدن آن جلوگیری نمایید.

به ترتیب کود کلات آهن EDDHA سپسDTPA و پس از آن EDTA، کود سولفات آهن و کود نیترات آهن از نظر اثربخشی و کارایی عملکرد مورد استفاده قرار می گیرند که البته برخی از افراد این اعتقاد را دارند که کود نیترات آهن بسیار مناسب تر می باشد زیرا نه مثل  کود سولفات آهن رسوب ایجاد می کند و نه مانند کلات آهن قرمز رنگ می باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله در مورد انواع کود آهن توضیحات کاملی ارائه کردیم تا با خریداری و تهیه آن ها خاک مناطق کشور از کمبود آهن رنج نبرد و رویش گیاهان به مشکل بر نخورد. کود های آهن معمولا از طریق محلول پاشی به گیاهان و خاک اضافه می شوند اما کود آهن وبسایت آل کود مصرف خاکی دارد. امروز همه کشاورزان و باغداران به اهمیت تهیه کود های مناسب با کشت خود پی برده اند و امیدواریم با ارائه این مقاله کمکی در افزایش آگاهی آن ها کرده باشیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366