نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پرتقال های زینتی از درختچه هایی است که همیشه سبز رنگ بوده و از خانواده مرکبات می باشد و برای آسیای شرقی،هند، چین، شمال آمریکا و جزایر هاوایی است. ساقه های آن خار های کوچک دارد و این درختچه قابلیت رشد تا ارتفاع ۵ تا ۶ متر را دارد ونیز میوه های کوچکی به اندازه ۴ تا ۵ سانتی متر که نارنجی رنگ هستند را شامل می شود، برای استفاده کردن در فضای سبز و نیز کاشتن در گلدان نیز به کار برده می شود همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی گلدهی آن از بهار تا فصل تابستان فرق می کند و متفاوت است و شامل گل هایی با رنگ سفید و معطر می باشد. نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدان نیز امکان پذیر است در این مقاله با ما همراه باشید تا روش نگهداری از آن را بدانید.

درخت های پرتقال زینتی چه نیازهایی دارد؟

  • نیازمند به نورکامل

۷ تا ۹ ساعت در روز به نور کامل نیاز دارد که برای تامین کردن این نور می توان از لامپ رشد گیاه هم استفاده کرد و باید درمنطقه‌ای قرار بگیرد که در اوایل روز بتوانند نور کافی را دریافت نماید و ساعات بعد از ظهر از تابش مستقیم نور دور شود.

نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدانهمچنین کم شدن مقدار نور باعث کم شدن میوه و کاهش گلدهی در این پرتقال های زینتی میشود.

بیشتر بخوانید: کودهای شیمیایی برای زعفران

  • نیازمند به مکانی گرم

این درخت های پرتقال زینتی به مکانی نیاز دارند که از لحاظ دمایی در محدوده بین ۲۵ الی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد، همچنین دمای زیر صفر تا منفی ۱۰ درجه را هم تحمل می تواند بکند اما اگر کمتر از این بشود گیاه از بین میرود، گیاهانی که در گلدان کاشته می شوند در مقابل سرما مقاومت کمتری نسبت به گیاهانی که در باغچه کاشته می شوند دارند.

از این رو وقتی که در فصل پاییز دمای هوا به ۱۲ درجه سانتی گراد برسد لازم است گلدان ها به داخل منتقل شوند،به آب به طور متوسط نیازمند است و می تواند خشکی را تحمل کند اما پیشنهاد می شود که خیلی تنش خشکی به گیاه وارد نکنیم، همچنین آبیاری بیش از اندازه هم ریشه آن را پوسیده می کند که موجب زرد شدن و ریختن کم کم برگ گیاه شده و در نهایت گیاه از بین میرود.

نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدانبرای پرتقال های زینتی خاکی مناسب است که دارای زهکش مناسب باشد؛ خاک مناسب برای این پرتقال ها ترکیب خاک برگ و خاک خود باغچه به طور برابر و مساوی و به میزانی ماسه با ph تقریباً قلیایی می باشد.

نحوه و مقدار استفاده کردن از کودبرای این نوع گیاهان طبق شرایط فیزیولوژیکی و سن خود گیاه فرق می کند،از این رو برای استفاده از کود ها قطعاً باید از کارشناسان مشورت بگیرید تا بتوانند گیاه را بررسی کرده و مطابق آن فرمولی برای شما ارائه کنند.

اگر قصد کاشت گلدانی داشتید بهتر است از رقم های پاکوتاه استفاده کنید و همچنین ریشه ها را به یکدیگرنپیچانید، برای اینکه ریشه ها در هم تنیده نشوند می توانید از گلدان های بزرگ استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که هر دو سال یکبار با توجه کردن به رشد گیاه به عوض کردن گلدان روی آورید.

از چه روشی برای تکثیر کردن درخت پرتقال زینتی استفاده می کنند؟

برای این کار از قلمه هایی با سایز ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر استفاده کرده از شاخه تازه رشد کرده که در آخر های فصل بهار یا در اول های تابستان به کار برده می شود، برای اینکه قلمه ها دارای ریشه شوند انتهای آن را آغشته به پودر ریشه زایی کرده و سپس به خزانه های انتقال می می دهند که دمای بالای ۲۰ درجه و پایین ۲۵ درجه دور از تابش مستقیم آفتاب دارد؛ در صورتی که اگر شرایط قلمه بهینه بود بعد از تقریباً دو ماه و نیم دارای ریشه می شوند و بعد از دارایی ریشه دار شدن و سازگاری قلمه می توانیم در محیط آزاد آنها را قرار دهیم.

کاشتن دانه پرتقال در گلدان به چه وسایلی نیاز دارد؟

  • گلدان
  • هسته میوه پرتقال
  • دستمال
  • خاک برگ

نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدانبرای شروع این کار یک پرتقال را برداشته و از هر طرفی خواستید از وسط برش بدهید تا دانه ها رو بیایند و دیده بشوند، سپس با یک چیز نوک تیز مانند چاقو دانه ها را از داخل پرتقال خارج کنید، اگر با دانه این میوه درختی بکاریم دقیقا همان میوه را به ما میدهد با همان شکل.

بیشتر بخوانید: کود کامل برای درخت گردو

نکته حائز اهمیت این که هیچگاه از دانه های از دهان خارج شده برای این کار استفاده نکنید زیرا که ترشح و بزاق دهان قوه نامیه آن را از بین برده است و اصلاً برای کاشتن در گلدان مناسب نمی باشد.

در مرحله بعدی توجه کنید که دانه شما بدون لک و خراش می باشد سپس آن را با آب بشورید تا آلودگی آن از بین برود، بهتر است که کل دانه ها را در گلدان بکارید و بعد از اینکه رشد کرد و جوانه زد بهترین و بزرگترین ها را جدا کرده و در داخل گلدان اصلی قرار دهید.

نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *