کود k60 برای درخت گردو 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تامین نیازهای پتاسیم درخت گردو تا حد زیادی به  کوددهی آن بستگی دارد. به همین دلیل معمولا از کود k60 برای درخت گردو استفاده زیادی می شود. این کود دارای مقدار زیادی پتاسیم است. به همین علت در این مقاله نظر برخی از کارشناسان کشاورزی را درباره کوددهی درخت گردو با پتاسیم جمع آوری کرده و به اصلاع شما عزیزان می‌رسانیم.

نظرات پیرامون کود k60 برای درخت گردو

جانین هسی، مشاور مزرعه توسعه تعاونی دانشگاه کالیفرنیا در شهرستان ساتر، می‌گوید، ایده خوبی برای همه تولیدکنندگان گردو است که باغ‌های خود را از نظر پتاسیم کافی بررسی کنند. او می گوید: «در برخی موارد، خاک ممکن است فاقد مواد مغذی باشد. در برخی دیگر، سطح پتاسیم خاک به اندازه کافی بالا است، اما در دسترس درخت نیست، زیرا ماده مغذی به شدت توسط خاک نگهداری می شود. همچنین، سطح پایین پتاسیم در برگ ها ممکن است نشان دهنده مشکلی در سیستم ریشه درخت باشد که از جذب مواد مغذی آن جلوگیری می کند. به همین دلیل کوددهی پتاسیم برای درخت گردو می‌تواند سبب مقاومت و رشد بهتر میوه این درخت شود.

کود k60 برای درخت گردو برای آنکه بتوانید به طور دقیقا میزان پتاسیم موجود در خاک گیاهان خود را بفهمید بهتر است چند آزمایش از طریق برگ های درخت خود انجام دهید.

Hasey توصیه می کند که سطح پتاسیم را با استفاده از تجزیه و تحلیل برگ نمونه های گرفته شده در ماه جولای ( شهریور) بررسی کنید. او توضیح می دهد که در آن زمان است که سطح پتاسیم تمایل به تثبیت دارد. مقدار کمتر از 0.9 درصد کمبود در نظر گرفته می شود، در حالی که مقدار بیش از 1.2 درصد نشان می دهد که درخت مقدار کافی از ماده مغذی را دریافت می کند.

بیشتر بخوانید: خواص کود مایع زعفران 

او توصیه می کند: «از مناطقی از باغ خود که اکثر درختان شبیه به هم هستند، نمونه برداری کنید. از درختان کم رشد به طور جداگانه نمونه برداری کنید.

چرا از کود k60 برای درخت گردو استفاده کنیم؟

درختان گردو مانند سایر گیاهان به مقادیر زیادی پتاسیم نیاز دارند که از طریق ریشه از پتاسیمی که توسط ذرات خاک نزدیک ریشه در محلول خاک آزاد می شود، جذب می کنند. با این حال، تامین پتاسیم کافی برای درختان برای رفع نیازهای آنها به دلیل عوامل متعددی پیچیده است. کود k60 برای درخت گردو  تا حدودی می‌تواند به تنظیم پتاسیم موجود در ریشه درخت کمک کند.

به عبارت کلی تر حرکت ماده غذایی در خاک بسیار کم است و غلظت آن در محلول خاک بسیار کم است. همچنین، برخی از مواد معدنی رسی می توانند پتاسیم را بسیار محکم نگه دارند. در واقع، سطح برخی از مواد معدنی رسی ممکن است 100 برابر بیشتر از مقدار پتاسیم موجود در محلول خاک باشد. از طرف دیگر خاک های شنی نمی توانند مقادیر زیادی پتاسیم را جذب کنند. در خاک های با بافت ریز، مشکل این است که مقدار کافی از مواد مغذی در عمق خاک به اندازه کافی برای رفع نیازهای درخت وجود داشته باشد. که نیاز به حفاری یا ترانشه دارد.

چگونه بفهمیم که درخت گردو با کمبود پتاسیم مواجه است؟

معمولا علائم کمبود پتاسیم در اوایل و اواسط تابستان زمانی که برگ های درختان گردو رنگ پریده می شوند ظاهر می شود. بعداً، لبه‌های برگچه‌ها به سمت بالا تا می‌شوند و حلقه می‌شوند و سطح زیرین مایل به خاکستری نمایان می‌شود. بیشتر برگهای آسیب دیده در امتداد وسط شاخه ها قرار دارند. اندازه برگ، رشد ساقه و در نهایت اندازه مهره کاهش می یابد.

مقدار پتاسیم تکمیلی مورد نیاز بسته به نوع خاک و نیاز باغ‌ها می‌تواند متفاوت باشد. هاسی خاطرنشان می کند که معمولاً اگر درختان گردو به پتاسیم اضافی نیاز داشته باشند، پس از برداشت قبل از شروع باران های پاییزی استفاده می شود. او می‌گوید که اصلاح کمبود مزمن در خاک‌های رسی سنگین یا سیلت لوم، نیاز به مقادیر زیادی سولفات پتاسیم یا سایر کودهای پتاسیم دارد – حدود 1700 تا 2000 پوند در هکتار.

هاسی می‌گوید که باید میزان بسیار بالایی از پتاسیم را در یک منطقه متمرکز استفاده کنید تا به اندازه کافی در عمق خاک نفوذ کند تا این نوع کمبود را اصلاح کند. “شما ممکن است تا فصل دوم تأثیرات را نبینید. اما این درمان حدود 4 تا 5 سال پس از استفاده موثر باقی خواهد ماند. برای اصلاح کمبود در خاک های شنی، او استفاده از کود پتاسیم را به میزان 400 پوند در هکتار در سال توصیه می کند.

کود k60 برای درخت گردو برای باغ‌هایی که تجزیه برگ‌ها سطوح مرزی پتاسیم را نشان می‌دهد (9.9 درصد تا 1.2 درصد)، هزی توصیه می‌کند که برای رسیدن به سطح کافی، یک بار در سال از 400 تا 500 پوند پتاسیم در هکتار استفاده شود.

او خاطرنشان می کند که پتاسیم باید به جای پخش شدن در پاییز، در دو طرف درخت باند یا سوراخ شود. همچنین می توان آن را از طریق سیستم آبیاری در طول فصل رشد نیز تامین کرد.

هاسی می گوید: «تحقیقات قبلی در اینجا در شمال کالیفرنیا نشان داد که چهار سال پس از پخش پتاسیم، کمتر از 6 اینچ در خاک جابجا شده است. با این حال، در همان دوره، پتاسیم اعمال شده به صورت نواری روی سطح خاک، بیش از 2 فوت به ناحیه ریشه منتقل شده بود.

روش های  استفاده از کود k60 برای درخت گردو

در مورد درختان جوان گردو، در بیشتر موارد حداقل کوددهی لازم است. بسیاری از کشاورزان 4 اونس را اعمال می کنند. (113 گرم) کود N-P-K 15-15-15 به ازای هر درخت جوان در دو کاربرد مختلف یکی در اواخر بهار و دیگری در تابستان پخش می شود. درختان باید پس از کوددهی خاک آبیاری شوند. روش دیگر، کود دهی (تزریق کودهای محلول در آب در سیستم آبیاری) ممکن است مناسب باشد.

به طور کلی درختان گردو عمدتاً به نیتروژن و ثانیاً به فسفر و پتاسیم نیاز زیادی دارند. بسیاری از کشاورزان تجاری گردو 1300 پوند اضافه می کنند. (589 کیلوگرم) سولفات آمونیوم (ΝΗ4) 2SΟ4 در هکتار هر سال. به خاطر داشته باشید که 1 هکتار = 247 هکتار = 10000 متر مربع و 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2205 پوند. آنها همچنین 1000 پوند اضافه می کنند. (454 کیلوگرم) P2O5 و 500 پوند. (227 کیلوگرم) سولفات پتاسیم (K2SO4) در هکتار هر 3 سال. این مقادیر اغلب در 2-3 برنامه پخش می شوند که از اوایل بهار شروع می شود و در پاییز پایان می یابد. با این حال، اینها فقط برخی از شیوه های رایجی است که در باغ های گردوی بالغ اعمال می شود و نباید بدون انجام تحقیقات خود دنبال شوند. همچنین به خاطر داشته باشید که – به خصوص در هنگام افزودن مقادیر زیاد نیتروژن – نیاز فزاینده ای به بررسی مکرر pH خاک و افزودن آهک برای بالا بردن آن به سطوح مناسب وجود دارد.

کود k60 برای درخت گردو کلام آخر

کود k60 برای درخت گردو  منبع غنی از پتاسیم و دیگر مواد غذایی است. همه محصولات درختی به پتاسیم نیاز دارند، با این حال هزینه بالای آن، مشکل در مدیریت در برخی از خاک ها، و گاهی اوقات عدم پاسخ ظاهری به پتاسیم اضافه شده منجر به پذیرش ناقص برنامه های کوددهی پتاسیم در محصولات باغی شده است. این یک ماده مغذی غیر معمول است زیرا در بافت های گیاهی گنجانده نمی شود. نقش آن در گیاه در درجه اول به حفظ تعادل یون های سلولی، به ویژه در روزنه، کاهش یافته است و فعال کننده بسیاری از آنزیم ها است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود آهن برای درخت سیب

علائم کمبود پتاسیم بر اساس گونه‌ها متفاوت است، اما بسیاری از علائم مشابه یا یکسان هستند: علائم کمبود در تابستان ظاهر می‌شود زیرا محصول در حال رشد به پتاسیم بیشتری نیاز دارد، که ممکن است از برگ‌ها و شاخه‌های اطراف تامین شود. برگها جمع می شوند، رنگ آنها ممکن است رنگ پریده شود، برگها ممکن است کوچکتر شوند، عملکرد ممکن است کاهش یابد و حاشیه برگ ممکن است نکروز شود. ممکن است علائم خاص تری برای هر گیاه زراعی وجود داشته باشد، اما ما در اینجا زمانی را صرف بررسی جزئیات هر یک نمی کنیم.

کود k60 برای درخت گردو 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

  • از ارائه محتویات باارزش در باره نقش کودها در رشد وباروری درختان میوه کمال تشکر دارم امیدوارم نظرات دوستان باعث رشد وتکامل کشاورزی در کشورمان ایران گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *