کود k60 برای درخت لیمو شیرین

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درختان مرکبات مثل لیمو شیرین برای رشد و تولید میوه به ترکیبات مغذی نیاز دارند. کوددهی برای رشد این درختان بسیار موثر است. از کودهای مفیدی که می‌توان برای درخت لیمو شیرین استفاده کرد کودهای پتاسیم دار است. کود k60 یکی از این کودها است. مطلب زیر درباره تاثیرات استفاده از کود k60 برای درخت لیمو شیرین است.

درخت لیمو‌ شیرین

لیمو شیرین جزو خانواده لیموها از دسته مرکبات است که طعم شیرین دارد. درخت لیمو شرین کم ارتفاع است و اگر شرایط ایده آلی برای رشدش فراهم شود تا ارتفاعش تا ۴ متر هم می‌رسد. این درخت در استان های جنوبی کشور مثل کرمان و هرمزگان و در بعضی مناطق شمالی مثل گیلان پرورش داده می‌شود. آب و هوای مناسب برای کاشت این درخت گرم و مرطوب است و نباید در معرض بادهای شدید قرار بگیرد.

کود k60 برای درخت لیمو شیریناز نظر ظاهری برگ های درخت لیمو شیرین تخم مرغی شکل است و طول آن حدود ۱۵ سانتی متر است. شکوفه های آن ریز و سفید رنگ هستند و میوه آن پس از رسیدن زرد رنگ است. برگ های درخت بعد از برداشت میوه می ریزند. این نوع لیمو هم دارای خاصیت فراوانی است از جمله منبع سرشاری از ویتامین سی و همینطور پتاسیم و مواد معدنی دیگر است. هم چنین کم کالری بوده و انرژی کمی تولید می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت شلیل

کاشت و پرورش لیمو شیرین

راحت ترین و در دسترس ترین راه کاشت لیمو شیرین کاشت هسته آن است. این کار حتی در فضای منزل هم قابل انجام است. برای این کار هسته را به مدت دو روز در آب نگهداری کرده و سپس آن را خشک کرده و پس از جدا کردن پوسته آن، آن را در گلدانی بکارید و آبیاری کنید. گلدان تان را در معرض نور خورشید قرار دهید. روزانه ۵ ساعت نور برای این گلدان باید فراهم شود.

برای کاشت و پرورش درخت لیمو شیرین در مقیاس بزرگ تر و باغ شرایطی لازم است.

نور و‌دمای مناسب: درخت لیمو شیرین در دمای بالای ۱۰ درجه سانتی گراد رشد خوبی دارد. میزان نور موردنیاز هم نور کامل خورشید به مدت حداقل ۵ ساعت در روز است.

آبیاری: این درختان برای رشد به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارند. انجام آبیاری هر ده روز یکبار کافی بوده ولی در فصل های گرم سال باید دفعات ابیاری را افزایش داد تا در رشد درخت خللی ایجاد نشود.

خاک: درخت لیمو شیرین در اکثر خاک های موجود قادر به رشد است ولی برای رسیدن به محصول بهتر و بیشتر باید بهترین خاک را برای آن در نظر گرفت. خاک باید کمی اسیدی و دارای بافت مناسب باشد . زهکشی خاک هم موضوع مهمی است و باعث می‌شود میوه ها گوشتی شوند.

کوددهی: درخت لیمو شیرین برای طی کردن مراحل رشد و‌ میوه دهی خود به ترکیبات مغذی و مواد معدنی مهتلف نیاز دارد. استفاده از کودهای مختلف می‌تواند نیازهای گیاه را تامین کند. برای این درخت دو دسته کود استفاده می‌شود. کودهای دامی و کودهای شیمیایی کودهای دامی اغلب بعد از برداشت محصول استفاده می‌شوند. این کودها باعث می‌شوند نفوذپذیری خاک افزایش پیدا کند و ریشه ها به راحتی گسترده شوند. همچنین میکروب های مفید خاک را افزایش می‌دهند که با فعالیت شان مواد مغذی جذب درخت می‌شوند.

کود k60 برای درخت لیمو شیریناستفاده از کودهای شیمیایی حاوی فسفر، نیتروژن و پتاسیم برای رسیدن به محصول پربار و با کیفیت ضروری است. عنصر نیتروژن مهم ترین عنصر موردنیاز برای درخت لیمو شیرین است و تاثیر مستقیم روی کیفیت و میزان برداشت میوه دارد. فسفر هم نقش کلیدی در سرعت بخشیدن به جوانه زنی و گلدهی و نیز مرحله تبدیل گل به میوه دارد.

عنصر پتاسیم هم از عناصر مهم در رشد درخت لیمو شیرین است که در ادامه مفصل تر به آن پرداخته شده است.

نقش کود پتاسیم در پرورش درخت لیمو شیرین

پتاسیم باعث می‌شود تا ریشه درختان و گیاهان در مقابله با عوامل مختلف مثل سرما و یخبندان و همچنین گرمای شدید مقاومت کند. پتاسیم برای همه بخش های درخت مفید است به طور مثال باعث می‌شود استحکام ساقه ها  بیشتر شده و دچار خمیدگی نشوند. همینطور باعث می‌شود تا آفات و بیماری های مختلف مثل بیماری های قارچی به درخت آسیب کمتری وارد کنند. برای درخت لیمو شیرین پتاسیم نقش زیادی در بهبود مزه و طعم لیموها دارد. همینطور ماندگاری آن ها را طولانی تر می‌کند. پتاسیم موجود در خاک برای جذب نیتروژن توسط درخت هم ضروری است و کمک می‌کند ریشه های درخت به راحتی نیتروژن مورد نیازشان را جذب کنند. در ادامه این مطلب از فواید کود k60 برای درخت لیمو شیرین خواهیم گفت.

کود k60 برای درخت لیمو شیرینکود k60 برای درخت لیمو شیرین چه مزایایی دارد؟

کود k60 حاوی درصد بالایی از عنصر پتاسیم بوده و در برنامه کوددهی درختان به ویژه درختان میوه نقشی اساسی دارد. بازدهی بالای این کود و اثرگذاری آن امروزه ثابت شده است و به همین علت استفاده از آن در بین باغداران و کشاورزان بسیار رایج است.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص گندم

ترکیبات کود k60  به شکلی است که کمبود پتاسیم گیاه را به سرعت و در زمانی کوتاه جبران می‌کند. پتاسیم در تمامی مراحل رشد درخت بسیار موثر بوده بنابراین کود k60 سرعت رشد رویشی گیاه را افزایش داده و به موجب آن محصول پرباری تولید می‌شود.

از مزایای استفاده از کود k60 برای درخت لیمو شیرین، درشت شدن میوه هاست. استفاده از این کود در زمان شروع میوه دهی باعث می‌شود وزن و اندازه میوه ها بیشتر شود همچنین رنگ خوبی به میوه ها می‌دهد.

کود k60 برای درخت لیمو شیرین
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *