کود k60 برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیب زمینی بعد از گندم، برنج و ذرت چهارمین محصولی ست که کشت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این محصول در برنامه غذایی مردم جایگاه مهمی داشته و از پرمصرف ترین صیفی جات به شمار می‌رود. برای رسیدن به محصول پربازده کوددهی می‌تواند موثر باشد‌‌. در این مقاله به بررسی تاثیر استفاده از کود k60 برای سیب زمینی می‌پردازیم.

سیب زمینی چه ویژگی هایی دارد؟

سیب زمینی نوعی از صیفی جات و ازخانواده سولاناسه است. گیاهان دیگری همچون گوجه فرنگی و بادمجان هم جزو همین دسته هستند. تاریخچه کاشت سیب زمینی برای اولین بار به کشور پرو برمی‌گردد. سیب زمینی ارقام و گونه های مختلفی دارد مثل فورجا، چائوکا، آندی جنا و کورتیلوبوم.

کود k60 برای سیب زمینیسیب زمینی در سبد غذایی مردم جزو پرمصرف ترین هاست به همین علت کشورها به دنبال تولید و بهره وری حداکثری از این محصول هستند. کشورهای چین، هند و روسیه بزرگ ترین تولیدکنندگان این محصول هستند و در این رتبه بندی ایران در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص و مناسب برای هندوانه

کاشت سیب زمینی

برای شروع کاشت و پرورش سیب زمینی اولین قدم انتخاب زمینی مناسب است. سیب زمینی سازگاری بالایی داشته و در بیشتر زمین ها با ویژگی های مختلف قابل کاشت است. با این حال برای بازدهی بیشتر و محصول با کیفیت تر باید بهترین نوع زمین را برای کاشت انتخاب کرد. آب و هوای مناسب برای سیب زمینی هوای سرد است و این گیاه به آب و هوایی خنک برای رشد نیاز دارد. دمایی بین ۱۲ تا ۲۰ درجه در شب و روز بهترین دما برای رشد این گیاه است. خاک مناسب برای رشد سیب زمینی می‌تواند هر خاکی با هر عمقی باشد اما بهترین نوع خاک، لومی شنی است که پی اچ آن کمی اسیدی باشد. این خاک نفوذپذیری و زهکشی خوبی دارد و اجازه می‌دهد ریشه سیب زمینی به راحتی رشد کند. ریشه های این گیاه به نسبت دیگر گیاهان ضعیف تر هستند و اگر خاک شرایط خوبی از نظر نفوذپذیری نداشته باشد، عملکرد گیاه کاهش پیدا کرده و دچار آسیب می‌شود. زمان مناسب برای آماده سازی خاک و شخم زدن زمین هنگامی است که خاک به میزان مناسبی مرطوب باشد تا از تشکیل کلوخ جلوگیری شود.

مراحل آماده سازی زمین و خاک براس آغاز کشت سیب زمینی

شخم زدن زمین با عمق زیاد در زمانی که خاک رطوبت کافی دارد

استفاده از دیسک و خرد کردن کلوخ ها

مسطح کردن زمین

و در نهایت کاشت سیب زمینی

از ویژگی های بذر مناسب سیب زمینی برای کاشت، وزن آن است که باید بین ۳۵ تا ۵۵ باشد. بذرها همچنین باید دارای  ۳تا ۵ چشم سالم باشد که هر کدام جوانه هایی قوی داشته باشند. اگر برای کاشت قصد استفاده از غده های درشت را داشته باشید باید آن را طوری قسمت کنید که هر قسمت ۳ جوانه قوی داشته باشد.

کود k60 برای سیب زمینیزمان کشت سیب زمینی

کاشت سیب زمینی معمولا زمانی انجام می‌شود که زمین در حال گرم شدن باشد. در کشور از اواسط اسفند کاشت سیب زمینی را آغاز می‌کنند و تا فروردین ماه ادامه دارد.

کوددهی سیب زمینی

مثل سایر گیاهان برای سیب زمینی هم کوددهی تاثیرات زیادی داشته و باعث افزایش میزان برداشت و کیفیت محصول می‌شود. برنامه کوددهی که برای سیب زمینی تنظیم می‌شود باید دارای مقدار مناسب کود در زمان درست باشد تا بتواند تاثیر مثبتی روی گیاه داشته باشد. اگر چه سیب زمینی گیاه حساسی نیست اما برای کیفیت و کمیت برداشت محصول ضروری است از کودهای شیمیایی مختلف استفاده شود. اولین نکته در آغاز کوددهی بررسی نتایج آزمایش خاک است که نشان می‌دهد از نظر چه ترکیباتی کمبود دارد. سیب زمینی برای رشد به انواع درشت مغذی ها مثل نیتروژن، پتاسیم، گوگرد و فسفر نیاز دارند همینطور به ریز مغذی هایی نظیر بور، آهن و مس. مراحل کوددهی این گیاه به ۵ بخش تقسیم می‌شود.

قبل از کاشت با کودهای حاوی پتاسیم و گوگرد و فسفات

زمان کاشت با کود سه بیست و اسید هیومیک

کوددهی ده روز بعد از شروع برگ دهی

در زمان خاک دهی

و زمان غده دهی برای رشد بیشتر غده ها از کود مناسب استفاده می‌شود.

کود k60 برای سیب زمینیکود k60 برای سیب زمینی

عنصر پتاسیم از عناصر مهمی است برای رشد بهتر و بیشتر گیاهان و درختان موثر است. برای گیاه سیب زمینی هم این عنصر مزایای زیادی دارد و در عین حال کمبود آن باعث بروز مشکلاتی در گیاه می‌شود. پتاسیم نقش زیادی در تسریع جوانه زنی گیاه و ایجاد مقاومت ریشه ها دارد. این مقاومت باعث می‌شود ریشه در شرایط نامساعد محیط حفظ شود و کم ترین آسیب را ببیند. از دیکر مزایای پتاسیم استحکام بخشیدن به گیاه است و افزایش رشد گیاه با فعل و انفعالاتی که در آن صورت می‌گیرد مثل افزایش تولید قند در گیاه و همینطور افزایش پروتئین سازی در آن که به موجب آن رشد گیله بیشتر می‌شود.  کمبود پتاسیم باعث ضعف ساقه ها و شاخه های گیاه شده و از اثرات مهم آن تغییر رنگ غده های سیب زمینی است. در صورت کمبود پتاسیم غده ها رنگی کبود مانند به خود گرفته که باعث می‌شود در فروش آن تاثیر منفی به وجود آید.

بیشتر بخوانید: گیاه اسپاتی فیلوم و شرایط نگهداری از آن

کود k60 برای سیب زمینی مزایای زیادی داشته و باعث رفع سریع کمبود پتاسیم گیاه می‌شود. استفاده از کود k60 برای سیب زمینی باعث می‌شود مقاومت کلی گیاه افزایش پیدا کند. در مراحل تشکیل غده هم کود k60 باعث می‌شود تا وزن و اندازه غده ها تا حد مطلوبی بیشتر شود و همینطور رنگ خوبی داشته باشند. از دیگر تاثیرات استفاده از کود k60 برای سیب زمینی بهبود طعم آن است. این کود درصد بالایی از پتاسیم به همراه چندین اسید آمینه را دارد که به جذب بهتر پتاسیم توسط گیاه کمک می کنند.

کود k60 برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *