کود k60 برای درخت گلابی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از بخش های مهم پرورش گیاهان و درختان، مرحله کوددهی است. این عمل موجب می‌شود تا نیازهای غذایی گیاه رفع شده و رشد و باروری آن بیشتر شود. کوددهی برای درختان میوه اهمیت زیادی دارد. در این بین استفاده از کودهای پتاسیم دار مثل کود k60 کمک ویژه ای به افزایش کیفیت میوه ها می‌کند. این مطلب مختصری درباره مزایای استفاده از کود k60 برای درخت گلابی است.

کود k60 چه کودی است و کاربردهای آن چیست؟

امروزه استفاده ازکودهای پتاسیم داردر کشاورزی و باغداری بسیار رایج شده است. با گذشت زمان اثرات مهم و مفید این کودها بیشتر به اثبات رسیده و موجب شده تا نقش کودهای حاوی پتاسیم در برنامه کوددهی درختان و گیاهان از قبل پررنگ تر شود‌.

کود k60 برای درخت گلابیپتاسیم یکی از مهم ترین عناصر در زندگی انسان ها و گیاهان مختلف است. این عنصر در تمامی مراحل رشد یک گیاه و درخت موثر است. از مهم ترین تاثیرات و مزایای کودهای پتاسیم برای درختان افزایش مقاومت آن ها است. پتاسیم کمک می‌کند تا ریشه درختان در مقابل شرایطی مثل سرمای شدید و یخبندان و نیز گرمای شدید مقاومت کرده و از بین نرود.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت آلبالو

درقسمت های دیگر درختان نیز اثر گذار است به طور مثال باعث می‌شود استحکام ساقه ها بیشتر شود و آن ها دچار خمیدگی نشوند. همچنین باعث می‌شود آفت ها و بیماری ها مثل انواع بیماری های قارچی، آسیب کمتری به درخت وارد کنند. کود k60 از شناخته ترین کودهای پتاسیم دار و دارای درصد بالایی از عنصر پتاسیم است. این کودها  در برنامه کوددهی درختان مختلف به ویژه درختان میوه نقش مهمی دارند.

بازدهی و کارایی بالای  کود k60  باعث شده تا از آن در پرورش محصولات مختلف استفاده زیادی شود. ترکیبات کود k60  به شکلی است که  در زمان کوتاه و به سرعت کمبود پتاسیم گیاه را تامین می‌کند.  پتاسیم در مراحل مختلف رشد درخت بسیار موثر  است و کود k60 سرعت رشد رویشی و زایشی درختان را افزایش می‌دهد و کیفیت و میزان برداشت محصول باغات را افزایش می‌دهد.

اثرات کود k60 روی درختان میوه

شاید از مهم ترین مشکلات رایج در بین باغداران میوه، کوچک بودن میوه های برداشتی باشد. طبق نظر کارشناسان کشاورزی و تحقیقات آن ها علت این مشکل کمبود پتاسیم درخت است. پتاسیم باعث می‌شود تا وزن میوه افزایش پیدا کند و طعم و رنگ بسیار بهتری بگیرد.  کود k60 با عملکرد خود باعث افزایش اندازه میوه ها می‌شود که در این صورت کیفیت میوه بیشتر شده و بازار فروش خوبی برای آن فراهم می‌شود. کمبود پتاسیم در درختان میوه بیشتر در زمان میوه دهی و یا گلدهی مشخص می‌شود. کود k60 با ویژگی هایی که دارد به سرعت این کمبود را جبران می کند. اسیدآمینه هایی که در این کود وجود دارد موجود جذب و انتقال مواد مغذی در درخت را افزایش می‌دهد. استفاده از این کود قبل و  بعد از میوه دهی برای درختان بسیار مفید است.

کود k60 برای درخت گلابیکود k60 معمولا به صورت محلول تولید می‌شود. نوع خاک بعضی از مناطق مختلف کشور به صورتی است که قابلیت جذب پتاسیم از طریق ریشه ها را ندارد. برای همین استفاده از کود k60 بصورت محلول پاشی انجام می‌شود و باعث می‌شود تا پتاسیم لازم از طریق برگ ها جذب گیاه شوند‌.

درخت گلابی چه ویژگی هایی دارد؟

میوه گلابی هم مثل سیب یکی از مهم ترین و‌پرمصرف ترین میوه هاست. این میوه به خاطر تنوع زیاد میوه محبوبی است و طرفدار زیادی دارد. درختان گلابی ارتفاعی در حدود ده متر دارند و در آب و هوا و اقلیم سردسیر رشد خوبی دارند. این درختان دارای ریشه های عمیقی هستند. میوه‌ گلابی گوشتی است و ظاهرآن به شکل مخروط و طعم آن ترش و یا  شیرین است. این میوه قابلیت نگهداری به مدت طولانی در انبارها را ندارد بنابراین قبل از رسیدن کامل باید برداشت شود.

درختان گلابی نسبت به دیگر درختان در خاک های مختلف قابلیت رشد دارند و در شرایط مختلف مثل خاک سنگین و یا خاک مرطوب به خوبی دوام می‌آورند. این درختان برای رشد و جوانه زنی به یک دوره سرما نیاز دارند ولی با این حال جوانه های آن در برابر سرماهای ناگهانی مثل هوای سرد پیش بینی نشده در فصل بهار دوام زیادی ندارند.

از نظر آبیاری نیاز درخت گلابی به میزان آب متوسطی نیاز دارد و در دوره‌ی رشد رطوبت خاک باید حفظ شود.

کود k60 برای درخت گلابیکوددهی درخت گلابی

درخت گلابی هم مثل سایر گیاهان در طول دوره‌ی رویشی و برای ادامه رشد  به عناصر و ترکیبات مغذی نیاز دارد. اگر خاک قادر به تامین این نیازها نباشد استفاده از کودهای مختلف ضرورت پیدا می‌کند. عناصر ریز مغذی مثل گوگرد، بور و روی و همچنین ترکیبات درشت مغذی مثل فسفر، ازت و پتاسیم نقش زیادی در رشد درخت گلابی دارند. عنصر پتاسیم باعث افزایش رشد ریشه ها و انتقال سریع مواد قندی در بافت های گیاه می‌شود. همچنین برای درشت شدن میوه ها و بهبود طعم آن پتاسیم ضروری است. از سوی دیگر مقاومت درخت در مقابل تغییرات  آب و‌هوا, حمله آفت ها و بروز بیماری های مختلف افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: آیا کود شوک ۱۰xمناسب کشت هیدروپونیک است؟

کود k60 برای درخت گلابی چه‌ مزایایی دارد؟

بعد از آشنایی با کود k60 و فواید زیاد آن و همچنین تاثیرات پتاسیم و کودهای پتاسیم دار روی درخت گلابی، اهمیت استفاده از کود   k60  برای درخت گلابی بیشتر می‌شود. این کود نقش زیادی از ابتدای جوانه زنی تا زمان برداشت میوه گلابی دارد و کیفیت میوه برداشتی را بالا می‌برد و در پایان باعث سود اقتصادی باغدار خواهند شد.

کود k60 برای درخت گلابی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *