کود k60 برای درخت شفتالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از راه های کمک به رشد بیشتر درختان و افزایش برداشت محصول از درختان مثمر، استفاده از کودهای مناسب است. کوددهی به تامین نیازهای گیاهان و درختان کمک می‌کند. کودها حاوی عناصر ماکرو و ریز مغذی ها هستند. کود k60 یکی ازکودهای پتاسیم دار است که برای درختان میوه بسیار پرفایده است. در ادامه به بررسی تاثیرات کود k60 برای درخت شفتالو می‌پردازیم.

درخت شفتالو

شفتالو از میوه های پرطرفدار بهار و تابستان است. این میوه خوشمزه و آبدار بوده و شباهت زیادی به هلو دارد. در بعضی از شهرها هلوی کال را شفتالو می‌گویند و در زبان فارسی دری به جای هلو از کلمه شفتالو استفاده می‌کنند. درخت هلو از زیر شاخه های گلسرخیان بوده و یکی از گونه های درخت هلو شناخته شده است. شفتالو از نظر ظاهری از هلو کوچکتر بوده و داخل آن و قسمت گوشتی آن سفید رنگ است و از بقیه جهات به هلو شباهت های زیادی دارد و در بعضی مناطق این دومیوه را یکی می‌دانند.

کود k60 برای درخت شفتالوهلو و شفتالو با شلیل یکی نیستند و تفاوت دارند. پوست شلیل نرم بوه اما پوست هلو و شفتالو دارای پرز است.

بیشتر بخوانید: فصل برداشت زعفران در کرمانشاه

میوه های هسته دار مثل شفتالو دارای خاصیت های زیادی هستند و در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و چاقی تاثیرگذارند.

درخت شفتالو را از راه بذر و پیوند زدن و همچنین قلمه زدن تکثیر کرده و پرورش می‌دهند. بهترین راه برای کاشت این درخت از طریق بذر است و روش های دیگر کمتر استفاده می‌شوند. بذر این درخت قدرت رشد زیادی دارد و به اصطلاح از قوه نامیه بالا و در حدود ۸۵ درصد برخوردار هستند. درخت شفتالو مختص به اقلیم و آب و هوای خاصی نیست و در اکثر مناطق می‌تواند به خوبی رشد کند. با این حال مناطق سردسیر و مرطوب برای رشد بهتر و بیشتر آن مناسب تر هستند. این درختان رشد بالایی داشته و شاخه و برگ های بسیار زیادی دارند و همینطور باردهی این درخت بسیار بالاست و در هر بار برداشت میوه زیادی به دست می‌آید.

شرایط کاشت و نگهداری درخت شفتالو

درخت شفتالو برای رشد و تولید میوه به شرایطی نیاز دارد.

اولین مورد فراهم کردن خاک مناسب است. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد  تا مواد و عناصر مغذی و همچنین آب بتوانند به راحتی جذب ریشه های درخت شوند. خاک های شنی برای درخت شفتالو بهترین نوع خاک هستند.

آبیاری مناسب و کافی از دیگر مراحل مراقبت از درخت شفتالو است. این درخت آبیاری نسبتا زیادی نیاز داشته و علت آن آبدار بودن میوه آن است. کمبود آب باعث می‌شود کیفیت میوه شفتالو کم شود و میوه ها خشک و پلاسیده شوند. در زمان شروع رشد میوه ها، باید به طور منظم آبیاری برای درخت انجام شود.

هرس کردن درختان هم برای از بین بردن شاخه و برگ های اضافی انجام می‌شود و باید در زمان مناسب انجام شده و مهم است.

کود k60 برای درخت شفتالوسم پاشی و مبارزه با آفات برای سلامت درخت ضروری است. درخت شفتالو هم در معرض آسیب حاصل از بیماری ها و آفات مختلف است و با سم پاشی به موقع و استفاده از کودهای خاص سلامتی درخت حفظ خواهد شد.

کوددهی مناسب  از ملزومات نگهداری و پرورش درخت شفتالو است. کوددهی تاثیرات زیادی در گذراندن مراحل رشدی درختان دارد. کود مناسب باعث رشد بهتر وافزایش برداشت محصول می شود.

برای تشخیص کمبودهای درخت شفتالو از جهت ترکیبات مغذی  ابتدا باید ازمون خاک زیر کشت درخت را انجام داد  تا از میزان دقیق عناصر موجود در خاک آگاه شد. راه دیگر تشخیص کمبودهای درخت مشاهده مشخصات ظاهری برگ ها و شاخه های درخت است اما بهترین و مطمئن ترین راه آزمایش خاک است. پس از انجام این عمل، نوع کودهای لازم برای درخت مشخص می‌شود.

برای کوددهی درختان شفتالو و دیگر میوه های هسته دار، فصول پاییز وزمستان که زمان خواب درختان هستند، اهمیت زیادی دارند. با استفاده از کود مناسب در این زمان می‌توان بازدهی درخت را به مقدار زیادی افزایش داد. این درختان برای رشد به عناصر مختلفی از جمله کلسیم، ازت، فسفر و پتاسیم نیاز دارند که از راه کوددهی تامین می‌شوند.

کود k60 برای درخت شفتالو

کود k60 یکی از مهم ترین انواع کودهای پتاسیم دار است که به صورت گسترده در باغداری و کشاورزی استفاده می‌شود. تاثیرات مثبت پتاسیم روی درختان و مشکلاتی که در اثر کمبود این عنصر برای گیاهان و درختان ایجاد می‌شود باعث شده تا کودهای پتاسیمی در برنامه کوددهی درختان نقش پررنگی داشته باشد.

کود k60 برای درخت شفتالوپتاسیم مزایای زیادی برای درختان میوه مثل درخت شفتالو دارد. از مهم ترین مزایای آن ایجاد مقاومت در ریشه درخت و ساقه ها و برگ هاست. این کار مانع آسیب ریشه ها در تنش های محیطی شده و همچنین از ایجاد آسیب برای بخش های دیگر درخت بر اثر حمله آفات و بیماری جلوگیری می‌کند. کود k60 برای درخت شفتالو تاثیرات قابل مشاهده ای دارد و روی رنگ و طعم میوه موثر است. برای درختان میوه هسته دار، درشتی میوه ها اهمیت زیادی داشته و در فروش آن ها بسیار تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰ ۵۲ ۱۰ برای درخت گیلاس

کود k60 باعث افزایش وزن و درشتی شفتالو می‌شود. از دیگر مزایای کود k60 برای درخت شفتالو افزایش رشد رویشی و زایشی درخت است که در نتیجه آن میزان برداشت محصول نهایی تا حد مطلوبی بالا می‌رود و سود اقتصادی فراوانی برای باغدار به همراه دارد.

کود k60 برای درخت شفتالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *