کود k60 برای درخت فندق

کود k60 برای درخت فندق

درخت فندق از درختان چند ساله و مثمر است که میوه آن جزو خشکبار محسوب می شود و بسیار پرخاصیت است. این درختان هم برای رشد و میوه دهی به برنامه منظم کوددهی نیازدارند. کود k60 برای درخت فندق تاثیرات مثبت زیادی دارد که در این مطلب به آن پرداخته می‌شود.

درخت فندق

درخت فندق در اصل بومی قسمت هایی از اروپا و آسیای صغیر است که به شکل درختچه هایی با ارتفاع کم رشد می‌کنند. این درختان بسیار کم توقع هستند و در شرایط مختلف رشد می‌کنند. ریشه های افشان این درختان از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. این‌ درختان ۵ تا ۶ سال پس از کاشت شروع به باردهی می‌کنند. تولید فندق در جهان نسبت به بازار جهانی سی درصد کم تر است و همینطور از نظر نگهداری مدت زیادی قابلیت انبار شدن دارد به همین دلایل پرورش این محصول از نظر اقتصادی باصرفه و پرسود خواهد بود.

کود k60 برای درخت فندقدرخت فندق یک پایه است و گل های نر و ماده هر دو روی یک شاخه رشد می‌کنند و میوه فندق از لقاح گل نر و ماده تشکیل می‌شود. گرده افشانی این درخت توسط باد انجام می‌شود. کاشت و تکثیر فندق به وسیله بذر، قلمه و پیوند زدن انجام می‌شود. بذرهای فندق برای گلدهی نیاز به یک دوره سرما و یخبندان دارند و باید در پاییز و زمستان کاشته شوند تا پس از گذراندن دوره سرما در بهار شروع به جوانه زدن کنند. در اطراف درختان فندق همیشه پاجوش هایی رشد می‌کند که برای رشد گیاه مضر هستند و باید جدا شوند. از این پاجوش ها هم می‌توان برای تکثیر فندق استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: نقش کود k60 برای درخت پرتقال

شرایط کاشت و نگهداری فندق

درخت فندق هم مثل دیگر درختان و گیاهان برای رشد و میوه دهی به شرایط خاص و مراقبت هایی نیاز دارند.

از شرایط محیطی که برای رشد فندق مهم است این موارد هستند:

  • نور: درخت فندق برای رشد از نور مستقیم خورشید استفاده می‌کند و از گیاهان آفتاب دوست است.
  • خاک: این درختان در خاک های مختلف قادر به رشد هستند اما خاک هایی با نفوذپذیری بالا مثل خاک شنی یا رسی میزان میوه دهی این درختان را افزایش می‌دهد.
  • آبیاری: درختان فندق نیاز آبی زیادی ندارند و اگر در خاک حاصل خیز کاشته شوند، به آبیاری کمی نیاز خواهند داشت.
  • کوددهی: کوددهی منظم از اصلی ترین برنامه های باغدار و کشاورز است و نقش مهمی در کمیت و کیفیت محصولات برداشتی دارد. درختان فندق هم برای طی کردن مراحل مختلف رشد به ترکیبات و عناصر معدنی و مغذی نیاز دارند. کوددهی در چند مرحله انجام می‌شود و هر بار باید از کود مناسب استفاده شود.

کود k60 برای درخت فندققبل از آغاز برنامه کوددهی بهتر است خاک را آزمایش کرد تا از میزان عناصر موجود در آن آگاه شد و با توجه به آن ها کود مناسب را تهیه کرد. برنامه کوددهی درخت فندق در چند مرحله انجام می‌شود. اولین کوددهی قبل از کاشت درختان فندق که با کود پایه انجام می‌شود. این کود باعث تقویت خاک می‌شود. مرحله بعدی کوددهی قبل از جوانه زدن است. در این مرحله باید از کودهای حاوی نیتروژن استفاده کرد. پس از رشد میوه ها درخت به عناصر بیشتری مثل فسفر و پتاسیم نیاز دارد.

اهمیت کود k60 برای درخت فندق

همان طور که گفته شد درخت فندق در مراحل مختلف رشد به کودهای مناسب نیاز دارد تا نیازهای غذایی آن رفع شود. از مهم ترین عناصری که برای درخت فندق پر اهمیت است، عنصر پتاسیم است. پتاسیم برای گیاهان و درختان فواید زیادی دارد. از مهم ترین مزایای استفاده از کودهای پتاسیم دار افزایش مقاومت ریشه ها است. درخت فندق ریشه هایی افشان و عمیق دارد. پتاسیم باعث می‌شود تا این ریشه ها مقاومت بالایی پیدا کنند و در شرایط آب و هوایی مختلف مثل سرما و گرمای شدید به خوبی حفظ می‌شوند. مزیت بعدی کودهای حاوی پتاسیم بالا بردن مقاومت کلی درخت است به این صورت که درخت در برابر بیماری های مختلف و آفت های گوناگون مقاوم بوده و آسیبی نمی‌بیند.

از بهترین انواع کودهای پتاسیم دار کود k60 است. این کود درصد مناسبی از پتاسیم را دارد. این کود کمبودها و نیاز پتاسیم گیاه را در سریع ترین زمان رفع می‌کند. همچنین اسیدآمینه هایی که در این کود وجود دارد باعث جذب بهتر مواد معدنی می‌شود. از مزایای دیگر کود k60  موارد زیر هستند:

رفع نیاز پتاسیم درخت فندق در مدت کوتاه؛ کمبود پتاسیم باعث ایجاد مشکلاتی در درخت می‌شود برای همین لازم است پس از تشخیص این مشکل، با کود k60 پتاسیم موردنیاز گیاه سریعا تامین شود.

کود k60 باعث می‌شود تا میوه های فندق از نظر اندازه و کیفیت یکنواخت باشد. کوددهی قبل از پر شدن مغز فندق با کود  پتاسیم دار باعث می‌شود مغزمیوه ها پرشود و همچنین رنگ و طعم خوبی بگیرند.

کود k60 برای درخت فندقبهتر شدن رنگ و طعم میوه های فندق باعث می‌شود تا بازارپسند شوند و این موضوع ازنظر اقتصادی بسیار مهم است.

کود k60 برای درخت فندق باعث می‌شود تا مقدار محصول هم افزایش پیدا کند و سودآوری خوبی برای باغدار به وجود بیاید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گردو و علت سیاه شدن مغز آن

زمان و مقدار کوددهی با کود k60 به نوع خاک و زمین و همینطور نوع و گونه فندق بستگی دارد. روش کوددهی نیز به مرحله رشد درخت بستگی دارد مثلا در مرحله اول ینی قبل از کاشت کود را به صورت چالکود استفاده می‌کنند. در مراحل بعدی از روش محلول پاشی استفاده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366