کود k60 برای درخت گوجه سبز

کود k60 برای درخت گوجه سبز

درختان میوه برای رشد مطلوب و تولید محصول باکیفیت به مواد معدنی مختلف و ترکیبات مغذی نیاز دارند. این درختان بخشی از نیاز خود را از خاک گرفته و برای تامین بخش بزرگی از این ترکیبات به کوددهی نیاز دارند. کودهایی با درصد بالای پتاسیم مثل کود k60 مزایای زیادی برای درختان میوه دارند. مطلبی که در ادامه می‌خوانید درباره استفاده از کود k60 برای درخت گوجه سبز است.

درخت گوجه سبز

گوجه سبز از میوه های محبوب و پر طرفدار فصل بهار است. درخت گوجه سبز بومی اروپا بوده و برخی نیز معتقد هستند از ایران و سوریه به اروپا اورده شده است. میوه گوجه سبز به رنگ سبز و طعم ترش و شیرین است. این میوه نیز گونه های مختلفی دارد که در بعضی از انواع آن رنگ های قرمز، نارنجی و زرد هم دیده می‌شود. این درخت زود شروع به میوه دهی می‌کند و تقریبا از سال سوم کاشت می‌توان از محصول برداشت کرد.

کود k60 برای درخت گوجه سبزروش های کاشت درخت گوجه سبز

به صرفه ترین روش کاشت درخت گوجه سبز کاشت نهال است اما رایج ترین روشی که از آن برای کاشت این درخت استفاده می‌شود پیوند زدن است. برای این کار از درختان با کیفیت استفاده می‌کنند و روی آن پیوند انجام می‌دهند. کاشت هسته هم روش دیگری است که برای این کار هسته را در خاکی مناسب کاشته و آن را از تابش نور مستقیم حفظ می‌کنند تا جوانه بزند.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت شفتالو

درختان گوجه سبز به علت باردهی بالا باید با فاصله حدود ۶ متری از هم کاشته شوند. اگر شرایط مناسبی برای درخت فراهم شود از هر هکتار می‌توان در حدود ۳۵ تن میوه برداشت کرد ولی در ایران و با روش های سنتی تنها ۷ تن از هر هکتار محصول برداشت می‌کنند.

درخت گوجه‌ سبز نسبت به سرما مقاوم است ولی گرمای زیاد برای آن آسیب زننده است. برای همین فصل پاییز زمان مناسبی برای کاشت گوجه سبز است. گذراندن یک دوره سرما باعث تسریع رشد درخت می‌شود و قبل از شروع فصل بهار شکوفه های این درختان را می‌توان دید.

شرایط و مراقبت های کاشت درخت گوجه سبز

خاک مناسب برای رشد این درخت خاک شنی زهکشی شده است اما مقاومت خوبی هم در خاک های مختلف حتی خاک های سنگین و مرطوب دارد. زهکشی و نفوذپذیری خاک اهمیت زیادی دارد تا درخت بتواند به میزان کافی آب و مواد مغذی دریافت کند.

آبیاری هم بخش مهمی در پرورش درخت گوجه سبز است. آبیاری در ابتدای کاشت نهال گوجه سبز بسیار مهم است چرا که درخت هنوز نابالغ است و اگر عمیق و درست آبیاری نشود ممکن است خشک شود.

برای حذف کردن شاخه های آفت زده وخشک شدن درخت و نیز تحریک رشد شاخه ها، هرس کردن درخت انجام می‌شود که تاثیر زیادی روی جوانسازی درخت و تعادل سازی بین ریشه ها و شاخه ها دارد.

یکی از بخش های مهم مراقبتی درخت گوجه سبز کوددهی است که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

کود k60 برای درخت گوجه سبزکوددهی درخت گوجه سبز

تغذیه و کوددهی درختان گوجه سبز به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مثل سن درخت، نوع خاک، میزان رشد و محصول دهی درخت و نوع مراقبت ها مثل آبیاری و هرس کردن روی میزان و نوع کود مورد استفاده موثر است. اما مهم ترین کار قبل از آغاز برنامه کوددهی ازمون خاک است که باغدار را از کمبودهای خاک آگاه می‌سازد.

میزان کوددهی در درختان جوان بیشتر است و در سن شش سالگی درخت کوددهی به مقدار ثابتی می‌رسد. درخت گوجه سبز به عناصر مختلفی نیاز دارد مثل عناصر ماکرو شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم که از ابتدای کاشت استفاده می‌شوند. ریز مغذی ها هم به مقدار کم تر برای رشد درخت گوجه سبز اهمیت دارند و باید در برنامه کودی این درختان گنجانده شوند.

تاثیرات عنصر پتاسیم روی درخت گوجه سبز

پتاسیم از ضروری ترین عناصر مورد نیاز گیاهان و درختان بوده و تاثیرات فراوانی روی رشد و باروری آن ها دارد. این عنصر به طور طبیعی در خاک وجود دارد اما به اندازه نیاز گیاه قابل جذب نیست بنابراین لازم است تا از طریق کوددهی برای گیاه تامین شود. کمبود پتاسیم در درختان باعث ایجاد مشکلات مختلفی می‌شود که شاخص ترین آن آسیب و پوسیدگی ریشه درخت است. تغییر شکل برگ ها و کاهش گلدهی و میوه دهی درخت از دیگر آثار کمبود این عنصر هستند. با این مشکلات اهمیت استفاده از عنصر پتاسیم از قبل مشخص تر می‌شود.

پتاسیم باعث ایجاد مقاومت در ریشه ها شده و آن را در برابر تنش های محیطی و آب و هوایی مثل گرمای زیاد و یا یخبندان حفظ می‌کند‌. در درخت گوجه سبز تاثیرات پتاسیم از زمان گلدهی قابل مشاهده است. این عنصر باعث افزایش گلدهی و بعد ها افزایش سرعت تبدیل گل به میوه می‌شود.

کود k60 برای درخت گوجه سبزکود k60 برای درخت گوجه سبز

کود k60 یکی از انواع کودهای پتاسیم است که برای درخت گوجه سبز استفاده می‌شود‌. اثرات استفاده از کود k60 برای درخت گوجه سبز در طول دوره رشد و زمان برداشت محصول قابل مشاهده است. اسیدامینه موجود در این کود جذب پتاسیم را افزایش داده و در زمان کوتاهی کمبود پتاسیم آن رفع می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود 10-52- 10 برای درخت پرتقال

افزایش میزان برداشت میوه و کیفیت آن ها از دیگر مزایای استفاده از کود k60 برای درخت گوجه سبز است. بنابراین قرار دادن این کود در برنامه کوددهی این درختان راهی موثر برای افزایش برداشت محصول باکیفیت خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366