کود k60 برای درخت آلبالو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود k60 یکی از کودهای پتاسیم است که در کشاورزی و باغداری استفاده می‌شود. استفاده از این کود برای درختان میوه فواید زیادی دارد. در این مطلب به بررسی مزایای استفاده از کود k60 برای درخت آلبالو پرداخته ایم.

کود k60 چیست؟

عنصر پتاسیم برای موجودات زنده حیاتی و ضروری است. برای گیاهان و درختان هم وجود پتاسیم اهمیت زیادی دارد. این عنصر مهم اغلب به صورت طبیعی در خاک وجود دارد اما به اندازه تامین نیاز گیاهان و درختان نبوده و به همین علت استفاده از کودهای پتاسیم عملی ضروری است.

کود k60 برای درخت آلبالو این کودها مقاومت ریشه ها را افزایش داده و به جذب بیشتر عناصرمعدنی از خاک کمک می‌کنند. در درختان میوه کودهای پتاسیم باعث می‌شوند تا میوه ها دارای طعم و کیفیت بهتری شوند. خاک بیشتر مناطق در کشور از نوعی است که پتاسیم را جذب نمی‌کند‌. به همین علت کود پتاسیمی که استفاده می‌شود باید قابلیت جذب از طریق برگ را هم داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای زراعت گندم

کود k60   این ویژگی را دارد و نوع محلول آن را به صورت محلول پاشی به روی برگ ها می‌توان استفاده نمود. درصد بالای پتاسیم کود k60 به سرعت پتاسیم مورد نیاز درختان و گیاهان را تامین می‌کند. این کود را بیشتر به روش محلول پاشی استفاده می‌کنند. در روش محلول پاشی کود را با آب آبیاری مخلوط کرده و در زمان آبیاری برای درخت استفاده می‌کنند.

کود k60  گیاه را در برابر آسیب های مختلف محیطی مقاوم می‌کند. این عمل باعث می‌شود تا در انتها و در زمان برداشت، محصول بسیار با کیفیتی به دست آید. از طرفی گیاهان و‌ درختان مختلف همیشه در معرض خطرات مختلفی مثل شرایط آب و هوایی ناگهانی و پیش بینی نشده، بروز بیماری، حمله آفت ها و قارچ ها هستند. اگر درخت به مقدار کافی و مناسبی عنصر پتاسیم دریافت کند در برابر این شرایط مقاومت می‌کند و آسیب ها به حداقل می‌رسند.

آشنایی کوتاه با درخت آلبالو

درخت آلبالو شباهت بسیار زیادی به درخت گیلاس دارد اما بین میوه آن ها تفاوت هایی از نظر رنگ و اندازه و شکل وجود دارد. این درخت در بیشتر مناطق به راحتی رشد می‌کند و ویژه یک اقلیم یا منطقه خاص نیست.

 باردهی درخت آلبالو بالا است وباید در طول دوره رشد به میزان کافی مواد غذایی و مغذی دریافت کند‌. درخت آلبالو برای رشد و باردهی به مراقبت ها و فراهم کردن شرایطی مثل نور زیاد خورشید و خاک مناسب و حاصلخیز, آبیاری بسیار منظم و هرس کردن نیاز دارد. از میوه آلبالو در صنایع غذایی مختلف مثل کمپوت سازی و تهیه مربا استفاده می‌شود. این میوه دارای خواصی بیشمار است مثل کاهش فشار خون، قند خون، پیشگیری از بیماری های قلبی، پیشگیری از بیماری روماتیسم و  کم خونی.

کود k60 برای درخت آلبالودرخت آلبالو هم مثل درختان گیلاس در مناطقی که زمستان های ملایم و نسبتا سرد دارند بهتر رشد می‌کند. این درخت با روش‌هایی همچون کاشت بذر، پیوند و قلمه زدن تکثیر می‌شود. بهترین زمان برای کاشت درخت آلبالو اواسط آبان ماه تا اسفندماه است.  شاخه ها و تنه‌ این درخت ظریف و نازک بوده و در مقابل بادهای شدید استحکام چندانی ندارد و باید محافظت های لازم برای آن ها فراهم شود. خاک سبک و دارای نفوذپذیری و زهکشی کافی، برای رشد درخت آلبالو مناسب است. درخت آلبالو در برابر کم آبی حساس نیست و ریشه های آن سطحی هستند، با این حال آبیاری منظم در میزان کیفیت میوه ها نقش مهمی دارد.

کوددهی درخت آلبالو

در پرورش و تکثیر درخت آلبالو، برنامه کوددهی بسیار پر اهمیت بوده و باید بر اساس نیازهای درخت در زمان های مختلف، کودی مناسب استفاده شود. باغدار قبل از تنظیم برنامه کوددهی باید اطلاعاتی درباره مقدار عناصر موجود در خاک محل کشت داشته باشد. این دانسته ها کمک می‌کند تا بهترین نوع کود و به اندازه مناسب برای درخت آلبالو استفاده شود.

فصل پاییز بهترین زمان برای کوددهی درختان آلبالو است. در این فصل برگ های درخت به طور کامل ریزش کرده ولی فعالیت ریشه ها همچنان ادامه دارد. ریشه های درخت گیلاس سطحی بوده و عمق زیادی ندارند و به راحتی می‌توانند مواد مغذی را ذخیره کنند و با شروع زمان رشد درخت، در اختیار گیاه بگذارند. رشد شاخه و برگ  درختان آلبالو بسیار زیاد است و باید قبل از زیاد شدن شاخه ها کوددهی را آغاز کرد. از نکات مهم در کوددهی درختان آلبالو این است که استفاده افراطی از کود باعث تولید میوه بیشتر نشده و تنها شاخه ها و برگ ها رشد بیشتری خواهند داشت.

کود k60 برای درخت آلبالوکود k60 برای درخت آلبالو

استفاده از کود k60 برای درخت آلبالو مزایای زیادی به همراه دارد و به رشد هر چه بیشتر محصول و افزایش میزان برداشت کمک زیادی می‌کند. کود k60 همراه درصد بالای پتاسیم حاوی اسیدآمینه هایی ست که قدرت جذب پتاسیم را بالا می‌برند. کود k60 برای درخت آلبالو و سایر درختان میوه بسیار کارآمد بوده و این موضوع به اثبات رسیده است و باعث شده تا استفاده از این کود در باغداری و همچنین کشاورزی بسیار رایج باشد.

بیشتر بخوانید: کودهای مناسب زعفران چیست؟

افزایش و بهبود رنگ پذیری میوه آلبالو و خوش طعم شدن آن هم از تاثیرات کود k60   است. همان طور که قبلا گفته شد ریشه های این درختان سطحی بوده و همینطور شاخه های آن ظریف و شکننده هستند. کود k60 باعث ایجاد مقاومت در درخت می‌شود و آن را از آسیب های محیطی حفظ می‌کند و به شاخه ها استحکام می‌بخشد.

کود k60 برای درخت آلبالو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *