کود k60 برای درخت سیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از بخش های مهم پرورش و مراقبت درختان، مرحله کوددهی است. کوددهی مناسب نقش به سزایی در رشد و‌ تولید محصول گیاهان و درختان دارد. کودهای شیمیایی حاوی عناصر و ترکیبات درشت و ریزمغذی مورد نیاز گیاهان و درختان هستند. کود k60 یکی ازکودهای موثر در رشد درختان میوه است. استفاده از کود k60 برای درخت سیب شرایط و همچنین مزایایی دارد که در ادامه به آن پرداخته ایم‌.

معرفی کود k60

یکی از مهم ترین عناصری که در طبیعت وجود دارد و برای رشد و باروری گیاهان و درختان ضروری ست، عنصر پتاسیم است. نام اختصاری عنصر پتاسیم k  است. پتاسیم نقش زیادی در طی شدن تمامی مراحل رشد گیاهان و درختان دارد. این عنصر به طور طبیعی مقداری در خاک وجود دارد اما به دلیل اینکه خاک اکثر مناطق کشور از نظر جذب ضعیف هستند، تنها مقدار کمی از این عنصر جذب گیاه و درخت می‌شود. به این ترتیب برای تامین پتاسیم مورد نیاز گیاهان باید کوددهی مناسب انجام شود‌.

کود k60 برای درخت سیبکودهای دارای عنصر پتاسیم انواع مختلفی دارند که کاربرد هر کدام متفاوت است. مزایای استفاده از کودهای پتاسیم دار برای درختان زیاد بوده که در ادامه قسمتی از آن ها را گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت لیمو شیرین

افزایش مقاومت ریشه های درخت در برابر سرما و گرمای شدید، تسریع جذب عناصر و ترکیبات معدنی از خاک، بهبود و افزایش کیفیت و طعم و رنگ محصولات درختان، افزایش رشد ریشه ها و ساقه و برگ درختان و حفاظت از آن ها در مقابل گرما، یخ زدگی و آسیب های ناشی از حمله آفت ها و نیزحفاظت از درختان در برابر بیماری ها.

عنصر پتاسیم در باغداری هم اهمیت زیادی دارد. این عنصر باعث می‌شود تا مقدار زیادی از آنزیم های محرک رشد فعال شوند  و در نتیجه رشد رویشی درختان افزایش پیدا کند. تحریک تولید پروتئین در بخش های مختلف درختان هم از تاثیرات عنصر پتاسیم است. پتاسیم با تولید سلولز باعث می‌شود تا ساقه ها و ریشه ها مستحکم شوند و به راحتی خم یا شکسته نشوند. علاوه بر این موارد، حرکت آب و مواد معدنی در گیاه سرعت پیدا کرده و به راحتی  جذب قسمت های مختلف  می‌شوند.

کودهای  پتاسیم دار انواع مختلف و متنوعی دارند که به شکل مایع و جامد تولید و استفاده می‌شوند. کود k60 یکی از انواع معروف کود های پتاسیم دار است و بیشتر به شکل مایع وجود دارد. کوددهی با کود  k60 مایع به اغلب به روش محلول پاشی است و اگر جامد باشد از روش چالکود استفاده می‌کنند.

زمان مناسب استفاده از کود k60

کودهای پتاسیم دار در مراحل مختلف از دوره رشد گیاه متناسب با نیاز آن  استفاده می‌شوند. این کودها در تسریع رشد درختان میوه موثر هستند و باعث افزایش وزن و اندازه میوه ها می‌شوند به همین علت با توجه به نوع میوه  قبل از آغاز زمان گلدهی درختان استفاده می‌شود تا سرعت تبدیل گل به میوه بیشتر شود.  کوددهی با کود k60 باید تا زمان برداشت در چند مرحله انجام شود.

کود k60 برای درخت سیبآشنایی با درخت سیب

درخت سیب به شکل درختچه یا درختان کوتاه قامت رشد می‌کند.  شاخه های آن بدون تیغ بوده و‌برگ ‌های ساده ای دارند. درخت سیب ارقام و گونه های زیادی دارد مثل سیب سرخ, سیب طلایی, سیب امپراتور و… . این میوه‌ی گوشتی و پرطرفدار خواص زیادی دارد که موجب شده طرفداران زیادی در دنیا داشته باشد.

درخت سیب برای رشد به نور خورشید، خاک و‌ دمای مناسب نیاز دارد. آب و هوای مناسب برای رشد درخت سیب, هوای سرد و خنک است و گرمای زیاد برای گلدهی این درخت مضر است.

راه های تکثیر درخت سیب از طریق کاشت بذر, قلمه زدن و پیوند زدن است.

میزان آبیاری درختان سیب به سن درخت، شرایط محیطی و‌ نوع خاک و اقلیم منطقه بستگی دارد. آبیاری بیش از حد برای درخت آسیب زا است و باعث پوسیدگی ریشه ها می‌شود.

از موضوعات مهم در پرورش درخت سیب، برنامه کوددهی است. این درخت هم مثل سایر درختان میوه برای باردهی نیاز به عناصر مغذی دارد که از راه کوددهی تامین می‌شوند.

کوددهی برای درخت سیب

برنامه کوددهی درخت سیب در چند مرحله انجام می‌شود. اولین مرحله قبل از گلدهی است که کودهای حاوی نیتروژن‌ و فسفر استفاده می‌شود که باعث می‌شود گل های بیشتری به میوه تبدیل شوند. مراحل بعدی کوددهی درخت سیب هنگام ریزش گلبرگ ها، تشکیل میوه، فندقی شدن، گردویی شدن میوه و قبل و بعد از برداشت میوه انجام می‌شود.

کود k60 برای درخت سیبکود k60 برای درخت سیب

کودهای پتاسیم دار مثل کود k60 در همه ی مراحلی که گفته شد قابل استفاده بوده و تاثیرات خوبی دارند. بازدهی و تاثیر کود k60  روی درختان میوه ثابت شده است و به همین علت استفاده از آن ها بسیار رایج شده است. مهم ترین فایده کود k60 برای درخت سیب ایجاد مقاومت در برابر تنش های محیطی و حفظ ریشه ها، ساقه و برگ های درخت است.

بیشتر بخوانید: کود سفید برای زعفران

استفاده از کود k60 در مرحله قبل از برداشت میوه ها و هنگام رنگ پذیری میوه ها، موجب می‌شود تا ظاهر و رنگ و طعم سیب ها بهبود پیدا کند. در مرحله تورم جوانه ها و قبل از گلدهی درخت هم کود k60 تاثیر مثبتی داشته و سرعت تبدیل جوانه ها به گل را بیشتر می‌کند.

درختان سیب برای تولید محصول بیشتر به کوددهی نیاز دارند و انتخاب صحیح کود نقش زیادی در افزایش برداشت محصول دارد.

 

زمان استفاده از کود اوره برای درختان سیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *