کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

 کودها از نظر شکل فیزیکی و ظاهری انواع مختلفی دارند مثل مایع، پودری یا جامد. کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟ برای پاسخ به این سوال، مطلب زیر را‌ دنبال کنید.

کود سه بیست چیست؟

کود سه بیست یکی از بهترین و مهم ترین کودهایی است که در کشاورزی و باغداری استفاده می‌شود. این کود از نوع کودهای کامل یا همان کود NPK است که جزو موثرترین کودهای موجود در بازار هستند.

کودهای NPK را از ترکیب سه عنصر اصلی درشت مغذی یعنی پتاسیم، فسفر و نیتروژن تولید می‌کنند. ترکیب این کودها طبق فرمول هایی دقیق انجام می‌شود تا بهترین تاثیرگذاری را داشته باشند. همچنین ترتیب این عناصر بر طبق نیاز گیاهان در مراحل مختلف رشد است‌.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟به این صورت که در مرحله کاشت، گیاه به نیتروژن بیشتری نیاز دارد. همینطور در مرحله داشت گیاه فسفر بیشتری موردنیازاست. و در آخر و در مرحله برداشت، عنصر پتاسیم اهمیت بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: کود تقویتی خوشه گندم

در کنار عنصرهای ماکرو، درصدهای کمی از دیگر عنصرها هم در ترکیب کودهای کامل به کار رفته که به آن ها عناصر میکرو یا فرعی گفته می‌شود. نیاز گیاه به این عناصر کمتر بوده اما همین مقادیر روی رشد گیاه بسیار موثر هستند.

کودهای کامل را بر اساس میزان عناصر موجود در آن نامگذاری می‌کنند. برای مثال کود سه بیست متشکل از۲۰ درصد عنصر نیتروژن و ۲۰ درصد فسفر و پتاسیم است. مقدار عناصر را به صورت سه عدد کنار هم نشان می‌دهند که نام کود را تشکیل می‌دهد.

انواع کود سه بیست

کود سه بیست کود موثری است که آن را اغلب در سه نوع تولید می‌کنند. تفاوت این کودها در شکل ظاهری و میزان جذب آن هاست و از نظر مقدار عناصر تفاوتی ندارند.

کود سه بیست در سه نوع مایع، جامد یا پودری و گرانول به بازار عرضه می‌شود. نوع مایع و پودری کود سه بیست بیشترین تولید و بیشترین موارد مصرف را دارند. این کودها به راحتی در آب یا سایر حلال ها، حل می‌شوند.

این ویژگی باعث می‌شود تا جذب این کودها در زمان سریع تری انجام شود. همچنین موجب شده تا روش های ساده تری برای استفاده از آن ها وجود داشته باشد. محلول پاشی و کودآبیاری روش هایی هستند که می‌توان از کود سه بیست برای گیاهان و درختان استفاده کرد.

کود پودری سه بیست به شکل بلوری ریز و آبی رنگ دیده می‌شود.

و اما کود سه بیست گرانوله؛ این کود موارد مصرف کمی دارد و به ندرت از آن استفاده می‌شود‌. علت این موضوع حل شوندگی کم این کود است که باعث می‌شود زمانی که برای گیاه استفاده شد، زمان زیادی طول بکشد تا جذب گیاه استفاده شود.

این زمان طولانی در رشد گیاه مشکل به وجود می‌آورد و نمی‌تواند مواد مغذی لازم را به گیاه برساند.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟

با مطالبی که‌ گفته شد به این نتیجه رسیدیم که‌ کود سه بیست از نوع مایع و پودری نسبت به گرانوله از نظر میزان جذب بهتر است. اما این سوال هم به وجود می‌آید که کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟ باید گفت که نوع مایع این کود بهتر است و با روش های بیشتری می‌توان از آن استفاده کرد. نوع پودری کود سه بیست را اگر بخواهیم به شکل محلول پاشی یا روش کود آبیاری استفاده کنیم باید در آب یا حلال دیگری حل کرده و سپس استفاده شود. البته به شکل پودر هم می‌توان آن را به خاک اضافه کرد اما در این حالت زمان جذب طولانی تری خواهند داشت.

با این تفاسیر کود سه بیست مایع کود بهتری است و مزایای بیشتری برای گیاهان و درختان دارد.

مزایای کود سه بیست

پتاسیم موجود در این کود باعث افزایش میزان گلدهی و میوه دهی در درختان می‌شود.

وجود مقادیر کافی از نیتروژن در کود سه بیست باعث افزایش رشد گیاه شده و به رشد طولی گیاهان کمک می‌کند. همچنین موجب تقویت خاک می‌شود.

فسفر موجود در کود سه بیست باعث افزایش عملکرد گیاهان در بخش های فتوسنتز و تولید پروتئین می‌شود. همچنین رشد ریشه ها را هم افزایش می‌دهد.

مقدار شوری این کود بسیار کم تر بوده و باعث آلودگی خاک نمی‌شود.

مضرات استفاده از کود سه بیست

کود سه بیست اگر در زمان مناسب و به اندازه استفاده شود ضرری برای گیاهان و درختان ندارد.

اما مصرف بیش از اندازه این کود باعث ایجاد مشکلاتی برای گیاهان می‌شود.

برای گیاهانی از خانواده کاکتوس ها و ساکولنت ها استفاده از کودهای سه بیست توصیه نمی‌شود چرا که نیتروژن بالایی دارد و در رشد این گیاهان مشکل ایجاد می‌کند.

کود سه بیست مایع بهتر است یا پودری؟زمان مصرف کود سه بیست

این کود را می‌توان در تمامی  طول رشد گیاه استفاده کرد اما بهترین زمان توصیه شده برای استفاده از کود سه بیست فصل بهار و تابستان است. استفاده از این کود در زمان استراحت گیاه و فصل های پاییزو زمستان سودی ندارد.

در زمان جوانه زدن درختان و همچنین قبل از گلدهی استفاده از کود سه بیست فواید بیشتری برای درختان میوه دارد.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای درخت بادام

همچنین اگر زمانی مشاهده کردید که برگ های درختان کوچک مانده و رشد کافی ندارند، کود سه بیست می‌تواند این مشکل را رفع کند.

کود سه بیست از جمله کودهای موثری است که می‌توان برای گیاهان و درختان استفاده کرد و‌شاهد رشد بهتر و محصول پربارتر آن ها بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366