بهترین روش آبیاری درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین روش آبیاری درخت بادام

بهترین روش آبیاری درخت بادام : درخت بادام برای تولید میوه های فراوان و با کیفیت در حداکثر پتانسیل خود، به مقدار زیادی آب نیاز دارد؛ این نیاز برطرف نمی گردد مگر با آبیاری صحیح. در این مقاله در باب موضوع بهترین روش آبیاری درخت بادام مطالب ارزشمندی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم تا با عنایت به نکاتی که گفته می شود به نتایج رضایت بخشی برسید.

آبیاری درخت بادام به خصوص در سال اولیه کاشت نهال بایستی زیاد باشد زیرا در این شرایط به آب فراوانی نیاز دارد؛ به تدریج و با گذشت زمان می توانید کمتر از قبل به آبیاری بپردازید.

گرچه درخت بادام به درخت مقاوم در برابر خشکی و کم آبی مشهور است و به خوبی با تغییرات محیطی خود را وفق می دهد، اما در مناطق نیمه گرمسیری و کم آب دچار ریزش تعدادی از برگ های خود شده و باردهی و تولید بادام کاهش محسوسی پیدا می کند؛ در نتیجه کشت آبی بادام و برخوردار بودن از آبیاری کافی و صحیح نتیجه حیرت انگیزی بر جای می گذارد و زحمات بادام کاران به ثمر می رسد.

گفته شده با تامین آب موردنیاز درخت بادام میزان برداشت بادام از درخت ۳-۴ برابر افزایش می یابد. میانگین آب لازم جهت آبیاری غرقابی باغ بادام، ۶-۸ هزار متر مکعب و با بهره گیری از آبیاری قطره ای ۳۰۰۰ متر مکعب می باشد.

کیفیت آبیاری:

افزون بر فراهم کردن آب مورد نیاز درخت بادام، کیفیت آبیاری نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ چنانچه برای تغذیه سالم و رشد بهتر یک نوجوان، هدف تامین کردن هر نوع ماده خوراکی نمی باشد بلکه کیفیت آن نیز بسیار مهم و موثر تلقی می شود.

 در مورد آبیاری درخت بادام نیز این مثال صدق می کند اگر درخت بادام به طور مستمر با آب شور و دارای املاح زیاد تحت آبیاری قرار گیرد، علاوه بر شور و نامناسب شدن خاک و کاهش نفوذ پذیری آن، به علت تجمع یون ها و رسیدن آن ها به غلظت های سمی در درخت بادام، درخت از بین خواهد رفت. در چنین خاکی چون حاصلخیزی خود را از دست داده، نمی توان اقدام به کشت گیاهان دیگر نیز کرد؛ پس کیفیت آب آبیاری یکی از نکات مهم در بهترین روش آبیاری درخت بادام به حساب می آید که نباید از آن غافل شد.

آبیاری صحیح درخت بادام:

۱)صبح هنگام که هوا سرد است نسبت به آبیاری درخت بادام اقدام نمایید و از سمت نزدیک به زمین آبیاری را شروع کنید نه از سمت بالا! بدین منظور روش آبیاری قطره ای یا شیلنگ خیس کن به خوبی این مورد را با کمترین اتلاف آب و انرژی انجام خواهد داد.

۲)آبیاری درخت بادام بایستی منظم انجام گیرد بدین منظور در ماه های اسفند و فروردین درخت بادام را به صورت تقریبی آب دهید زیرا جهت برداشت بادام های فراوان آبیاری منظم ضرورت دارد. جهت تعیین دقیق میزان آبیاری با نشان دادن خاک محل کاشت و شرایط درخت به متخصصان در این حوزه، از میزان آبیاری اطلاع حاصل نمایید.

۳) از خرداد ماه تا مرداد هر دو هفته یک بار حتما به آبیاری درخت بادام اقدام نمایید و سعی کنید مقدار آبیاری ۱۰ میلی متر باشد تا درختان رشد خوب و موثری انجام دهند؛ با فرا رسیدن ماه مرداد می توانید مقدار آب را هر هفته تا نیم میلی متر کاهش دهید که بالطبع سبب کاهش تولید خواهد شد.

۴)در شهریور ماه مقدار مناسب آب در هر هفته نیم میلی متر می باشد ولی مقدار آب لازم در پاییز را کاهش دهید و حتی اگر با یک سوم کمتر از مقدار توصیه شده به آبیاری بپردازید، به همان نتیجه مطلوب خواهید رسید.

بهترین روش آبیاری درخت بادام

نکات مهم آبیاری درخت بادام:

جهت تولید مقدار زیاد آجیل بادام شیرین و برداشت محصول با کیفیت، درخت بادام سالانه به ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلی متر آب نیاز دارد؛ در گذشته بادام کاران چندان به آبیاری منظم درخت بادام پس از بلوغ اهمیت نمی داند تا اینکه بعدها متوجه شدند میزان برداشت محصول در زمان هایی که بارندگی فراوان است بسیار بیشتر می شود.

۳ الی ۴ روز قبل از برداشت آجیل بادام بهتر است آبیاری متوقف شود زیرا نه تنها اثر منفی ندارد، بلکه به رعایت اصل اعتدال منجر خواهد شد. آبیاری قطره ای بهترین روش جهت رساندن آب به درختان بادام به منظور رشد موثر می باشد؛ درختان بادام تازه کاشته شده از این سیستم آبیاری بایستی روزانه به میزان ۵ تا ۸ سانتی متر بهره مند گردند زیرا نهال های بادام در سال های ابتدایی کاشت به مقدار زیاد از آب نسبت به دیگر مراحل رشد خود نیازمند می باشند.

مراقبت از درخت بادام:

نگهداری از درخت بادام بسته به فصل روش های مختلفی را می طلبد؛ به طور مثال در فصل زمستان به تمیز کاری نواحی اطراف درخت بپردازید تا درخت بادام از کرم نارنجی زمستان در امان بماند.

در فصل بهار مراقبت از درخت به صورت کوددهی و استفاده از کودهای مناسب و طبیعی و مغذی و هم چنین آبیاری می باشد؛در طول تابستان بایستی آبیاری و کوددهی با همان روال و سرعت انجام شده در فصل بهار انجام گیرد.

خاک بستر کشت درخت بادام:

خاک محل کاشت درخت بادام باید دارای ذهکشی خوب باشد هرچند بادام درختی است که توانایی رشد در انواع خاک ها مانند شنی، لومی و رسی را دارد اما بهترین خاک برای آن خاک سست شنی یا لومی می باشد و تولید محصول و رشد درخت در خاک رسی چندان ایده آل نمی باشد. ذهکشی خاک باید طوری باشد که تخلیه آب از آن به نحو مطلوب انجام گیرد؛ پی اچ مناسب خاک بین ۵.۵ تا ۸.۵ می باشد.

سخن آخر بهترین روش آبیاری درخت بادام :

در این مقاله در باب موضوع بهترین روش آبیاری درخت بادام بحث شد و سعی کردیم اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم؛ به منظور جمع بندی سخنان، درخت بادام درختی است که پس از عبور از بلوغ نیاز شدید به آب ندارد ولی میزان تولید محصولات درخت با آبیاری منظم چند برابر خواهد شد؛ نهال تازه کاشته شده در سال های اول حتما بایستی از میزان آبیاری کافی بهره مند گردد. خاک مناسب جهت پرورش درخت بادام شنی و لومی با ذهکشی خوب می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود مرغی برای درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *