کود آهن شوک

همانطور که می دانید، گیاهان برای رشد نیاز به خاک دارند. خاک، حیاتی ترین عنصری است که می تواند سبب رشد تمامی موجودات گردد و چرخه زندگی به راه افتد. در برخی از مناطق، به دلیل کشت بی رویه و استراحت ندادن به خاک، سبب شده تا تمامی مواد مغذی خاک آن جا از بین برود و دیگر تولید نشود. کود، یکی از بهترین روش های ابداع شده برای تقویت خاک و وارد نمودن مواد معدنی و آلی به آن است. کود ها به طور کل به دو دسته طبیعی و شیمیایی تقسیم بندی می شوند. کود های طبیعی، حاصل از بقایای جانداران و فضولات آن ها بدست می آید که در گذشته به دلیل عدم وجود کود های شیمیایی، از کود های طبیعی استفاده می نمودند. امروزه با گسترش علم و تکنولوژی، کود های شیمیایی وارد کشاورزی شده اند که می توانند در کمترین زمان ممکن، تمامی نیاز های خاک را بر آورده کنند. یکی از برترین کود های شیمیایی شناخته شده، کود آهن شوک است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

کود آهن شوک

کود آهن شوک، نوعی کود شیمیایی محسوب می شود که دارای عناصر بسیار زیادی از جمله آهن است. امروزه بسیاری از کشاورزان، با مشکل شاداب نبودن و پژمرده شدن گیاهان خود مواجه می شوند و در برخی از مواقع آن ها را به حال خود رها می کنند.

کود آهن شوکولی این امر به طور کل اشتباه است چرا که اگر آن ها به طور کامل به حال خود رها شوند، سبب می شود تا خیلی سریع خشک شوند و از بین بروند. دوای درد گیاهان پژمرده، عنصر آهن است. گیاهان همانند انسان ها برای تشکیل کلروفیل و سبزینه، نیاز به عنصر آهن دارند تا بتوانند نیاز های خود را تامین نمایند و رشد خوبی داشته باشند. بهترین راه و روش برای انتقال آهن به خاک، استفاده از کود های آهن مرغوب است.

بیشتر بخوانید: روش استفاده از کود سه بیست مایع

کود آهن شوک مرغوب

امروزه، متاسفانه با وجود افراد سود جو، سبب شده تا کود های آهن شوک نا مرغوب با قیمت بالا وارد بازار شوند. بسیاری از کشاورزان از این موضوع اطلاعی ندارند و آن ها را خریداری می کنند. ولی اطلاع نداشتن آن ها سبب می شود تا با ریسک بسیار بزرگی مواجه شوند. همانطور که می دانید کود آهن شوک نامرغوب، سبب می شود تا مواد شیمیایی که سبب تخریب گیاهان شما می شوند، وارد خاک شوند. لازم به ذکر است که می بایست پیش از خریداری این کود، حتما از اصالت و مرغوبیت آن آگاه شوید تا دچار ضرر جبران ناپذیر نگردید.

کود آهن شوکاین کود به دو صورت محلول و پودری است؛ بسیاری از افراد برای باغچه کوچک یا گلدان های خود، از محلول کود آهن شوک استفاده می نمایند. چرا که محلول سبب می شود عنصر آهن در کمترین زمان ممکن جذب گیاه شما گردد و در نتیجه سبب رشد آن شود. ولی می بایست در زمان خرید محلول کود آهن شوک بسیار دقت کنید. پیشنهاد می شود که در زمان خرید، همراه یک فرد متخصص بروید تا او بتواند سلامت کود را تشخیص دهد. علاوه بر آن، می بایست بر روی تاریخ تولید آن بسیار دقت کنید چرا که تاریخ مصرف محلول کود ذکر شده، شش ماه پس از تولید است.

کود آهن شوک پودری

بسیاری از کشاورزان که دارای مزرعه و باغ های بزرگی هستند، به دلیل هزینه های بالا نمی توانند از این نوع کود محلولی استفاده نمایند. به همین دلیل از پودر کود آهن شوک استفاده می نمایند تا علاوه بر مقرون به صرفه بودن، ماندگاری بالا تری را نیز دارا باشد. برای خریداری پودر کود آهن شوک، می بایست یک لیوان آب به همراه خود داشته باشید. برای تشخیص کیفیت کود آهن شوک، یک قاشق چای خوری آن را درون لیوان آب بریزید؛ اگر ترکیب شیمیایی دیگری داشته باشد، آن ها بر روی آب معلق می مانند و آهن های کود ته نشین می شوند. اما اگر پودر کود آهن خالص باشد، کاملا ته نشین می گردد و اثری از آن بر روی سطح آب باقی نمی ماند.

کود آهن شوکباید بدانید که علاوه بر سنجش این کود با استفاده از آب، می بایست به تاریخ تولید و مصرف آن دقت نمایید. تاریخ مصرف کود های پودری آهن شوک از محلول ها بیشتر است و می توان آن را پس از دوسال نیز استفاده نمود. اما اگر مشاهده نمودید که تاریخ تولید تا به امروز بیش از دوسال است، از استفاده از این نوع کود جایز نیست و ممکن است ضرر های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درخت نارنج در گلدان

همانطور که می دانید، عنصر آهن لازمه رشد گیاهان است؛ به همین دلیل استفاده از این کود در طول کشاورزی الزامی است. اما باید دقت کنید که از چه نوع کودی استفاده می نمایید چرا که اگر از کود آهن شوک نامرغوب یا تقلبی استفاده نمایید به دلیل وجود ترکیب های شیمیایی دیگر، مکن است به طور کل گیاهان شما و خاک زمین را از بین ببرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366