قیمت کود آهن کلاته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

قیمت کود آهن کلاته

قیمت کود آهن کلاته : امروزه به دلیل آگاهی کشاورزان و کارشناسان در زمینه عواقب جبران ناپذیر کمبود آهن، همگی به دنبال راهی برای رساندن آهن موردنیاز درختان و محصولات کاشته شده خود هستند؛ بدون شک استفاده از کود اولین چیزی است که به عنوان مکمل تامین آهن به ذهن خطور می کند.

درست است که کودهای شیمیایی عواقب بدی دارند و پس از سال ها استفاده سبب نابودی ذخایر خاک و از بین رفتن مزه و کیفیت گیاهان می شوند اما کودهایی نظیر کود آهن کلاته نیز وجود دارند که به عنوان جایگزین عالی بهترین نتیجه را بدون آثار مخرب زیست محیطی در بر دارد. در این مقاله پیرامون موضوع معرفی کود آهن کلاته و قیمت آن اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار خواهیم داد پس اگر رشد محصولات تان برایتان بسیار اهمیت دارد تا انتها با ما همراه باشید.

اهمیت حضور آهن در گیاهان:

ماده غذایی آهن در دسته عناصر میکرو یا کم مصرف قرار دارد و حضور آن در تمامی گیاهان زراعی و باغی جهت سنتز کلروفیل و سبزینگی گیاه و انجام فرآیند فتوسنتز الزامی می باشد؛ آهن سبب فعال شدن آنزیم های مهم در گیاهان شده و به تنفس سلولی کمک می کند.

کمبود آهن در گیاهان:

کمبود آهن اگر درمان نشود تا جایی می تواند پیش رود که سبب مرگ گیاه شود! این کمبود به ویژه در خاک های قلیایی و آهکی که پی اچ بالاتر از ۷ دارند بروز می کند و سبب می شود در مراحل اولیه کمبود آهن برگ های گیاهان و درختان از سبز پر رنگ به سبز روشن تر تغییر رنگ پیدا کنند اما رگبرگ ها سبز باقی می مانند در صورت عدم تامین آهن موردنیاز گیاهان رگبرگ ها نیز کم رنگ شده و در نهایت بی جان و خشک می شوند.

کود با کیفیت

درمان کمبود آهن:

۱)تهویه مناسب درختان از طریق بیل زدن پای درختان

۲)انجام صحیح آبیاری و دادن آب با کیفیت به درختان و عدم زیاده روی در آبیاری! زیرا سبب تغذیه نامتعادل و بر هم خوردن میزان متعادل عنصرها شده و کمبود آهن دوباره بروز می کند؛ به عنوان مثال در صورت وجود بیش از حد منگنز سمیت منگنز در گیاهان و درختان ایجاد شده و آهن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و دوباره برگ ها به سمت کم رنگی خواهند رفت.

۳)این مورد نیز بسیار ضروری می باشد زیرا دو مورد اول صرفا آماده سازی جذب آهن محسوب می شدند اما این موردی که عرض خواهم کرد راه جذب و تامین عنصر آهن است و چیزی نیست جز استفاده از کود آهن کلاته جهت بهره مندی گیاهان از آن.

مصرف کود آهن توسط گیاهان باغی و زراعی از طریق محلول پاشی، پاشش خاکی و تزریق به تنه درخت بهترین راه درمان کمبود آهن محسوب می شود که نباید از آن دریغ شد.

کود آهن کلاته:

کلات به معنای نگهداشتن به کمک چنگ زدن برگرفته از واژه یونانی می باشد. شکل کلات به صورت عنصری است که توسط مولکول های بزرگ احاطه شده و از آن محافظت می نمایند تا هیچ عامل مزاحمی در جذب آن درد سر ساز نباشد. عنصر آهن از جمله عناصر کلاته شده می باشد که دارای حداکثر جذب توسط گیاهان بوده و نسبت به فرم معمولی اثر بخش تر است.

کود با کیفیت آهن

قیمت کود آهن کلاته :

کود های آهن کلاته در بسته بندی های مختلف که از ۱ کیلویی شروع می شوند در درصد های ۶ و ۱۰ و … به مشتریان عرضه می شود؛ قیمت آهن کلاته با توجه به ایرانی یا خارجی بودن آن، روش مصرف آن که می تواند به صورت محلول پاشی و یا خاکی باشد و آخر سر اورتور آن که پایین و یا بالا باشد متفاوت است. برخی از کودهای آهن کلاته اورتور ۱.۵ دارند، برخی ۴.۸ و حتی بالاتر از ۵ و بسته به اورتور ها نیز قیمت فرق می کند.

کود آهن کلاته مایع:

آهن به دلیل تغییر پیدا کردن جنس خاک و آهکی شدن آن توسط گیاهان مختلف جذب نمی شود و برای رشد گیاه یک مولفه بسیار ضروری به حساب می آید و بهره مندی گیاهان از آهن به صورت محلول پاشی نیز از روش های موثر به حساب می آید که البته باید در اجرای آن کارشناس بررسی های لازم را انجام دهد.

نحوه عملکرد کود کلاته آهن:

در ریشه محصولات باغی و زراعی کانال های جذبی وجود دارد که بر اساس اختلاف بار الکتریکی اجازه ورود یک عنصر را می دهد؛ وقتی آهن به شکل کلاته در می آید، پتانسیل بار آن زیادتر از عناصر دیگر شده و در نهایت راحت تر از کانال های جذبی ریشه عبور می نماید؛ از همین رو کلاته سازی عنصر آهن در بهبود رسیدن آن به درختان بسیار اثر بخش و نتیجه بخش می باشد.

خرید کود آهن با کیفیت

مزایای استفاده از کود آهن کلاته:

۱)دارا بودن از عنصر آهن و جذب سریع توسط خاک و رسیدن به گیاهان زراعی و باغی

۲)بارور شدن خاک

۳)توقف زرد شدن برگ ها و کم رنگ‌ شدن گلبرگ ها

۴)افزایش کیفیت فرآیند فتوسنتز و تولید کلروفیل کافی، افزایش سبزینگی و شادابی درختان و درمان زردی گیاهان

۵)افزایش مواد مغذی خاک

۶)جلوگیری از خشک شدن برگ‌ ها و ریزش محصولات و میوه ها، جلوگیری از ضایعات محصولات

۷)سبب افزایش کیفیت محصول شده و ماندگاری و خاصیت انبارداری آن را بهبود می بخشد.

۸)متابولیسم گیاهی افزایش پیدا کرده و جذب عناصر دیگر نیز زیاد می شود.

۹)آلودگی آب های زیر زمینی کاهش چشمگیری پیدا می کند.

قیمت و خرید انواع مدل کود آهن کلاته غنی:

۱)کود آهن کلاته غنی شده با روی و پتاسیم

۲)کود آهن پودری

۳)کود آهن پودری ایرانی

۴)کود آهن پودری خارجی

لازم به ذکر است قیمت کود آهن کلاته به نوع آن و محل تولید که ممکن است ایران یا خارج از کشور باشد و عدد اورتور آن فرق می کند.

نتیجه گیری:

آهن مانند هر عنصر دیگری جایگاه خاص خود را در گیاه دارد و حتی اگر دیگر عناصر به حد نیاز تامین باشند اما گیاه از نظر آهن دچار کمبود باشد، اثرات منفی را به مرور زمان نشان خواهد داد. آهن برای تولید کلروفیل از ضروریات است و بهترین روش تامین آهن بکارگیری کود آهن کلاته می باشد زیرا به دلیل پتانسیل بار بیشتر سریعا جذب ریشه می شود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

قیمت کود آهن کلاته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *