کود آهن برای درخت گردو

کود آهن برای درخت گردو

کود آهن برای درخت گردو

کود آهن برای درخت گردو : درخت گردو یکی از پرسود ترین درختانی است که پس از فروش گردوهای آن عاید باغدار میشود؛ این درخت انواع و ارقام مختلفی دارد که علاوه بر کشور ایران در چین، فرانسه، ژاپن و آمریکا نیز پرورش داده میشود اما گردوهای کشورهای خارجی توان رقابت با طعم و کیفیت ارقام ایرانی را نداشته و گردوی ایرانی مهم ترین گردوهای موجود در جهان هستند.

 شایان ذکر است گردو ابتدا از کشور ما به دیگر نقاط دنیا برده شده و منشا آن ایران میباشد. در راستای تولید محصول گردو، باغدارانی  هستند که به تمام نیازهای درخت گردو توجه داشته و با جدیت تمام گردوهای بازار پسند را روانه دست مردم میکنند؛ در آن سوی قضیه نیز باغداران پر تلاش دیگری هستند که بدون برطرف نمودن تمامی نیازهای اساسی درخت گردو در این راه دچار مشکل شده و محصولات آنها خسارت میبیند. شما جزء کدام دسته از باغداران پرورش دهنده درخت گردو هستید؟

آیا شما افزون بر تامین عناصر میکرو موردنیاز درخت گردو، سعی در برآوردن نیازهای درخت گردو نسبت به ریز مغذی ها و عناصر کم مصرف بوده اید؟ آیا از درجه اهمیت ریز مغذی ها در کشاورزی و باغداری اطلاع دارید؟ آیا می دانید سالانه چندین هزار درخت گردو بر اثر برآورده نشدن کامل و به موقع عناصر کم مصرف دچار پوکی مغز، سیاه شدگی و کاهش کیفیت و تعداد شده اند؟

اهمیت کود آهن

برخی از باغداران تصور میکنند اگر سه عنصر پر مصرف نیتروژن، پتاسیم و فسفر را برای درخت گردو تامین کنند، دیگر بایستی در آخر فصل در انتظار برداشت گردوهای درشت، پرمغز و عالی باشند. اگر شما نیز چنین فکر میکنید، سخت در اشتباه هستید.

درخت گردو با عمر اقتصادی متوسط ۶۰ سال، برای باردهی بهینه در طول این مدت و عدم افت در تولید محصول، به عناصر مختلفی از جمله: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، منیزیم و …نیاز دارد که در این بین عنصر آهن از ریز مغذی های بسیار ضروری برای درخت گردو به شمار میرود و ما در این مقاله از سایت آل کود قصد داریم مطالب مهمی پیرامون کود آهن برای درخت گردو در اختیار شما باغداران عزیز قرار دهیم.

کاربرد کود آهن برای درخت گردو

نقش عنصر آهن برای درخت گردو چیست؟

عنصر آهن نقش های بسیار کلیدی برای درخت گردو ایفا میکند و ضرورت تامین آهن برای گیاهان بیش از یک قرن است که شناسایی شده است.

یکی از ضروری ترین عناصر میکرو برای افزایش رشد و باردهی درخت گردو، بدون شک آهن است!

آهن یکی از عوامل اصلی سبزینگی گیاه محسوب میشود و به عنوان کاتالیزور در تولید کلروفیل گیاهی عمل میکند. حتما از اهمیت وجود کلروفیل کافی در درختان میوه اطلاع دارید! به منظور ذکر، وجود کلروفیل کافی سبب شادابی درخت میوه و سبز ماندن برگ های آهن و انجام کافی عمل فتوسنتز میشود.

آهن از عناصر اساسی در ساخت آنزیم های تنفسی و ساخت و ساز کربوهیدرات ها نیز میباشد لذا بود و نبود آن حکم مهمی برای درخت گردو ایفا میکند.

بیشتر بخوانید : کاربرد اسید هیومیک

علائم کمبود آهن در درخت گردو

در اثر کمبود آهن، به دلیل کم تحرک بودن این عنصر، ابتدا برگهای جوان علائم کمبود آهن را در مراحل ابتدایی بروز میدهند. در اثر عدم تامین آهن از طریق کود آهن برای درخت گردو و تشدید آن، برگ ها زرد شده و رگبرگ ها سبز باقی میمانند ، مواد حاصل از فتوسنتز و شیره پرورده کاهش یافته و ثمردهی درخت به شدت افت میکند.این اتفاق بدترین پیشامد ممکن برای یک باغدار در مقابل زحمات و مراقبت های فراوان او میباشد اما با افزایش آگاهی خود میتوانید از کاهش باردهی و کیفیت گردوهای خود جلوگیری کنید.

راه برطرف نمودن کمبود آهن برای درخت گردو چیست؟

حال سوال پیش می آید چگونه از بروز عوارض کمبود آهن در درخت گردو جلوگیری کنیم؟ به راستی راه درمان کمبود آهن چیست؟

پاسخ مشخص است! کود آهن 

برطرف نمودن کمبود آهن در درخت گردو بایستی سریعا انجام گیرد زیرا عملکرد درخت گردو در سال های بعد را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد. درخت گردو به دلیل استفاده از مغز میوه آن در آجیل، مصارف غذایی، مصرف خام و همچنین چوب آن در منبت کاری، خراطی و … از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار میباشد لذا باغدار بایستی در اسرع وقت اجازه تشدید کمبود آهن را به درخت گردو ندهد.

استفاده از کود آهن 

روش های استفاده از کود آهن برای درخت گردو چیست؟

 از طریق آبیاری کود آهن برای درخت گردو میتوانید کمبود آهن را در این درخت برطرف سازید. استفاده از کود آهن برای درخت گردو ممکن است به منظور پیشگیری از کمبود آهن باشد یا درمان کمبود آن که هر دو اقدام موثری در این جهت میباشند.

نکته مهمی که نبایستی از آن غافل شد، میزان استفاده از کود آهن برای درخت گردو و هم چنین آبیاری اصولی و کافی است. پس از مصرف کود آهن برای درخت گردو بایستی آبیاری به میزان مطلوبی انجام گیرد تا درخت دچار تشنگی نشده و کود آهن به تمامی بخش های ریشه درخت گردو برسد. چنانچه این مورد نادیده گرفته شود تاثیر بسیار منفی در میزان برداشت محصول سال جدید و سال های آینده خواهد داشت.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : کود درخت گردو

 

انواع کود آهن برای درخت گردو

۱)نیترات آهن

۲)سولفات آهن

۳)کلات آهن

نیترات آهن

این کود نتیجه ترکیب آهن و نیتریک اسید می باشد که در نهایت به شکل کریستاله درآمده است. بر اثر استفاده نیترات آهن، این کود به اجزای خود یعنی آهن و نیترات تبدیل شده و توسط گیاه جذب میگردد.

سولفات آهن

این کود از ترکیب اسید سولفوریک رقیق  و عبور از مراحل فیلتراسیون و خنک سازی مایع حاصل میگردد و به شکل کریستال های آبی یا سبز موجود میباشد. کود سولفات آهن به شکل مایع و خشک وجود دارد که نگهداری آهن محلول در آب بسیار مشکل میباشد. سولفات آهن را میتوان به صورت محلول پاشی و چالکود استفاده نمود.

کود کلات آهن:

این نوع کود آهن نسبت به کود آهن معمولی درصد جذب بالایی داشته و عنصر آهن را به سرعت در دسترس گیاه قرار میدهد و به شدت مناسب خاک های قلیایی و آهکی که با مشکل کمبود شدید آهن مواجه هستند میباشد. کلات آهن اشکال مختلفی دارد که عمدتا به رنگ مشکی یا قهوه ای موجود میباشند.

با تشکر از توجه شما آل کود

1 دیدگاه

 • سلام
  سپاس از راهنمایی
  خیلی مفید بود
  اشاره نکردید کود اهن را در چه زمانی بصورت پوششی اسپری کنم
  بهترین زمان پاشش کود اهن برای درخت کردو چه زمانی است
  لطفا راهنمایی فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366