کود آهن برای درخت هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود آهن از مفیدترین کودها برای گیاهان به شمار می‌رود که در این مطلب به بررسی تاثیرات کود آهن برای درخت هلو پرداخته ایم.

کود آهن چیست؟

آهن ازمواد طبیعی موجود در طبیعت است که از آن به شکل کود برای گیاهان استفاده می‌کنند. خاک ها و گیاهان مختلف اغلب دچار کمبود این عنصر هستند‌. نحوه استفاده از این کود برای درختان به این شکل است که  آن را روی برگ های درختان اسپری می‌کنند. آهن موجب می‌شود تا مواد و عناصر مغذی با سرعت بیشتری جذب گیاه شوند و تاثیرگذاری آن ها بیشتر شود.

کود آهن برای درخت هلوریشه های درختان  هم تحت تاثیر آهن رشد بیشتری دارند و بیشتر گسترش پیدا می‌کنند. تامین آهن مورد نیاز برای  گیاهان نسبت به سایر عناصر اولویت دارد و باید در برنامه کوددهی گیاهان جزو اولین کودها قرار گیرد.  عنصر مهم آهن را می‌توان تاثیرگذارترین ماده طبیعی دانست که روی رشد و سلامت گیاه موثر است.

بیشتر بخوانید: کود برای درشتی پیاز

عملکرد آهن در گیاه به چه صورت است؟

همان طور که گفته شد نحوه استفاده از کودهای آهن به شکل اسپری کردن روی برگ هاست. بعد از انجام این کار مواد مغذی به سرعت جذب برگ شده و پس ازفعل و انفعالاتی عنصر آهن به سمت خاک رفته و با تاثیر گذاشتن روی بافت خاک و ریشه باعث می‌شود تا ریشه رشد بیشتری کند و خود را در خاک تا حد زیادی گسترش دهد.

این اتفاق زمانی می‌افتد که آهن جذب مواد مغذی توسط ریشه را سرعت بیشتری ببخشد و همزمان رشد آن را نیز افزایش دهد. از سویی دیگر ساقه ها و برگ ها که عنصر آهن را دریافت کرده اند تقویت می‌شوند و ریشه ها را تحریک به رشد بیشتری می‌کنند. جذب آهن اغلب چند روزی طول می‌کشد و پس از آن اثرات قابل توجهی روی گیاه و باروری آن می‌گذارد که قابل توجه است. برای استفاده از کودهای موردنیاز گیاهان یک زمان به خصوص وجود دارد که در آن زمان نیاز گیاه به آن عنصر بیشتر بوده و قدرت جذب بیشتر آن عنصر را نیز دارد. ‌ در یک جمع بندی کلی مراحلی از رشد گیاه که کود آهن را باید استفاده کرد، این موارد هستند.

کود آهن برای درخت هلوفصلی که گیاه شروع به جوانه زنی می‌کند. زمان تولید دانه در غلات و محصولات زراعی دیگر. زمان گلدهی در گیاهان، فصل آغاز میوه دهی درختان و همچنین زمان هایی که گیاه برای رویش مجدد آمادگی پیدا می‌کند مثل فصل بهار.

مزایای کود آهن برای گیاهان

زمانی که  بیماری های مختلف و  یا آفت های گوناگون گیاه را تهدید می‌کنند و گیاه در معرض خطر آن هاست،  کود آهن مانع آسیب گیاه می‌شود و مقاومت آن را افزایش می‌دهد. به طور مثال زمانی که قسمتی از یک گیاه دچار بیماری شده مثل بخشی از ساقه یا برگ، استفاده از کود آهن باعث می‌شود تا بیماری به سایر قسمت ها سرایت نکند.

کود آهن این امکان را هم دارد که با کودهای دیگر ترکیب شود و به مراتب اثرگذاری بیشتری داشته باشد. همچنین در ترکیب با آفت کش ها به دفع کامل آفت ها کمک می‌کند.

کود آهن همچنین باعث می‌شود ریشه رطوبت بیشتری جذب کرده و فعالیت بیشتری کند.

از مزایای دیگر کود آهن سرعت گرفتن مراحل رشد گیاه و تولید محصولاتی با کیفیت در زمانی کوتاه تر است.

درمان زرد شدن برگ ها، کاهش ریزش برگ ها، افزایش دسترسی گیاه به عناصر مغذی خاک از دیگر مزایای استفاده از کود آهن هستند.

کوددهی درخت هلو

درختان هلو برای رشد مناسب و تواید میوه های با کیفیت باید تغذیه مناسبی داشته باشند. فراهم کردن ترکیبات مغذی برای این درختان باعث می‌شود تا بازدهی درخت به بالاترین حد برسد. نکته مهم که باید به آن توجه شود انتخاب کود مناسب و استفاده از آن در زمان مناسب و به مقدار کافی است. اگر این سه نکته به‌ خوبی رعایت شود نقش کوددهی کاملا مشخص خواهد بود.

درختا هلو برای گذراندن مراحل رشد و میوه دهی به عناصر ماکرو و عناصر ریزمغذی نیاز دارد. کمبود هر کدام از این عناصر باعث بروز مشکلاتی برای درخت می‌شود.

کود آهن برای درخت هلوکود آهن برای درخت هلو

نقش عنصر آهن در همه فعالیت های رشدی گیاه قابل توجه است. بنابراین استفاده از کود آهن برای درخت هلو مزایای زیادی به همراه دارد. درخت هلو از درختانی است که نسبت به کمبود آهن حساسیت زیادی دارد و سریعا واکنش نشان می‌دهد. به دلیل وجود اهک در خاک کمبود اهن گیاهان امری اجتناب ناپذیر است. این کمبود باعث بروز نشانه هایی می‌شود مثل زردشدن برگ ها و ایجاد لک روی برگ ها. همچنین باعث تاخیر در گلدهی و میوه دهی درخت می‌شود. از آن جایی که عنصر آهن در جذب بیشتر دیگر عناصر موثر است کمبود آن باعث می‌شود تا درخت نتواند نیازهای غذایی خود را رفع کند.

بیشتر بخوانید: کود کبوتر برای درخت پسته

تامین آهن موردنیازدرخت هلو موحب می‌شود عمل فتوسنتز در این درختان افزایش پیدا کند همینطور مواد آلی خاک به حد مطلوبی برسد. آهن نوعی ضد آفت هم است و باعث می‌شود درختان ازآسیب حمله آفت ها و نیز بیماری مختلف های مثل بیماری قارچی درختلن، در امان بمانند.

گنجاندن کود آهن برای درخت هلو در برنامه کوددهی آن باعث می‌شود تا درخت هلو مراحل رشد و تکامل را به خوبی طی کرده و در نهایت میوه ای با کیفیت تولید کند و راندمان باغ هلو را افزایش دهد.

کود آهن برای درخت هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *