مواد زودرس كردن گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گوجه‌ فرنگی ازجمله گیاهانی است که وجود آن در سبد غذایی مردم بسیار ضروری و بااهمیت است. این گیاه جزو آن دسته از محصولاتی است که در تمام فصل‌های سال مورد استفاده همه مردم جهان قرار می‌گیرد؛ از این‌رو باید همیشه به فراوانی در دسترس مردم وجود داشته باشد؛ بنابراین کشاورزان باید تمامی عوامل و مواد زودرس كردن گوجه فرنگی را به‌خوبی بشناسند و سعی کنند که با رعایت این عوامل و افزودن مواد زودرس كردن گوجه فرنگی، این محصول را هرچه زودتر و قبل‌ ‌از زمان رسیدن طبیعی آن برداشت و به بازار عرضه کنند و از این راه سود زیادی را به دست بیاورند.

مواد زودرس كردن گوجه فرنگی

لازم به ذکر است که بسیاری از کشاورزان برای زودرس کردن گوجه‌ فرنگی، در هنگام کاشت این گیاه از بذرهای زودرس گوجه‌ فرنگی استفاده می‌کنند که مدت زمان رسیدن این گیاه را کاهش می‌دهد و گوجه‌فرنگی‌ها را خیلی زودتر می‌رساند. این بذرها بیشتر در فضاهای باز و در فصل‌های بهار یا پاییز کشته می‌شوند که محصول نهایی آن‌ها تخم مرغی شکل، زیبا و بسیار خوش طعم است.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

مهمترین مواد زودرس كردن گوجه فرنگی

گوجه‌ فرنگی یکی از گیاهان ضروری و مهم در سبد غذایی هر خانواده‌ای است. کشاورزان همواره به‌دنبال راهی برای زودرس کردن گوجه‌ فرنگی و عرضه آن به بازار هستند. پیشنهاد می‌دهم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا مواد زودرس کردن گوجه‌ فرنگی را به شما معرفی کنیم که بتوانید با شناسایی این مواد گوجه‌ فرنگی‌ها را پیش‌ از موعد طبیعی خود برسانید و به بازار عرضه کنید. کشاورز در ابتدا و پیش‌ از انجام هر کاری باید از خاکی که گوجه‌ فرنگی را در آن مورد کشت قرار می‌دهد، آزمون خاک بگیرد و بداند که خاک مورد کشت گوجه فرنگی چه کمبودهایی را دارد و با شناسایی این کمبودها و رفع آن‌ها قبل‌ از مرحله کاشت، بتواند یک گوجه فرنگی خوش‌رنگ و با کیفیت که به‌صورت زودرس است را به بازار عرضه کند.

گوجه‌فرنگی برای رشد و تولید عناصر ضروری همچون کلسیم، پتاسیم و ازت احتیاج دارد. کمبود هر یک از عناصر گفته‌ شده مانع از زودرس کردن گوجه‌ فرنگی شده و موجب می‌شود که بوته گیاه ضعیف شود و فرایند رشد گوجه‌ فرنگی به تاخیر بیفتد. کمبود این عناصر همچنین روی کیفیت و مرغوبیت گوجه‌ فرنگی نیز اثرات نامطلوبی را دارد، برای مثال عنصر فسفر باعث تولید گل و میوه در گوجه‌ فرنگی می‌شود و مصرف بیش‌ از حد آن باعث می‌شود که تعداد گل‌های گوجه‌ فرنگی افزایش یابد، در صورتی‌که گوجه‌ فرنگی به‌اندازه کافی خوب شاخ و برگ نداشته باشد، باعث می‌شود که گل‌های تولید شده گوجه‌ فرنگی بریزند.

برای افزایش تولید شاخ‌ و برگ در گوجه‌فرنگی به عنصر ازت نیاز است. گوجه‌ فرنگی نیاز غذایی خود به ازت را از طریق مواد آلی خاک تأمین می‌کند. باید بدانیم در صورتی که مصرف ازت توسط گوجه‌ فرنگی بیشتر از حد نیاز باشد موجب می‌شود که شاخ‌ و برگ گیاه گوجه‌فرنگی بیش‌ از اندازه رشد کند و این مورد باعث ایجاد مشکل در زودرس کردن گوجه‌ فرنگی می‌شود.

پتاسیم یکی از عناصر ضروری است که گوجه‌ فرنگی به مقدار زیادی به آن احتیاج دارد. کمبود پتاسیم خیلی سریع در گیاه گوجه‌ فرنگی مشاهده می‌شود، بدین صورت که در ابتدا میزان رشد گیاه را کم می‌کند و سپس رشد آن را به‌طور کامل متوقف می‌کند. این عنصر به مقدار زیادی در خاک‌های رسی وجود دارد و وجود آن برای تمامی موجودات زنده مهم و ضروری است؛ چرا که مقاومت گیاه را در برابر انواع بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

علت زودرس کردن گوجه فرنگی

نکاتی برای افزایش زودرس کردن گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از گیاهان مهم و پر استفاده ای است که کشاورزان همواره به‌دنبال پیدا کردن مواد زودرس کردن گوجه فرنگی هستند که در کنار تولید این میوه با کیفیت، مدت زمان باردهی آن را نیز کاهش دهند که رعایت یکسری نکات برای زودرس کردن گوجه‌ فرنگی مهم و ضروری است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا تمامی این موارد و نکات را به شما عزیزان توضیح بدهیم.

باید بدانیم که یکی از مهم‌ترین عوامل در محدود کردن عملکرد باغات و زمین‌های کشاورزی، میزان تلقیح گل‌های ایجاد شده بر روی بوته‌ها است که شما می‌توانید این مورد را با استفاده از کودهایی مانند سولفات روی و سولفات پتاسیم به همان مقدار که کارشناسان توصیه کرده‌اند برطرف کنید تا بتوانید محصولی با کیفیت را در مدت‌ زمانی کم یا به‌عبارت ‌دیگر سبب زودرس کردن گیاه گوجه‌ فرنگی شوید.

برای این‌که موجودات زنده به فعالیت خود به‌خوبی ادامه بدهند، لازم است که مواد غذایی مورد نیاز این موجودات به مقدار کافی و به‌اندازه در دسترسی این گیاهان قرار بگیرد. کشاورزان می‌توانند با مصرف میکروالمنت ها و مواد ضروری گوجه‌ فرنگی تعادل متابولیکی را در گیاهان به وجود بیاورند و سبب به دست آوردن محصولی مرغوب و باکیفیت شوند. کشاورزان همچنین می‌توانند با رعایت برنامه غذایی مناسب مقاومت بوته گیاهان را افزایش دهند و از این طریق آلودگی به بیماری‌ها و آفات را از گیاه دور کنند تا بتوانند مقاومت ریشه گیاهان را افزایش و سبب پربار شدن محصولات و زودرس کردن گوجه فرنگی‌ها شوند.

بیشتر بخوانید: عناصر مورد نیاز گوجه فرنگی

تاثیر کود گیاهی در زودرس کردن گوجه فرنگی

کود جزو یکی از مهم‌ترین مواد زودرس کردن گوجه‌ فرنگی است و کشاورزان می‌توانند با خرید کود مناسب علاوه‌ بر بالا بردن کیفیت گوجه‌ فرنگی‌های تولید شده، مدت‌ زمان باردهی گوجه‌ فرنگی را نیز کاهش داده و خاک مزرعه را تقویت کنند. بهترین کود برای تغذیه گیاه گوجه‌ فرنگی کودی است که تمامی عناصر ضروری گوجه‌ فرنگی برای رشد کردن را داشته باشد که از این عناصر ضروری می‌توان به نیتروژن، فسفر، پتاسیم و همین‌طور ریز مغذی‌های ضروری مانند کلسیم، منیزیم،بور و روی را نام برد که وجود هر یک از این عناصر برای تقویت رشد و زودرس کردن گوجه‌ فرنگی مؤثر و ضروری هستند.

کودها کمبود مواد مغذی و ضروری خاک را جبران می‌کنند تا بتوانند محرک رشد گیاه شوند و به رشد گیاه کمک کنند. گیاه از طریق نور خورشید و خاک تغذیه می‌کند و مواد غذایی خود را به دست بیاورد. گیاه گوجه‌ فرنگی در هر مرحله‌ای از رشد به عنصر خاصی نیاز دارد که کشاورز پس‌ از تشخیص فقط باید کودی که حاوی آن عنصر باشد را به خاک اضافه کند؛ چرا که مواد مغذی اضافی برای خاک کشت شده مناسب نیستند و مشکلات بسیاری را در مراحل رشد گوجه‌ فرنگی ایجاد می‌کند.

در بسیاری از موارد مشاهده‌ شده که استفاده‌ی نادرست از کود علاوه‌ بر این‌که در زودرس کردن گوجه‌ فرنگی اثر نامطلوب گذاشته زمان رسیدن گوجه‌ فرنگی را نیز با تاخیر روبه‌رو کرده‌ است. همچنین با پوسیدگی و از بین بردن شاخ و برگ گیاه گوجه‌ فرنگی باعث کاهش تولید محصولات نیز شده و ضررهای فراوانی را به کشاورزان و باغداران رسانده است.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

علت زودرس کردن گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *