افزایش باردهی درخت موز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

موز سرشار از پتاسیم و فسفر برای بدن است. درخت موز از لحاظ تجاری در تراز بالایی است. این درخت در نواحی گرمسیر مانند استان سیستان و بلوچستان رشد قابل توجهی دارد. باغداران جهت افزایش باردهی درخت موز از کودهایی مغذی مانند کود آهن،  کود نیتروژن و … استفاده می‌کنند. در این مقاله شما را بیشتر با درخت موز و راه‌کارهای افزایش باردهی آن آشنا می‌کنیم.

آشنایی با درخت موز

موز به شکل درخت و یا درختچه‌ای رشد می‌کند و از بزرگترین نوع گیاهان علفی در جهان به حساب می‌آید. این میوه‌ی بسیار خوشمزه از نظر تجاری در تراز بسیار بالایی قرار دارد.

میوه‌ی درخت موز حالت کشیده و گوشتی دارد و پوست آن به راحتی با دست از آن جدا می‌شود. موز منبع غنی از فسفر و پتاسیم است. میوه در ابتدای رشد رنگش سبز است و هنگامی‌که به رشد کامل می‌رسد با توجه به نوع آن به رنگ زرد یا قرمز تغییر رنگ می‌دهد.

افزایش باردهی درخت موزانواع درخت موز

درخت موز دارای انواع گوناگونی است. از جمله عبارتند از:

 • موز دوارف کاوندیش
 • موز روبوستا
 • موز گروس میشل
 • موز ویلیام
 • موز راستالی
 • و …

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی درخت زیتون

روش‌های تکثیر درخت موز

درخت موز از سه طریق قابل تکثیر است:

 • کاشت بذر درخت موز
 • تقسیم ریشه درخت موز
 • کاشت پاجوش درخت موز

هرس درخت موز

جهت افزایش باردهی درخت موز انجام هرس هنگامی‌که درخت رشد کرد بسیار لازم است. زیرا با هرس درست و جدا کردن شاخه‌های بیمار و آسیب دیده از درخت رشد آن افزایش می‌یابد و در نتیجه باردهی آن نیز زیاد می‌شود.

شرایط محیطی مناسب برای پرورش درخت موز

درخت موز برای پرورش و در نتیجه افزایش باردهی،  نیاز به شرایط محیطی مناسبی دارد. از جمله این شرایط عبارتند از:

 • ارتفاع درخت موز

ارتفاع درخت موز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه‌ای که در آن است، بین 2 الی 6 متر است.

 • دمای مناسب درخت موز

دمای مناسب برای پرورش درخت موز بین 15 الی 38 درجه سانتی‌گراد است. گلدهی درخت در دمای گرم و داغ انجام می‌شود. برای رشد ساقه گل‌دهنده بهترین دما 26 الی 28 درجه سانتی‌گراد است. دمای مناسب برای رشد میوه موز 29 الی 30 درجه سانتی‌گراد است.

 • نور مناسب درخت موز

درخت موز نور آفتاب را دوست دارد. ولی نور غیر مستقیم خورشید برای رشد آن مناسب‌تر است. در فصل تابستان بهتر است نور خورشید به شکل فیلتر شده به درخت موز بتابد.

 • خاک مناسب درخت موز

بهترین خاک برای پرورش درخت موز خاک عمیق با زهکشی مناسب و غنی شده با مواد آلی است. در واقع خاک‌های شنی، رسی، لمونی برای رشد درخت بسیار مناسب هستند. خاکی که دارای پی اچ 5.5 الی 8 هست نیز برای درخت موز بستر مناسبی است.

 • آبیاری مناسب درخت موز

درخت موز دارای تعرق زیاد است و حتما باید در آب و هوای گرم پرورش یابد. بنابراین نیاز آبی موز نسبت به سایر میوه‌های استوایی و گرمسیری بیشتر است. خاک اطراف ریشه‌ی موز باید همیشه مرطوب باشد تا درخت به رشد مطلوب و در نتیجه افزایش باردهی برسد. در واقع درخت موز نسبت به رطوبت کم کمبود آب بسیار حساس است.

 • کوددهی مناسب درخت موز

رشد مطلوب و  باردهی زیاد درخت موز، به کوددهی منظم و مناسب بستگی دارد. کودهای مناسب درخت موز کودهای حاوی ترکیبات منیزیم، نیتروژن، پتاسیم و سایر عناصر اصلی و ریز مغذی مفید برای درخت هستند. در سه الی چهار ماه اول رشد درخت موز باید از این کودها استفاده کرد.

افزایش باردهی درخت موزکود مناسب جهت افزایش باردهی درخت موز

اگر درخت موز در خاک‌هایی که حاصلخیز نیستند مانند خاک‌های شنی و آهکی کاشته شود باید چهار الی شش بار در طول یک سال از کودهای مناسب برای افزایش باردهی آن استفاده کرد. موز در خاک‌های مرطوب اسیدی و حاصلخیز بهترین رشد را دارد.

در سه الی چهار ماه اول رشد درخت موز باید توجه ویژه‌ای به درخت داشت و آن‌را با کودهای مناسب تغذیه کرد.  زیرا در این زمان‌ها تعیین کننده‌ی وزن خوشه‌های موز و تعداد دسته‌ها است. بنابراین باید حدود 40 کیلوگرم کود حیوانی پوسیده برای گودال‌های کاشت درخت موز استفاده شود.

در زمان گلدهی درخت موز باید از کودهای سولفات پتاسیم به همراه کودهای حاوی فسفر برای تقویت درخت استفاده نمود. در طول سال نیز از کودهای حاوی سولفات آمونیوم برای افزایش باردهی این درخت مورد مصرف قرار بگیرد.

باید خاک درخت موز را با کودهایی که حاوی ترکیبات منیزیم، پتاسیم و نیتروژن هستند، تغذیه کرد. در این میان استفاده از کود کامل شوک ایکس ده بسیار گزینه‌ی مناسبی است زیرا کلیه عناصر مورد نیاز جهت بالا رفتن میزان باردهی درخت موز را در خود موجود دارد.

کودهای موثر در افزایش باردهی درخت موز

کودهای موثر در افزایش باردهی درخت موز عبارتند از:

 • کودهای نیتروژنه برای افزایش باردهی درخت موز

طی تحقیقات به عمل داده کودهای حاوی نیتروژن در رشد سریع درختان از جمله درخت موز بسیار موثر است. برای افزایش باردهی درختان موز این کود را قبل از اینکه درخت وارد مرحله زایشی شود استفاده می‌کنند.

 • کودهای گوگرد برای افزایش باردهی درخت موز

برای رشد سریع و افزایش باروری درخت موز، از کودهای گوگرد موجود با توجه به زمان استفاده و شرایط خاک استفاده می‌کنند. عنصر گوگرد باعث سبزینگی گیاه می‌شود و کمبود آن رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

افزایش باردهی درخت موز

 • کود آهن برای افزایش باردهی درخت موز

مهم‌ترین و بهترین کود برای افزایش باردهی این درخت  استفاده از کودهای حاوی آهن است. عنصر آهن در تمام مراحل رشد درخت موز مورد نیازش است. برای رشد سریع و در نتیجه افزایش باردهی از کود آهن برای تغذیه درخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: کود زغال اخته

درخت موز به دلیل داشتن محصول بسیار خوشمزه و پرخاصیت علاقه‌مندان بسیاری در سراسر جهان دارد. از این‌رو بسیاری به کشت درخت موز فعالیت دارند و محصول را به سایر کشورها صادر می‌کنند. در مقاله راه‌کارهایی در مورد افزایش باردهی درخت موز به شما عزیزان پیشنهاد شد.

افزایش باردهی درخت موز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *