افزایش تناژ ذرت علوفه ای

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت ذرت و برداشت محصولی با کیفیت و سالم، نیازمند تجربه کشاورز و دانش کارشناسان کشاورزی است. چرا که برای تنظیم کردن برنامه کوددهی مناسب ذرت به شناخت و آشنایی با کودهای مختلف، تاثیرات و نقش آن ها در افزایش تناژ ذرت علوفه ای احتیاج داریم.

برنامه زمانی کوددهی ذرت

ذرت در مراحل مختلف رشد خود به مواد غذایی مختلفی نیاز دارد. زمان استفاده از این مواد غذایی برای ذرت بسیار مهم است. با توجه به این عوامل، واضح است که برای ذرت هیچ کود “عادی” وجود ندارد. برای به حداکثر رساندن محصول و افزایش تناژ ذرت علوفه ای، لازم است هر سه عامل اصلی را در نظر داشته باشید و میزان کود مناسب، نحوه ترکیب آنها و زمان مناسب کوددهی را برنامه ریزی کنید.

افزایش تناژ ذرت علوفه ایدستورالعمل کاشت ذرت در خاک مناسب

پیش از اینکه در رابطه با برنامه تغذیه ذرت بدانیم، باید در مورد خاک مورد نیاز گیاه به منظور افزایش تناژ ذرت علوفه ای کمی اطلاعات کسب کنیم. خاک به دلیل هدایت کردن مواد مغذی به ریشه ها و بافت گیاهان، بیشترین تاثیر را در سلامت محصول دارد. ذرت از جمله گیاهانی است که علاوه بر داشتن تقاضا بالا داخل کشور، جنبه صادرات هم دارد. بنابراین کاشت آن و تلاش برای افزایش تناژ علوفه ای ذرت می تواند بسیار درآمد زا باشد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای درخت عناب

معمولا این گیاه 60 تا 100 روز زمان لازم دارد تا به مرحله برداشت برسد. خاک مناسب ذرت، سبک بوده و زهکشی خوبی دارد، همچنین پی اچ خاک ذرت باید بین 6 تا 6.8 باشد. در طول مراحل مختلف رشد ذرت، باید آن را با کودهای شیمیایی غنی از مواد غذایی و گوناگون تقویت کرد. در ادامه شما را با برنامه کوددهی مناسب ذرت علوفه ای و راهکارهای افزایش تناژ ذرت علوفه ای آشنا می کنیم.

افزایش تناژ ذرت علوفه ایکوددهی ذرت علوفه ای

برای داشتن یک برنامه کودی مناسب برای ذرت علوفه ای، باید علاوه بر آشنا بودن با مراحل مختلف رشد گیاه، زمان درست استفاده از کودهای مختلف را نیز بدانیم.

برنامه کودددهی ذرت قبل از کاشت: قبل از کاشت ذرت و هنگام شخم و آماده سازی زمین کشاورزی می توانید بخش اعظم مشکلات و کمبودهای خاک را با آزمایش و بررسی خاک متوجه شوید و بر اساس برنامه کوددهی، کمبودهای خاک را بر طرف کنید. این زمان مناسب ترین زمان استفاده از کود مرغی برای ذرت در کنار کودهای هیومیک اسید و کودهای دارای گوگرد است.

کوددهی ذرت برای بذرمال: بذرمال کردن از جمله روش هایی است که باعث رفع بیماری ها و استرس گیاه می شود. در برنامه ریزی کوددهی ذرت، قبل از کاشت بذرها می توانید آن ها را به کودهای هیومیک اسید آغشته کنید تا هم باعث افزایش تناژ ذرت علوفه ای شوند و هم  در برابر شرایط نامساعد محیطی مقاومت بیشتری داشته باشند.

کوددهی ذرت در مرحله سه برگی: در این مرحله گیاه به عناصری احتیاج دارد تا جوانه زنی را سرعت ببخشد و موجب رشد بهتر آن ها شود. بنابراین در این مرحله از برنامه کوددهی ذرت باید توجه بیشتری به عناصر فسفر و نیتروژن شود. بهترین زمان استفاده از کود اوره برای ذرت و کودهای فسفر نیز در همین مرحله است.

برنامه کوددهی ذرت در مرحله شش برگی: در این مرحله از رشد گیاه، لازم است توجه زیادی به عناصر ریز مغذی مثل بور، روی، مس، منگنز، منیزیم و آهن شود. همچنین برای رشد بهتر گیاه بهتر است نیتروژن در برنامه کوددهی ذرت لحاظ شود تا به رشد بهتر میوه گیاه کمک می کند.

کوددهی ذرت در زمان رشد ساقه: این مرحله زمانی است که طول ساقه ها به 50 الی 60 سانتی متر می رسد. ذرت در این مرحله از رشد خود به همه عناصر نیاز دارد. بنابراین خوب است که کودهای کامل سه بیست یا محلول پاشی کود مخصوص ذرت علوفه ای را برای تقویت و افزایش تناژ ذرت علوفه ای استفاده کنیم که علاوه بر سه عنصر اصلی، دارای عناصر ریز مغذی نیز باشد.

افزایش تناژ ذرت علوفه ایبرنامه کوددهی ذرت هنگام شکل‌گیری میوه: گیاهان برای رشد بیشتر میوه هایشان به مقدار زیادی پتاسیم نیاز دارند. به همین دلیل لازم است که برنامه کوددهی ذرت در این مرحله مقادیر قابل توجهی از این عنصر را داشته باشد تا میوه های بیشتر و با کیفیت تری رشد کنند. در این مرحله کودهای پتاس بالا یا سولوپتاس، بهترین کود برای ذرت هستند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 5-5-40

کوددهی ذرت در زمان شیری شدن میوه: در این مرحله، ذرت به هیومیک اسید، پتاسیم و مقادیر کافی از دیگر عناصر نیاز دارد. بنابراین بهتر است بر اساس کمبودهای گیاه، از کودهای ان پی کی که مقادیری از پتاسیم، فسفر و نیتروژن در خود دارند استفاده شود.

افزایش تناژ ذرت علوفه ای
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *