افزایش باردهی درخت کیوی

افزایش باردهی درخت کیوی

درخت کیوی دارای منافع اقتصادی برای کشاورزان ایرانی است. میوه‌ی کیوی دارای خواص بسیار فراوان است. از این رو برای افزایش باردهی درخت کیوی باید از کودهای مناسب به اندازه‌ی مورد نیاز بهره گرفت. در این مقاله شما را با روش‌های افزایش باردهی این درخت بیشتر آشنا می‌کنیم.

معرفی درخت کیوی

درخت کیوی بومی کشور چین و میوه ملی جمهوری خلق چین است. کیوی از نظر شکل ظاهری شبیه تخم مرغ و دارای پوست پرزدار قهو‌ه‌ای رنگ است. رنگ گوشت داخل کیوی سبز کمرنگ و شفاف است.

نام این میوه از پرنده‌ای زیبا و کوچک بومی کشور نیوزلند برگرفته شده است. میوه‌ی این درخت دارای عطر و طعم بی‌نظیر و سرزنده با بافتی نرم است.

اولین کشور تولید کننده‌ی کیوی ایتالیا و در رده‌های بعدی کشور نیوزلند و شیلی هستند. ایران جزو چهارمین کشور تولید کننده‌ی این میوه‌ی بسیار خوشمزه است. مهد تولید کیوی در ایران دو استان مازندران و گیلان است.

افزایش باردهی درخت کیویخواص درخت کیوی

درخت کیوی دارای خواص و فواید بسیار زیادی است. از جمله عبارت است از:

 • کیوی سرشار ویتامین ث است.
 • میوه‌ی کیوی باعث سلامت گوارش می‌شود.
 • در سلامتی قلب و عروق نیز نقش بسزایی دارد.
 • کیوی به درمان سرطان نیز بسیار کمک می‌کند.
 • اگر فرد دچار بی‌خوابی شود با مصرف کیوی استراحت خوبی خواهد داشت.
 • برای درمان دیابت از کیوی استفاده می‌شود.
 • مصرف آن در دوران بارداری نیز بسیار مفید است.
 • برای حفظ سلامت پوست و جذب آهن به بدن کمک بسیار شایانی می‌کند.
 • با مصرف کیوی قدرت سیستم ایمنی بدن افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی میوه هلو

شرایط مناسب برای افزایش باردهی درخت کیوی

شرایط مناسب برای افزایش باردهی درخت کیوی عبارتند از:

 • کوددهی مناسب درخت کیوی

درخت کیوی مانند سایر درختان و گیاهان دارای نیازهای تغذیه‌ای است که از طریق کودهای مناسب باید برطرف شود. جهت افزایش باردهی درخت کیوی و داشتن محصول با کیفیت این درخت نیاز شدیدی به نیتروژن،  فسفر و پتاسیم دارد.

بنابراین استفاده از کودهای کامل که حاوی این سه عنصر هستند و یا کودهای حیوانی،  کود جلبک دریایی،  کود اسید هیومیک و کود مرغی جهت افزایش باردهی درخت کیوی بسیار مناسب هستند.

زمان مناسب کوددهی درخت کیوی یک سال بعد از کاشت نهال در فصل بهار است و تا بعد از برداشت محصول کوددهی باید مطابق برنامه انجام شود.

 • خاک مناسب درخت کیوی

جهت افزایش باردهی بهتر است در خاک‌های مرطوب یا اسیدی لومی نهال درخت کاشته شود. بنابراین درخت در خاک‌های شور و قلیایی رشد مناسبی ندارد و بهتر است قبل از کاشت،  خاک با کودهای مناسب حاصلخیز شود.

 • آب مناسب درخت کیوی

یکی دیگر از راهکارها برای افزایش باردهی درخت کیوی آبیاری مناسب آن است. این درخت معمولا به آب خیلی زیادی نیاز ندارد. ولی باید هنگامی‌که میوه‌ی آن در حال رشد است آبیاری به طور کامل انجام شود تا ریشه‌ی درخت خشک نشود و محصولات با کیفیتی حاصل شود.

 • نور مناسب درخت کیوی

نور مناسب برای افزایش باردهی در واقع نور کامل خورشید است. ولی این درخت در نقاطی که نور خورشید غیر مستقیم به آن می‌تابد نیز می‌تواند رشد کند.

 • دمای مناسب درخت کیوی

دمای مناسب جهت افزایش باردهی درخت کیوی 14 الی 24 درجه سانتی‌گراد است. درخت کیوی تا حدودی می‌تواند سرما را تحمل کند ولی در دمای کمتر از 8 درجه سانتی‌گراد دچار آسیب می‌شود.

افزایش باردهی درخت کیویبرنامه کوددهی مناسب برای افزایش باردهی درخت کیوی

اگر از برنامه کوددهی مناسب برای افزایش باردهی درخت کیوی استفاده شود. درخت بسیار بارور شده و محصولات با کیفیتی تولید خواهد کرد. این برنامه عبارت است از:

 • چالکود زمستانه جهت افزایش باردهی درخت کیوی

برای افزایش باردهی درخت در چالکود زمستانه استفاده از ترکیب کودی فسفات،  پتاس،  ازت به همراه کود پوسیده دامی و گوگرد گزینه مناسبی است. هم‌چنین می‌توان از کود کمپلکس پلاس نیز استفاده کرد. این کود کامل گوگردی است و تمام نیازهای درخت کیوی را در روش چالکود برطرف می‌کند.

 • کوددهی در زمان باز شدن جوانه‌های درخت کیوی

در زمان باز شدن جوانه‌های درخت برای افزایش باردهی، می‌توان از کود فروت ست در فصل بهار استفاده کرد.  در این زمان با استفاده از این کود انرژی مورد نیاز درخت کیوی تامین می‌شود.

 • کوددهی زمان تشکیل برگ درخت کیوی

برای افزایش قدرت جوانه زنی جوانه‌ها و بالارفتن میزان رشد برگ‌ها و در نتیجه افزایش باردهی این درخت ،  از کود بیو 20 گلد امکس انگلستان به همراه کود میکروم سیفو استرالیا استفاده می‌شود.

 • کوددهی زمان گلدهی درخت کیوی

در این مرحله برای تامین عناصر غذایی گیاه و جلوگیری از تنش‌های مختلف محیطی و در نهایت افزایش باردهی درخت کیوی،  از کود شیمیایی دکتولیف آمینو استارتر به صورت محلول پاشی استفاده می‌شود.

 

 • کوددهی زمان تشکیل میوه درخت کیوی

زمان تشکیل میوه درخت کیوی،  برای افزایش رشد و جلوگیری از تنش‌های محیطی و تغذیه درخت،  از کود آهن گرین ویت به صورت آبیاری استفاده می‌شود. برای افزایش اندازه میوه و یکدست شدن آن از کود بیولایت سیفو ایتالیا نیز استفاده می‌شود.

 • کوددهی زمان رشد میوه درخت کیوی

در زمان رشد میوه درخت کیوی نیاز به یک ترکیب کودی عالی دارد. برای درشت کردن میوه از کود حاوی عصاره جلبک دریایی استفاده می‌شود. برای افزایش اندازه میوه از کود سولفات پتاسیم فرمولایت به صورت کودآبیاری به درخت تزریق می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای نارنگی

درخت کیوی از جمله درختانی است که در خطه شمال کشور در دو استان مازندران و گیلان رشد قابل توجهی دارد. این درخت برای رشد بسیار مطلوب نیاز به شرایط مناسبی دارد که در مقاله به آن اشاراتی کردیم. جهت افزایش رشد باردهی درخت کیوی باید از یک برنامه کوددهی منظم استفاده نمود تا شاهد رشد دوچندان و باردهی بسیار بالای این درخت باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366