افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت صنوبر از جمله درختانی است که از چوب آن در صنعت استفاده می‌شود. از این رو افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک امکان‌پذیر است. با استفاده از این کود کامل،  رشد درخت و قطر تنه‌ آن به صورت چشم‌گیری افزایش می‌یابد. در این مقاله بیشتر شما را با تاثیر این کود بی‌نظیر بر افزایش قطر تنه درخت صنوبر آشنا می‌کنیم.

معرفی درخت صنوبر

درخت صنوبر از خانواده بید است و به شکل درخت رشد می‌کند. از چوب درخت صنوبر در صنعت چوب نیز استفاده می‌شود. برگ‌های عریض با طول و عرض برابر دارد. خزان‌پذیر است و ارتفاع آن حدود 15 سال به بیش از 25 متر می‌رسد.

شاخه‌های درخت گسترده و به شکل باز هستند. رنگ پوست تنه‌ی درخت سفید مایل به خاکستری است. تاج درخت متراکم،  باریک و بیضوی شکل است. برگ‌های آن نیز ساده، متناوب و دندانه‌دار در رنگ‌های سبز روشن و براق است.

افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوکروش‌های کاشت درخت صنوبر

درخت صنوبر را می‌توان از سه طریق تکثیر کرد:

 • تکثیر از طریق قلمه زنی
 • تکثیر از طریق بذر
 • تکثیر از طریق پاجوش کردن

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X برای رشد و باردهی گوجه فرنگی

شرایط مناسب برای رشد درخت صنوبر

درخت صنوبر برای رشد و پرورش نیاز به شرایط بومی خاصی ندارد و گونه‌های مختلف آن با شرایط مختلف اقلیمی قابل رشد و پرورش هستند. ولی اگر شرایط مساعد برای این درخت فراهم شود رشد بسیار بهینه‌ای خواهد داشت. این شرایط عبارتند از:

 • خاک و زمین مناسب

خاک‌هایی که با 20 الی 30 درصد خاک رس ترکیب شده‌اند و غنی از مواد مغذی همراه با زهکشی مناسب هستند،  بستری مناسب برای رشد درخت صنور به حساب می‌آیند. زمین مناسب برای کاشت این درخت نباید دارای سنگلاخ یا حالت ماندابی باشد. هم‌چنین در معرض بادهای گرم و سرد قرار نگرفته باشد.

 • آب و هوای مناسب

درخت صنوبر در شرایط مختلف آب و هوایی مانند نقاط گرمسیر،  سردسیر،  معتدل،  جلگه‌ای قسمت‌های خشک و مرطوب کنار دریا،  کوهپایه‌ای و دامنه‌ی کوه‌های هیمالیا رشد میکند.

 • آبیاری مناسب

درخت صنوبر به آبیاری مداوم و منظم نیاز دارد. در مناطقی که خشک و کم‌ آب هستند این درختان رشد خوبی ندارند. آب مورد استفاده برای درخت نباید شور باشد و پی اچ مناسب آن باید 7 الی 8.5 باشد.

افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوککود مناسب درخت صنوبر

درخت صنوبر دارای رشد سریع است و عناصر غذایی مورد نیازش را از خاک دریافت می‌کند. بنابراین رشد درخت و افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک امکان‌پذیر است.

کود x 10 شوک

کود 10X شوک یک نوع کود کامل مایع و ساخت کشور آمریکا است. در این کود ده عنصر اصلی و مواد آلی تحت فناوری نانو وجود دارد که باعث رشد بدون محدودیت و بسیار سریع گیاهان و درختان از جمله درخت صنوبر می‌شود.

در این کود عناصری از قبیل نیتروژن،  فسفر،  پتاسیم،  کلسیم،  بور،  آهن،  روی و مواد آلی نظیر اسید هیومک،  اسید فولیک و آمینو اسید وجود دارد. این عناصر برای افزایش قطر تنه درخت صنوبر نیز بسیار مفید است.

 افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود x 10 شوک

ارتفاع درخت صنوبر بین 15 الی 50 متر است و قطر تنه آن تا 2.5 متر افزایش می‌یابد. افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک بسیار زیاد است. استفاده از کود 10X شوک دارای ویژگی‌هایی به شرح زیر است:

 • اولین ویژگی کود مایع بودن آن است و قابلیت حلالیت در آب را دارد. از این رو از طریق کود آبیاری و محلول پاشی می‌توان شاهد افزایش قطر تنه درخت صنوبر بود.
 • در کود 10X شوک مواد آلی اسید هیومیک،  آمینو اسید،  اسید فولیک و عصاره جلبک دریایی وجود دارد که همگی برای افزایش قطر تنه درخت صنوبر موثر هستند.
 • اسید هیومیک خاک درخت صنوبر را از سموم شیمیایی اصلاح می‌کند و باعث افزایش ریشه زایی درخت می‌شود. هم‌چنین باعث افزایش جذب عناصر غذایی به درخت می‌گردد.
 • فولیک اسید عناصر غذایی کلاته را به درون ریشه انتقال می‌دهد،  تا به آسانی در اختیار سایر قسمت‌های درخت قرار بگیرد. در نتیجه قطر تنه درخت افزایش می‌یابد.
 • عصاره جلبک دریایی محرک رشد است و قطر تنه درخت را افزایش می‌دهد.
 • آمینو اسید از وارد شدن تنش‌های محیطی و بیماری و آفات به درخت جلوگیری می‌کند.
 • نیتروژن موجود در کود باعث افزایش رشد رویشی درخت می‌شود و با ایجاد کلروفیل در سرعت بخشیدن به عملیات فتوسنتز نقش بسزایی دارد.
 • کود 10X شوک هیچ ضرری برای درخت ندارد و قطر تنه درخت را افزایش می‌دهد.
 • با استفاده از کود خاک شور نمی‌شود و از رشد علف‌های هرز در اطراف درخت صنوبر جلوگیری می‌کند.
 • این کود را می‌توان با سایر کودهای شیمیایی نیز ترکیب کرد.

افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوکنحوه مصرف کود X10 شوک

برای افراش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک باید از کود به اندازه مناسب استفاده کرد. از دو روش از کود استفاده می‌شود:

 • روش آبیاری

در این روش مقدار مناسبی از کود را با آب بدون کلر ترکیب کرده و به صورت آبیاری پای درخت صنوبر می‌ریزند. به این ترتیب عناصر غذایی از طریق ریشه وارد قسمت‌های دیگر درخت می‌شود و قطر تنه افزایش می‌یابد.

 • روش محلول پاشی

در روش محلول پاشی مقداری از کود را با آب رقیق کرده و با استفاده از سم‌پاش یا تانکر به قسمت‌های مختلف درخت اسپری می‌کنند. در این روش عناصر غذایی از طریق برگ‌ها وارد درخت می‌شود و آفات و حشرات موذی نیز از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید: خرید کود شوک

درخت صنوبر از جمله درختانی است که علاوه بر زیبایی که محیط می‌بخشد از چوب آن در صنعت چوب‌بری استفاده می‌شود. باغداران برای افزایش قطر تنه درخت از کود 10X شوک استفاده می‌کنند. در مقاله در مورد افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک اشاراتی کردیم.

افزایش قطر تنه درخت صنوبر با کود 10X شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *