افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مهم‌ ترین و اولین کاری که هر کشاورز باید برای کشت خیار انجام دهد، انتخاب یک برنامه‌ریزی مناسب و مفید برای گیاهان است. در واقع هدف از انتخاب برنامه غذایی، تغذیه کردن گیاه است و با انجام این کار می‌توانید محصولات سالم‌تری داشته باشید. از آن جایی‌ که خیار به مقدار زیادی منیزیم، پتاسیم، فسفر، نیتروژن و روی برای رشد احتیاج دارد، بهتر است از کودهای طبیعی مانند کود جلبک دریایی برای تغذیه کردن گیاه بهره بگیرید. افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی اصلا کار سختی نیست و می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

خیار با سرعت بسیار بالا، تمام مواد مغذی و املاحی که در خاک وجود دارد را به خود جذب می‌کند و از آن‌ها تغذیه می‌نماید. از این رو اگر به‌ خوبی تغذیه نشود، باردهی مناسبی نخواهد داشت و حتی ممکن است رشد آن نیز متوقف شود.

شما می‌توانید با مصرف این کود ارگانیک علاوه‌بر تقویت کردن گیاه موردنظر، خاک زمین کشاورزی خود را نیز تغذیه کنید و تمام باکتری‌های مضر و ناخالصی‌های موجود در آن را نیز از بین ببرید.

کود جلبک دریایی تمام عناصر غذایی مفید را در اختیار ریشه گیاه قرار می‌دهد و تأثیرات بی‌نظیری بر روی گیاه به‌ جای می‌گذارد. بنابر این سعی کنید با بهره گرفتن از این کود طبیعی، خسارات موجود را کاهش دهید و محصولات زیادی نیز برداشت کنید.

روش‌های مختلف برای کوددهی خیار

شما می‌توانید بوته‌های خیار را به روش‌های مختلفی تغذیه کنید و میزان محصول‌دهی آن‌ها را نیز تا حدود زیادی افزایش دهید. روش محلول پاشی یکی از بهترین روش‌هایی است که هر کشاورز می‌تواند به‌ راحتی از آن استفاده کند و تولید محصولات خود را نیز افزایش دهد.‌

در این روش باید کود جلبک دریایی را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و سپس آن را بر روی بوته‌های خیار با استفاده از اسپری یا سم‌پاش، بپاشانید. دقت داشته باشید؛ کود جلبک دریایی به‌ تنهایی غلظت بسیار بالایی دارد و اگر آن را با مقدار مناسبی آب ترکیب نکنید، برگ‌های گیاه می‌سوزند و از بین می‌روند.

روش دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش آبیاری است. در روش آبیاری نیز باید کود جلبک دریایی با آب مخلوط شود تا ساختاری رقیق داشته باشد. بعد از مخلوط کردن این کود مغذی با آب، می‌توانید به‌ راحتی آن را پای بوته‌های خیار بریزید تا جذب خاک و ریشه گیاه شوند و خیلی سریع اثرات فوق‌العاده‌ای از خود به‌ جای بگذارند.

افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی خیلی سریع رخ می‌دهد، زیرا این کود به سرعت تجزیه می‌شود و اثر خود را نشان می‌دهد. شما می‌توانید کوددهی خیار را با استفاده از روش بذر مال نیز انجام دهید. در این روش باید پیش‌ از انجام کارهای کاشت، بذر خیار را به مدت 48 داخل محلول جلبک دریایی قرار دهید و  سپس اقدام بعد کشت آن‌ها کنید.

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای کوددهی خیار، روشی پخش سطحی است. این روش را می‌توانید بعد از کاشت یا قبل از کاشت، به راحتی انجام دهید. در روش کوددهی به صورت پخش سطحی، باید از کود جلبک دریایی آسیاب شده استفاده کنید.

کود مورد نظر را باید به‌ صورت مساوی بر روی سطح خاک زمین کشاورزی‌تان پخش کنید و اجازه دهید به‌ مرور زمان با خاک ترکیب شود. اگر بعد از کاشت بذر از این روش کوددهی استفاده کردید، به‌ هیچ‌ عنوان اقدام به شخم زدن زمین نکنید زیرا ریشه گیاه در چنین شرایطی آسیب می‌بیند و محصولات‌تان هم از بین می‌روند.

افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی

بهترین زمان برای کوددهی خیار با استفاده از کود جلبک دریایی

کوددهی خیار به طور معمول در زمان‌های مختلفی باید انجام شود و اگر این کار را به یک زمان کوتاه محدود کنید، اصلا نتیجه مناسبی حاصل نمی‌شود. بنابر این بهتر است قبل‌ از کاشت بذر خیار، حتما کمبودهای موجود در خاک را تشخیص دهید و سپس با توجه به آن‌ها کار کوددهی را آغاز کنید.

برای جلوگیری از تنش‌های محیطی گیاهان نیز حتما هنگام نشاء خیار و 1 هفته بعد از انتقال دادن آن به داخل زمین اصلی، کار کوددهی را انجام دهید و املاح ضروری را برای بوته‌ها فراهم نمایید.

افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی باید در زمان‌های مناسب و به صورت اصولی باشد. از این رو بهتر است کوددهی را در مرحله رویش اولیه گیاه نیز انجام دهید. مرحله بعدی که می‌توانید در آن کار کوددهی را به‌ صورت اصولی انجام دهید و املاح مورد نیاز را برای گیاه خود تامین کنید، پیش‌ از گل‌دهی گیاه است.

البته لازم است هنگام شروع گل‌دهی نیز کار کوددهی را انجام دهید تا گل‌ها دچار ریزش نشوند و محصولات زیادتری برداشت نمایید. هنگام تشکیل میوه نیز لازم است گیاهان خود را با کمک کود جلبک دریایی، تغذیه کنید. آخرین زمان کوددهی نیز، زمانی است که میوه به میزان کافی رشد کرده و آماده برداشت است.

خرید کود جلبک دریایی 

مزایای کود جلبک دریایی برای خیار

  • کود جلبک دریایی تحمل بوته خیار در مقابل استرس را افرایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد گیاه دچار آسیب شود.
  • این کود غنی، سیستم دفاعی گیاه را به بهترین شکل ممکن تقویت می‌نماید و حجم ریشه را هم چندین برابر می‌کند.
  • با مصرف به اندازه کود جلبک دریایی می‌توانید حجم تولید محصولات را افزایش دهید و کیفیت آن‌ها را هم دو برابر کنید.
  • کود جلبک دریایی در سریع ترین زمان ممکن میزان فتوسنتز کلروفیل را افزایش می‌دهد.
  • این کود ارگانیک جوانه‌زنی گیاه را بیشتر می‌کند.
  • برای برطرف کردن شوری خاک نیز می‌توانید به راحتی از این کود مفید استفاده کنید و یک خاک غنی داشته باشید.
  • کود طبیعی جلبک دریایی کمک می‌کند خاک برای مدت بیشتری رطوبت را در خود نگه دارد و ریشه گیاه دچار مشکل خشکی نشود.
  • این کود فوق العاده اجازه نمی‌دهد سرما، گرما، کم‌آبی، آفات، حشرات، بیماری‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌های مضر، آسیبی به محصولات وارد کنند.
  • با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانید تعداد باکتری‌های مفیدی که در خاک هستند را افزایش دهید و حاصلخیزی زمین خود را چند برابر کنید.

بیشتر بخوانید: کود خیار

سخن پایانی

اگر می‌خواهید افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی صورت بگیرید، حتما به صورت منظم و با احتیاط کار کوددهی را انجام دهید. همچنین اگر مهارت کافی برای انجام دادن این کار را ندارید، بهتر است از افراد باتجربه راهنمایی و کمک بگیرید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

افزایش برداشت خیار با استفاده از کود جلبک دریایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *