افزایش باردهی یونجه | کود مخصوص یونجه | افزایش تناژ | کاربرد | خرید | مزایا |

افزایش باردهی یونجه

افزایش باردهی یونجه

 

افزایش باردهی در یونجه : یونجه از گیاهان علوفه ای خوش خوراک و دارای ارزش اقتصادی گبالایی در جهان است که کشت آن از زمان های بسیار قدیم ابتدا در ایران رواج داشته و سپس دیگر کشورها شروع به پرورش این گیاه چند ساله نمودند. یونجه علاوه بر اینکه به عنوان علوفه چهارپایان شهرت دارد، در طب سنتی نیز به دلیل داشتن ویتامین ها و مواد معدنی مختلف و کیفیت بالای این گیاه استفاده میشود و هم اکنون در اولویت انتخاب نگهدارندگان دام به منظور تغذیه در تمام فصول به شمار می آید.

با توجه به اینکه تولید میزان بالا و پر بازده یونجه در کشور شرایط و نکات مدیریتی خاص خود را دارد، در این مقاله از سایت آل کود مطالب مهمی پیرامون نکات افزایش بازدهی یونجه خدمت شما کشاورزان عزیز ارائه شده است؛ پس اگر میخواهید در کشت این علوفه پر ارزش موفق باشید، تا انتها ما را همراهی نمایید.

فهرست مطالبی که در این مقاله ارائه شده است :

۱. راه های افزایش باردهی یونجه چیست؟

۱.۲. حاصلخیزی خاک و رفع شوری آن

۲.۲.بررسی اثرات اسید هیومیک و گوگرد مایع بر شوری خاک

۲.۳. شخم عمیق زمین کشت یونجه

۲.۴. رعایت فواصل ردیف یونجه در زمان کشت

۲.۵. رعایت تناوب زراعی در کشت یونجه:

۲.۶. بذر مال یونجه قبل از کاشت

۲.۷. آبیاری زمین پس از کاشت بذر

۲.۸. آبیاری زمین پس از کاشت بذر

۲.۹.کاهش علف های هرز و مبارزه با آنها

راه های افزایش باردهی یونجه چیست ؟

  • حاصلخیزی خاک و رفع شوری آن

مناسب  ترین خاک به منظور کشت یونجه بایستی به اندازه کافی حاصلخیز بوده و قابلیت زهکشی مطلوبی داشته باشد  مانند خاک شنی-رسی. از آنجا که به دلایل مختلفی از جمله مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و باقی ماندن پسماند های آنها و هم چنین کم آبی و شوری آب، خاک بستر کشت یونجه در بسیاری از مناطق کشور دارای شرایط خوبی نمیباشد. از طرفی به منظور افزایش بازدهی یونجه حتما بایستی دنبال چاره ای بود تا به بهترین وجه این مشکلات کاهش و حل شود.

بررسی اثرات اسید هیومیک و گوگرد مایع بر شوری خاک

استفاده از هیومیک اسید

اولین قدم برای رفع شوری خاک و مناسب نمودن شرایط خاک برای کشت یونجه، اصلاح خاک میباشد. اصلی ترین راهکاری که هم به اصلاح بافت خاک میپردازد و هم زمین را حاصلخیز و پر بار میکند، استفاده از اسید هیومیک به همراه آبیاری زمین چند ماه پیش از کشت یونجه میباشد. این امر از یک سو میزان نمک خاک را کاهش میدهد و از سوی دیگر بافت خاک را سست، نرم، غنی، تیره و آماده کشت یونجه می نماید.

استفاده از گوگرد مایع

راه حل دومی هم برای کاهش شوری خاک کشت یونجه وجود دارد و آن هم استفاده از گوگرد مایع قبل از کشت محصول و در مراحل آماده سازی زمین است. گوگرد مایع نیز مانند اسید هیومیک، به طرز باور نکردنی توانایی اصلاح خاک را دارد.

  • شخم عمیق زمین کشت یونجه

شخم عمیق زمین کشت یونجه به دلیل سیستم ریشه ای عمیقی که این گیاه علوفه ای دارد نیز در افزایش بازدهی یونجه بسیار موثر است. شخم عمیق به دلایل مهمی بایستی حتما اجرا شود از جمله:

یونجه گیاه آب دوستی میباشد و هر چه بستر عمیق تر باشد، آب بهتر به بخش های انتهایی و ریشه نفوذ خواهد نمود. از طرفی در زمین کم عمق هم تنفس گیاه دچار مشکل میشود و رشد گیاه کاهش میباید و هم به دلیل عدم نفوذ آب، نبایستی انتظار بازده بالایی از محصول داشت.

نکته: عمق مناسب کاشت بذر یونجه نیز عمدتا ۱ الی ۲ سانتی متر میباشد.

  • رعایت فواصل ردیف یونجه در زمان کشت

برای افزایش بازدهی یونجه و دسترسی بذرها و عدم رقابت آنها بر سر مواد غذایی، رعایت فاصله ردیف بذر ها حین کشت بسیار اهمیت دارد. بهتر است این فاصله را سی الی ۵۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

رعایت تناوب زراعی در کشت یونجه

موضوع تناوب زراعی و عدم کاشت یکسره بذر یونجه در یک زمین زراعی نیز میتواند در افزایش بازدهی یونجه تاثیر گذار باشد. با توجه به عمر مفید یونجه که از ۵ تا ۷ متغییر میباشد، رعایت تناوب کشت این گیاه با محصولاتی نظیر غلات و سیب زمینی مهم است.

  • بذر مال یونجه قبل از کاشت

به منظور افزایش بازدهی یونجه، جوانه زنی بهتر، عملکرد عالی بذر در تولید محصول، پیشگیری از بیماری ها و مقاومت بهتر در برابر عوامل تهدید کننده، انجام بذر مال یونجه پیش از کاشت آن اهمیت دوچندان دارد.

از کودهای بذر مال میتوان به مولتی کمپلکس شوک، جلبک دریایی شوک و سه بیست مایع اشاره نمود که به دلیل داشتن عناصر ریز مغذی و نیتروژن، بذر را جهت جوانه زنی عالی تحریک می نمایند.

  • آبیاری زمین پس از کاشت بذر

همانطور در ابتدای مقاله اشاره شد، یونجه نسبت به کم آبی حساسیت بالایی دارد از این رو بهتر است در مرحله جوانه زنی به تغذیه آن با آب کافی توجه شود. هم چنین نکته ای که ذکر آن خالی از لطف نمیباشد، تکرار آبیاری پس از گذشت سه روز از آبیاری اول میباشد! انجام این آبیاری مانع از سله بستن خاک میگردد.

  • استفاده از کودهای شیمیایی و ارگانیک ( افزایش باردهی یونجه )

یونجه نیاز غذایی بالایی به عناصری مانند پتاسیم و فسفر دارد از این رو مصرف کودهای پتاس بالا مانند سولوپتاس و کود فسفر بالا ۱۰-۵۲-۱۰ به همراه کود ارگانیک اسید هیومیک پیش از کشت بسیار اهمیت دارد.

اسید هیومیک و کود فسفر بالا منجر به توسعه ریشه یونجه و جذب بهتر مواد غذایی توسط آن میشوند از طرفی با افزایش انرژی درونی گیاه، منجر به افزایش بازدهی آن میشوند.

کود سولوپتاس نیز به دلیل بهبود کمی و کیفی یونجه و طعم و رنگ سبز تر آن بایستی مورد استفاده قرار گیرد.

یونجه با وجود اینکه قادر به تثبیت نیتروژن موجود در هوا میباشد، اما برای افزایش عملکرد و بازدهی آن بهتر است از کودهای ازته نیز در مقدار توصیه شده توسط کارشناسان کشاورزی به خاک افزوده گردد.

  • کاهش علف های هرز و مبارزه با آنها

از آنجا که علف های هرز یکی از موانع بزرگ در افزایش بازدهی یونجه به شمار می آیند، میتوانید از روش های مبارزه مکانیکی یا شیمیایی مانند علف کش ها، آنها را کنترل کنید.

نکته: قبل از استفاده از علف کش حتما با کارشناس مشورت کنید تا منجر به آسیب به گیاه اصلی نگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366