افزایش گلدهی یونجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یونجه یکی از پرکاربردترین گیاهانی است که در صنعت کشاورزی از آن استفاده‌های مختلفی می‌کنند. این گیاه سرشار از ویتامین‌ها و مواد غذایی مفید است که از آن به‌ عنوان تغذیه دام‌ها نیز استفاده می‌کنند. تولید و پرورش گیاه یونجه اصلا کار سختی نیست اما برای این‌ که کیفیت آن کاهش نیابد، باید با استفاده از کودهای مغذی هرچند وقت یک‌بار کار کوددهی را انجام دهید. در واقع برای افزایش گلدهی یونجه و برداشت محصولاتی سالم‌تر، باید سراغ کودهای ارگانیک بروید و کار کوددهی را هم به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهید.

کوددهی گیاه یونجه به مهارت زیادی احتیاج ندارد و هر کسی می‌تواند به‌ راحتی این کار را انجام دهد. البته برای به دست آمدن نتیجه‌ای بهتر لازم است یک‌سری نکات مهم را در نظر بگیرید و با توجه به آن‌ها اقدامات لازم و ضروری را انجام دهید. در هر صورت اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

بهترین کودها برای افزایش گل‌دهی یونجه

 • کود ازت

این کود مغذی برای گیاه یونجه بسیار مناسب است و می‌تواند کمک کند فعالیت باکتری‌های مفید موجود در خاک چندین برابر شود. کود ازت مانند یک تغذیه کامل عمل می‌کند و هیچ‌ گونه کمبود تغذیه‌ای برای گیاهان به‌ جای نمی‌گذارد. بنابر این بهتر است پیش‌ از کاشت گیاه یونجه، با کمک این کود بی‌نظیر خاک زمین مورد نظرتان را تغذیه کنید تا بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم شود.

 • کود جلبک دریایی

برای افزایش گلدهی یونجه می‌توانید از کود جلبک دریایی نیز استفاده کنید. این کود به‌ صورت کاملا ارگانیک تولید می‌شود و هیچ‌ گونه ضرری برای سلامت گیاه ندارد. کود جلبک دریایی سرشار از املاح و مواد مغذی همچون؛ فسفر، آهن، منیزیم، پتاسیم، بور، نیتروژن و… است که تمام آن‌ها در کنار هم کمک می‌کنند رشد گیاه یونجه کاهش نیابد.

کود جلبک دریایی اجازه نمی‌دهد علف‌های هرز از انرژی و تغذیه گیاه یونجه استفاده کنند و جلوی رشد آن‌ها را می‌گیرد. این کود بی‌نظیر کمک می‌کند ساختار خاک نیز به بهترین شکل ممکن اصلاح شود و تمام ناخالصی‌های موجود در آن را هم از بین می‌برد.

افزایش گلدهی یونجه

 

 • کود پتاسیم

یکی دیگر از کودهایی که برای گیاه یونجه بسیار مفید است، کود پتاسیم است. این کود خواص فوق‌العاده زیادی دارد و کمک می‌کند گیاه در برابر بیماری‌های رایج، حشرات، آفات و باکتری‌های مضر مقاومت زیادی داشته باشند و از بین نروند.

 • کود اسید هیومیک

کود اسید هیومیک را می‌توانید در نوع‌های مختلفی نظیر؛ مایع، پودری و گرانوله برای گیاه یونجه تهیه کنید و سپس مورد استفاده قرار دهید. این کودها به طور معمول عملکرد یکسانی دارند اما اسید هیومیک مایع نسبت به نوع‌های دیگر بسیار بهتر است و می‌تواند کمک کند خیلی سریع‌تر نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در واقع کود هیومیک اسید به افزایش گلدهی یونجه بسیار کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد ریشه گیاه خشک شود. اگر این کود را به صورت صحیح مصرف کنید، می‌توانید خاک زمین کشاورزی‌تان را بسیار حاصلخیزتر کنید و فعالیت باکتری‌های مفید موجود در خاک را هم افرایش دهید.

 • کود گوگرد

کود گوگرد نیز برای یونجه خواص زیادی دارد و می‌تواند کمک کند اغلب نیازهای گیاه فراهم شود. این کود مغذی ظرفیت نگهداری آب توسط خاک را افزایش می‌دهد و از خشک شدن ریشه گیاه یونجه جلوگیری می‌نماید. کود مغذی گوگرد از برگ‌های گیاه نیز به‌ خوبی مراقبت می‌کند و اجازه نمی‌دهد حشرات و بیماری‌ها، آسیبی به آن وارد کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات شگفت انگیز عصاره جلبک دریایی بر روی میوه و درخت سیب

 نحوه کوددهی گیاه یونجه

به طور معمول گیاه یونجه را می‌توانید با استفاده از روش‌های محلول پاشی و آبیاری، تغذیه کنید. در روش محلول پاشی کافی است ابتدا کود مورد نظر را با آب ترکیب کنید تا به‌ صورت محلولی یک‌دست درآید. سپس می‌توانید آن را با استفاده از یک اسپری یا سم‌پاش، به قسمت‌های مختلف گیاه بپاشانید. دقت داشته باشید؛ اگر غلظت کود مورد نظرتان به میزان کافی و به‌ صورت استاندارد نباشد، برگ‌های گیاه می‌سوزند و از بین می‌روند.

در روش آبیاری نیز باید کودتان را به‌ صورت یک محلول رقیق درآورید و سپس آن را به خاک زمین مورد نظر و پای گیاه اضافه کنید تا جذب ریشه شود و از این طریق اثرات مطلوب خود را به‌ جای بگذارد.

برای تقویت کردن خاک زمین کشاورزی پیش‌ از کشت گیاه یونجه نیز می‌توانید از روش پخش سطحی بهره بگیرید. در این روش باید از کودهای آسیاب شده و پودری استفاده کنید و آن را به‌ صورت مساوی بر روی سطح زمین مورد نظر پخش کنید. بعد از انجام این کار می‌توانید زمین را شخم بزنید و کود را با خاک ترکیب کنید.

کوددهی زمین کشاورزی قبل‌ از کشت بذر بسیار مناسب است و کمک می‌کند شرایط مناسبی برای رشد گیاه فراهم شود. از‌‌ این‌ رو اگر می‌خواهید با افزایش گل‌دهی یونجه مواجه شوید؛ بهتر است از انجام دادن این کار غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: چه عناصر غذایی در کود جلبک دریایی وجود دارد؟

نکات مهم برای کوددهی یونجه

 • سعی کنید کار کوددهی را بیش از اندازه انجام ندهید زیرا ممکن است گیاهان مقاومت خود را از دست بدهند و آسیب ببینند.
 • اگر خاک زمین‌تان شور است، حتما کار کوددهی را پیش از کاشت گیاه به صورت مرتب انجام دهید تا شوری به طور کامل برطرف شود.
 • اگر قصد داشتید از روش محلول پاشی برای کوددهی گیاه یونجه بهره بگیرید، بهتر است از تانکر های دارای همزن استفاده کنید.
 • محلول کودی که آماده کرده‌اید را حتما ظرف چند ساعت مصرف کنید، در غیر این صورت کود خواص عالی خود را از دست خواهد داد.
 • به طور معمول بهترین زمان برای کوددهی گیاه یونجه غروب و اوایل صبح است.
 • اگر قصد دارید هم زمان چند کود را با هم مخلوط کنید و از آن‌ها استفاده نمایید، بهتر است حتما پیش از انجام کار کوددهی، تست حساسیت را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص رشد یونجه

سخن پایانی

به طور معمول تمام کودهایی که در این مقاله نام برده شد، برای افزایش گلدهی یونجه مناسب هستند و شما می‌توانید با توجه به شرایط موجود و نیازهای خاک یا گیاه، از آن‌ها استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید؛ برای به دست آمدن نتیجه‌ای مطلوب‌تر باید کار کوددهی را به صورت اصولی و در مواقع لازم انجام دهید. همچنین لازم است پیش از انجام کوددهی، حتما آزمون خاک را انجام دهید تا بهتر کمبودهای موجود را تشخیص دهید و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را برطرف کنید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

افزایش گلدهی یونجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *