درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که چرا شرایط محیط و آب و هوا می تواند اهمیت فراوانی روی کاشت محصولاتی همچون پرتقال که جزء مرکبات است، داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به این موضوع که  درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟ بپردازیم.

کاشت درخت پرتقال

مرکبات از محصولات مهمی است که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیری جهان به عمل می رسد و نژاد اصلی اش برای آسیای شرقی آسیای جنوب شرقی استرالیا و ملانزی است.

علاوه بر پرتقال درختان دیگری شامل مرکبات می شوند مانند: نارنگی، نارنج، ترنج، لیمو شیرین، لیمو ترش، گریپ فروت، لیموعمانی،  دارابی، کام کوات وغیره…

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟در این مقاله شرایطی را که می تواند روی رشد درخت پرتقال تاثیر گذار باشد را نام خواهیم برد و توضیحاتی ارائه خواهیم داد همچون: دما، موقعیت جغرافیایی، نور، نوع خاک و…

مرکبات جزء گیاهانی هستند که با رعایت کردن فاصله از هم کاشته می شوند که اگر همان اول کاشت محصول به شرایط اقلیمی آن توجه نشود بعد از کاشت رشد کردن تغییر دادن این شرایط بسیار دشوار خواهد شد پس در همان ابتدا بهتر است شرایط اصلی را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: كود سبز چيست؟

چرا برگ درخت پرتقال زرد می شود؟

ممکن است چند موارد متعدد از عوامل این اتفاق باشد که در ادامه به چند مورد از آنها را برایتان نام می بریم:

 1. آبیاری بیش از حد
 2. آبیاری نامناسب درخت پرتقال
 3. حرارت بیش از حد
 4. سرمازدگی
 5. کمبود عناصر

چه راهکار هایی برای درمان زرد شدن برگ درخت پرتقال وجود دارد؟

 • استفاده کرده از کود به طور منظم
 • آبیاری به روش صحیح
 • نور و آفتاب کافی برای درخت

اگر این سه مورد را رعایت کنید زردی برگ های درخت پرتقال تان درمان خواهد شد.

مناسب ترین کود ها برای درخت پرتقال

 1. کاپ گارد
 2. کود آهن
 3. فروت ست
 4. پلی میکرو
 5. کود کلسیم پلی سولفید

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟یکی از میوه های پرطرفدار که در تمام دنیا به کاشت می رسد پرتقال است، حتی این میوه را میتوان در گلدان هم کاشت و پرورش داد البته بهترین روش برای داشتن یک درخت پرتقال این است که نهال یا درخت جوان آن را بخرید.

درخت پرتقال چه ویژگی های ظاهری دارد؟

درخت پرتقال برگ های همیشه سبز و مانند چرم دارد و می‌تواند تا ارتفاع ۱۰ رشد بکند و گلهای سفید رنگی را دارد، این درخت جزو درختان مرکبات می باشد که هنگام کاشت و نگهداری آن نیاز به دقت زیاد است، این مرکبات در جاهایی که آب و هوای مرطوب دارند رشد خوبی می کنند مانند شمال ایران اما ریشه آن از آب خیلی زیاد میزان می باشد و خشکی کم هم به آن آسیب می زند بنابراین باید همیشه دارای رطوبت باشد، این نوع مرکبات را در همه فصل های سال به جز فصل تابستان می توان به کاشت رساند.

از درخت پرتقال چطور مراقبت می کنند؟

این درخت جزو مرکبات می باشد و مرکبات هم در مکان های مرطوب همچون شمال ایران رشد خوبی داشته و محصولات با کیفیتی را ارائه می دهند.

خاک های از جمله سبک، رسی، شنی با ph ۵ الی ۷ برای کاشتن مرکبات پرتقال مناسب است؛ موضوعی که در کاشتن درخت پرتقال های حائز اهمیت است خاک مناسب می باشد، درختان مرکبات هم از زمین هایی که آب مدام در آن تجمع می کند خوششان نیامده و رشد خوبی نخواهند کرد.

با توجه به اینکه درختهای پرتقال انواع مختلفی دارد نیاز آن هم به آبیاری با توجه به مسائل آب و هوایی و بارش سالانه فرق میکند و متفاوت است، درخت پرتقال در فصل بهار به آبیاری منظم نیازمند است و پژمردگی آن را جلوگیری میکند اما در فصل پاییز نباید آن را آبیاری کنیم.

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟برای اینکه درخت پرتقال رشد خوبی داشته باشد به دما هم نیاز دارد دمای مناسبی که برای حداکثر رشد ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد باشد.

مسئله بعد این که کاشت و پرورش این درخت پرتقال به نور آفتاب زیادی نیاز دارد.

استفاده کردن از پرتقال چه فوایدی دارد؟

پرتقال میوه ای است سرشار از ویتامین ث همچنین از گل های درختان روغن نرولی به دست می آید که بوی بسیار مطبوع دارد و قیمت آن گران است و در کار عطر سازی نیز از آن بهره می گیرند، انواع مختلف مواد مغذی و فیبر غذایی را شامل می شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای کاکتوس

 • حاوی آنتی اکسیدان می باشد.
 • پوست و آب آن معده را تقویت کرده و ضد نفخ و ادرار آور است.
 • از پوستان به عنوان مرهمی برای بیماری های پوستی و اگزما استفاده می کنند.
 • از جوشاندن پوستش می توان برای رفع بیماری هایی همچون سرماخوردگی و نیز آرام کردن سرفه بهره می گیرند.
 • خاصیت ضدعفونی کننده دارد.
 • اما نکته دیگر اینکه به خاطر زود فاسد شدن پوست آن همیشه باید به طور تازه مورد استفاده قرار گیرد یا اگر هم به مدت کوتاهی قصه نگهداری آن را دارید فضای تاریک و خنک می تواند برای آن مناسب باشد.

در این قسمت نکات مفیدی درباره کاشت درخت پرتقال و چگونگی نگهداری آن گفته شد. امیدواریم مقاله، درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟ برایتان کاربرد داشته و مفید بوده باشد‌.

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *