شخم زدن نامناسب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای بهبود هر زمین کشاورزی و محیط پرورش ، شخم زدن از ارکان اساسی می باشد . در واقع این عمل پیش از هر شروع به کشت بذر و نهال از ضروری ترین اقدامات می باشد . هر چقدر که شخم زدن اصولی تر صورت بگیرد ، مزایای ان بر کیفیت خاک و روند رشد افزایش پیدا خواهد کرد . البته به همان اندازه که شخم زدن اصولی می تواند برای خاک و گیاه مفید باشد، شخم زدن نامناسب نیز می تواند باعث فرسایش خاک شده و مشکلات زیادی را به همراه بیاورد . به نحوی که با شخم زدن نامناسب ، ممکن است نه تنها مشکلاتی در بستر خاک ایجاد شود، لکه بذر یا نهال نیز به رشد مطلوبی دست پیدا نکند .

شخم زدن چیست ؟

شخم زدن ، در واقع نوعی زیر و رو کردن بستر خاک است . سطح خاک تا اعماق چندین سانتی متری ، تحت تاثیر عوامل متفاوتی ، به مرور خشک و سفت می شوند . این عوامل می توانند :

  • ناشی از حرکت ماشین های سنگین روی زمین باشد .
  • ناشی از ابیاری در بهره برداری قبلی از زمین باشد .
  • ناشی از جنس خاک باشد .
  • و بسیاری علت های دیگر .

در نتیجه، شخم زدن، خاک ها را از این حالت منسجم خارج کرده  ؛ تا و بتواند در بذر یا نهال را به خوبی در خود جای دهد. در فرایند شخم زدن، علاوه بر این که خاک  نرم می شود، لایه های سطحی آن نیز که از خشکی زیادی برخوردار هستند، از بین می روند .

در همین حین، کلوخه ها و سله های نیز از بین رفته و بافت خاک، یکدست تر می شود . این امر به خصوص در شرایطی حائز اهمیت است که محصولات باغ یا مزرعه، از ریشه های جوان و ظریفی برخوردار هستند .

شخم زدن نامناسبشخم زدن مناسب چگونه است ؟

برخی کشاورزان، در سال دو بار شخم زنی را انجام می دهند . این کار، بسته به شرایط  محیطی، نوع گیاه مورد کاشت در مزرعه و بسیاری عوامل دیگر دارد. این فرایند می تواند انواع مختلفی داشته باشد؛ از جمله :

  • شخم اولیه زمین
  • برای تهیه ی بستر
  • بعد از برداشت
  • بین محصولات

که هر کدام نیاز به ابزار های متفاوتی داشته و به نحو خاص خود صورت می گیرند . به عنوان مثال ، شخم اولیه ی  زمین توسط گاو آهن انجام می شود ؛ در حالی که  شخم بین محصولات با کمک تجهیزاتی همچون بیل انجام می شود . همچنین اهداف هر کدام از انواع شخم زنی نیز متفاوت است .

بیشتر بخوانید: شخم زدن باغات مرکبات

شخم زدن چه مزایایی دارد؟

این کار ، مزایای زیادی به همراه دارد . از جمله اینکه :

 بستر خاک را برای پذیرفتن بذر مهیا می کند و ریشه های گیاه می توانند به خوبی در آن نمو کنند . در این شرایط ، بافت نرم و متخلخل شده ، و اکسیژن و آب به خوبی در آن عبور می کنند .

_ شخم زدن مناسب و اصولی ، از ایجاد روان آب ها جلوگیری می کند . در نتیجه فرسایش سطحی خاک نیز به حداقل می رسد .

_ با یک شخم زنی استاندارد ، عناصر معدنی به طور یکنواخت در بخش های خاک پخش شده و تمامی قسمت های گیاه می توانند از این عناصر بهره مند شوند .

_ شخم زنی های بین محصول ، می تواند از میزان رشد علف های هرز نیز بکاهد . همچنین تخم آفات نیز در حین این فرایند از بین رفته و مزرعه داران می توانند به بهترین نحو ، بیماری و افات مزرعه را مدیریت کنند .

شخم زدن نامناسبشخم زدن نامناسب چگونه است ؟

با وجودی که این عملیات می تواند مزایای بسیاری در روند بهبود وضعیت کلی مزرعه و باغ داشته باشد ، روند شخم زدن نامناسب می تواند تمامی این نتایج را معکوس کند .

این وضعیت در حالی رخ می دهد که جهت شخم زمین ، با جهت شیب مزرعه در یک راستا قرار داشته باشند . در این شرایط ، جهت شخم ها مثل یک راه آب اثر کرده ؛ و در شرایط آبیاری یا بارندگی ، جهت شخم زدن ها باعث می شود که تمامی آب از این مسیر عبور کند .

حال ، نه تنها اب نمی تواند به نحو مناسب بین تمام بخش های زمین بین گیاهان پخش شود ، بلکه مشکلات دیگری را نیز به وجود خواهد اورد ؛ از جمله این که :

_ سرعت عبور اب را افزایش می دهد و خاک نمی تواند به خوبی آب را در خود جذب کند . این امر هم منجر به عدم دسترسی مناسب گیاهان به آب شده و هم هدر رفتن بیهوده ی آب را به همراه دارد .

_ هر جهت شخم ، به نوبه ی  خود تولید روان آب می کند .

_ خاک سطحی را با فرسایش روبرو کرده ؛ تمامی مواد معدنی را با خود شسته و از  بین می برد .

شخم زدن نامناسباین شرایط ، علاوه بر تاثیر نامناسب در رشد گیاهان ، مدیریت منابع آبی را نیز با مشکل روبرو می کند . در این شرایط ، در مناطقی که با بحران کم آبی روبرو هستند ، هدر رفتن منابع ابی به وجود آمده ؛ و در شرایطی که با باران های مداوم روبرو هستند ، فرسایش خاک در اثر سرعت عبور اب از روان آب ها ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای گیلاس

سخن پایانی

با توجه به شرایط گفته شده، اهمیت شخم زدن امری غیر قابل چشم پوشی است. هر نوع شخم زدن در هر مرحله از روند مدیریت مزرعه یا باغ ، به نحوی خاص خود و با اهداف خود صورت می گیرد. به همان اندازه که شخم زدن مناسب می تواند سلامت خاک ، رشد مطلوب گیاه و روند مثبت محیط پرورش را تضمین کند، شخم زدن نامناسب با تاثیرات معکوس خود می تواند تمامی زحمات باغدار و مزرعه دار را از بین ببرد .

به همین علت ، نیاز است تا این امر ، در بازه های زمانی مشخص ، در جهت استاندارد و اصولی و با ادوات مناسب صورت بگیرد .

شخم زدن نامناسب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *