مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

آبیاری مزارع گندم با توجه به سطح کشت وسیع و کمبودهای آبی در کشور، از اهمیت بالایی برخوردار است و در عین حال در رشد گندم ها تاثیر زیادی دارد. مطلب زیر درباره آشنایی با مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم است.

کاشت و پرورش گندم

گندم را یکی از مهم تریم محصولات زراعی و نیز گیاهان استراتژیک در کشور می‌دانند. مصرف نان در کشور بالا بوده و از آرد استفاده زیادی می‌شود و در بعضی شهرها قوت غالب مردم به شمار می‌رود‌. به همین دلایل بخش های زیادی از زمین های کشاورزی کشور تحت کشت گندم هستند. گندم دارای مقدار زیادی کربوهیدرات است و از گیاهان اساسی مورد استفاده برای تامین پروتئین و کالری موردنیاز بدن محسوب می‌شود. از گذشته تا کنون از گندم برای تهیه نان استفاده می‌کنند و در سبد غذایی خانواده ها نقش ویژه ای دارد.

مراحل مهم آبیاری در زراعت گندمشرایط کاشت و نگهداری گندم

گندم هم برای رشد و تکثیر به شرایط و مراقبت های مختلفی نیاز دارد.

اولین موردی که در کشت گندم اهمیت دارد موضوع خاک است. نوع خاک در کشت گندم و مراحل بعدی مثل آبیاری و کوددهی تاثیرگذار است. خاک مناسب برای کشت گندم، خاک های رسی، شنی و همچنین خاک هایی هستند که زهکشی خوب دارند. در خاک هایی که ریز بافت بوده و نفوذپذیری خوبی دارند، گندم می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. این نوع از خاک ها توانابی این را دارند که تا زمان طولانی تری آب را در خود حفظ کنند. حفظ رطوبت خاک برای مراحل رشد گندم اهمیت بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: استفاده از کود فسفر بالا برای گندم در مرحله پنجه آب

آب و هوا و اقلیم مناسب هم در رشد گندم موثر هستند.

کوددهی منظم هم یکی دیگر از مسائل مهم در پرورش گندم است. گندم برای رشد بهتر و بیشتر به مواد مغذی و ترکیبات مختلف معدنی نیاز دارد که با کوددهی منظم و مناسب این نیازها رفع می‌شوند.

آبیاری گندم

همان طور که می‌دانید زراعت گندم به دلیل استفاده فراوان از آن، در بخش زیادی از زمین های کشاورزی کشور انجام می‌شود. مدیریت آبیاری این حجم وسیع از زمین زراعی مسئله مهمی بوده و در عین حال که در مصرف آب باید صرفه جویی شود، گیاه هم نباید در تنش خشکی قرار بگیرد.

گندم در مراحل مختلف رشد خود به میزان آبیاری متفاوت نیاز دارد که در ادامه مفصل تر به آن پرداخته می‌شود.

مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم

آبیاری بلافاصله بعد از کاشت یا قبل از شروع کاشت گندم، اولین مرحله آبیاری است. بعد از این که بذرها در خاک قرار گرفتند لازم است رطوبت آن تامین شود تا اکسیژن و آب را جذب کرده و برای جوانه زدن آماده شود. با حفظ رطوبت خاک سرعت جوانه زدن بذرها بالا می‌رود‌. برای رسیدن به تعداد بوته بیشتر به نسبت واحد سطح لازم است آبیاری قبل از کاشت یا بلافاصله بعد از کشت بذرها انجام شود. از راهکارهایی که برای آبیاری در این مرحله می‌توان انجام داد این است که زمان اولین آبیاری با زمان بارش ها تنظیم شود و رطوبت لازم با بارش تامین شود.

مراحل مهم آبیاری در زراعت گندمآبیاری مرحله دوم در زمان پنجه زنی انجام می‌شود. آبیاری باید از ابتدای سبز شدن تا پایان و تکمیل پنجه زنی انجام شود. در مناطقی که  بارش به مقدار کافی اتفاق می‌افتد نیازی به این مرحله از آبیاری نیست و بارش پاییزه نیاز آبی گندم در این مرحله را فراهم می‌کند.

آبیاری در مرحله ای به اصطلاح ساقه رفتن گفته می‌شود، سومین مرحله آبیاری گندم هاست. در این زمان که گندم ها پنجه زنی را گذرانده و وارد مرحله ساقه رفتن می‌شوند تامین آب کافی باعث می‌شود تا تعداد  سنبله و سنبلچه ها افزایش پیدا کند. اگر بارش به اندازه کافی نباشد باید آبیاری مناسب انجام شود.

چهارمین مرحله از مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم، مرحله خوشه دهی و شروع گلدهی است. برای افزایش خوشه ها و سنبله ها باید آب کافی در این مرحله تامین شود. اگر گندم در مرحله خوشه دهی در تنش آبی قرار بگیرد باعث می‌شود تا آب کافی جذب نشده و وزن دانه ها و تعدادشان کاهش پیدا کند.

در بین مراحل مختلف رشد گندم، این مرحله از حساسیت های زیادی برخوردار است و اگر رطوبت کافی تامین نشود روی عملکرد کلی گیاه تاثیرات منفی به وجود می‌آید.

آخرین مرحله ای باید آبیاری انجام شود، مرحله پر شدن دانه ها و به اصطلاح خمیری است. در این زمان کمبود آب باعث می‌شود دانه ها اندازه کوچکی داشته باشند و به خوبی پر نشوند. با کاهش وزن دانه ها عملگرد گیاه هم کمتر می‌شود.

روش های مختلف آبیاری گندم

بعد از شناخت مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم باید درباره نحوه انجام آبیاری و روش های موجود هم اطلاعاتی کسب کرد. انتخاب روش آبیاری به عواملی از جمله نوع کشت انجام شده، آب و هوای منطقه و مهم تر میزان بارش در منطقه بستگی دارد.

مراحل مهم آبیاری در زراعت گندمروش های مختلف برای آبیاری گندم وجود دارند. بعضی از این روش ها سنتی و قدیمی و تعدادی از آن ها نیز روش های نوین آبیاری هستند. هدف از انتخاب یک روش حفظ و تامین رطوبت کافی برای گندم و همچنین کمک به حفظ منابع آبی است.

بیشتر بخوانید: کود مناسب پیله آ

در آبیاری گندم از روش هایی مثل آبیاری نواری و کرتی، آبیاری نشتی، آبیاری قطره ای و آبیاری بارانی استفاده می‌کنند. در بین این روش ها آبیاری با سیستم قطره ای روشی نوین و کارآمد است که برای زراعت گندم هم بسیار مناسب است. در این روش هزینه ها کمی بالا هستند اما با این حال باعث می‌شود تا آب و رطوبت به شکل منظم برای همه قسمت های زمین زراعی تامین شود و از هدررفت آن جلوگیری می‌شود. همین طور این روش کوددهی را نیز تسهیل می‌کند و باعث صرفه جویی در مصرف کود هم می‌شود.

مراحل مهم آبیاری در زراعت گندم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *