تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته : کاربرد گسترده کودهای ارگانیک در دنیای امروز دریچه ای امید بخش به روی کشاورزان و باغداران گشوده است و سبب شده محصولات ارگانیک و با کیفیتی روانه بازار شوند که هم مصرف کننده و خریدار را راضی نگه دارد و هم سالیان سال درختان پر ثمر تر از سال قبل محصول دهند.

یکی از پر مصرف ترین کودهای ارگانیک که قطع به یقین به گوش هر فعال در زمینه باغداری خورده است، عصاره جلبک دریایی می باشد که آشنایی با نحوه عملکرد این ماده آلی، تاثیراتی که بر روی درختان گران بهای پسته دارد و کاربردهای  این کود ارگانیک، مطالعه این مقاله مختصر از سایت آل کود را می طلبد بنابراین پیشنهاد میکنم تا انتها با ما همراه باشید.

نقش کود جلبک دریایی در باغداری

اصلی ترین نقش جلبک های دریایی، کمک به تغذیه مناسب و کامل درخت می باشد که به عنوان محرک رشد قدرتمند، هورمون های گیاهی و عناصر ضروری را در اختیار درخت قرار میدهد تا به باروری حیرت انگیز دست پیدا کند. این ماده تقویتی، برای بیدار کردن محصول و تحریک به رشد آن و جلوگیری از کوچک و ضعیف ماندن محصولاتی نظیر پسته کاربرد دارد. محلول پاشی عصاره جلبک دریایی، در طول فصل رشد و ورود به فاز زایشی بسیار اهمیت دارد که سبب تولید میوه های فراوان و در صد تبدیل بالای گل به میوه خواهد شد.

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

منشا عصاره جلبک دریایی کجاست ؟

جلبک های دریایی موجودات تک سلولی با ارزشی هستند که در مناطق خاصی از جهان مانند سواحل کشورهای کانادا و اروپا زندگی میکنند؛ این موجودات انواع مختلفی دارند که عبارتند از: جلبک قهوه ای، قرمز و سبز که هر یک هزاران گونه را دارا هستند. عصاره حاصل از دل اقیانوس ها، بیشتر از نوع قهوه ای که طولی فراتر از ۵۰ سانتی متر دارد استخراج می گردد و در اختیار کشاورزان قرار میگیرد.

عصاره استخراج شده حاوی عناصر با ارزش مس، روی، آهن، پتاسیم، منیزیم، انواع هورمون های محرک رشد و ماده ضد تنش و استرس می باشد؛ وجود چنین ویژگی در عصاره جلبک دریایی، آن را به مهم ترین کود محرک رشد و تغذیه در کشاورزی و باغداری تبدیل کرده است.

نحوه تهیه کود جلبک دریایی برای درختان پسته

به منظور تهیه عصاره جلبک دریایی، گونه های مختلفی از جلبک آسکوفیلوم نودوسوم را شستشو داده و پس از خشک کردن، آسیاب می نمایند؛ در نهایت ماده حاصله را فرآوری کرده و در آخر کود جلبک دریایی حاصل میشود. در روند تهیه این ماده، هیچ گونه ماده شیمیایی، اسید و مواد سوزنده بکار نمیرود و محصول تولیدی کاملا ارگانیک و سالم خواهد بود. نحوه استفاده از این کود مایع به شکل محلول پاشی درختان پسته و دیگر محصولات می باشد.

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

کاربرد کود جلبک دریایی در تغذیه درختان پسته

درختان پسته به دلیل رشد در مناطق حساس و هم چنین نیاز بالا به عناصر غذایی جهت پر شدن مغز، سفتی پوسته، رنگ و طعم عالی، به کمک کود جلبک دریایی بسیار نیاز دارند زیرا عصاره جلبک دریایی، به مقاومت درختان و نهال های پسته در برابر تنش های آسیب زا نظیر: خشکی، شوری، تغییرات دمایی و … می افزاید و اجازه نمی دهد این عوامل بر باردهی درختان پسته و کیفیت محصول نهایی تاثیر منفی بگذارد‌.

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

نکته جالب و تامل بر انگیز در مورد کاربرد کود جلبک دریایی این است که با تغذیه مناسب ریشه، برگ و ساقه درخت، به توسعه ریشه، استحکام ساقه و دوام برگها بسیار کمک می نماید طوری که پس از محلول پاشی عصاره جلبک دریایی، دیگر شاهد زردی و ریزش در برگهای درختان پسته نخواهید بود و این خود عاملی در عدم استفاده از کودهای شیمیایی به منظور درمان زردی برگهای درختان پسته به شمار می آید.

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته

 

 

خرید جلبک دریایی

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته :

جلبک دریایی عناصر ماکرو و میکرو فراوانی را در دل خود جای داده است که از بین آنها میتوان به پتاسیم، فسفر، نیتروژن، آهن، روی هم چنین مواد با خواص حیرت انگیزی مانند آمینواسید ها، شبه هورمون های رشد، آنتی اکسیدان ها، الیگو ساکاریدها، بتانین، فیبر، محرک های رشد جیبرلین، اکسین، سیتوکینین و …اشاره نمود.

با وجود چنین عناصر و موادی میتوان تصور نمود که کود جلبک دریایی پس از محلول پاشی بر روی درختان پسته چه تاثیر فوق العاده ای بر جای خواهد گذاشت.

 این عصاره در طویل شدن ساختار های سلولی، تولید گل، رویش و رشد برگ، رشد میوه و یکنواختی آنها، جلوگیری از ریزش برگ ها و میوه های پسته، افزایش مقاومت درخت پسته در برابر شوری و کم آبی، استرس و حمله آفات و برخی بیماری ها تاثیر به سزایی بر روی درختان پسته دارد.

 

با استفاده از کود جلبک دریایی ، تعداد پسته های سالم در هر خوشه و وزن خوشه افزایش چشمگیری پیدا میکند از طرفی طعم میوه نیز بازار پسند تر می گردد.

یکی از نکات بسیار مثبتی که راجع به کود جلبک دریایی وجود دارد این است که به علت دارا بودن مقادیر بالای فیبر و الژینات، سبب نرم شدگی و حفظ بهتر رطوبت خاک خواهد شد؛ بدین طریق که آلژینات ها قدرت واکنش با فلزات خاک را دارا بوده و پلی مر های بلند و بزرگی را تشکیل می دهند؛ این پلی مر ها به عنوان بهبود دهنده خاک، ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک را افزایش می دهند بدین طریق از خشکی خاک جلوگیری به عمل خواهد آورد؛ در نتیجه می توان به خوبی با مشکل کم آبی باغات پسته تا حدودی مقابله نمود.

تولید اکسین ها، یکی دیگر از تاثیرات مفید کود جلبک دریایی بر روی درخت پسته میباشد زیرا به علت داشتن ریز مغذی و آنزیم های تشکیل دهنده در عصاره جلبک دریایی، انواع مختلفی از اکسین ها تولید می شوند که در یکنواختی رشد محصول تاثیر می گذارد. زیرا اکسین ها هم وظیفه تحریک رشد در گیاه و هم تاخیر رشد در زمان نامناسب را بر عهده دارند.

نقش کود جلبک دریایی در مقابله با عوامل بیماری زای درخت پسته

یکی از وظایف مهم عصاره جلبک دریایی، محافظت از درختان پسته از طریق تقویت سیستم دفاعی آن می باشد. این ماده پس از استفاده، ترکیبات ضد قارچی تولید نموده و از ابتلا ریشه به بیماری جلوگیری به عمل می آورد.

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *