هیدرولیز کود ماهی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هیدرولیز کود ماهی

خرید هیدرولیز کود ماهی : کود ماهی هیدرولیز شده بیست لیتری محصول کشور ترکیه را از بالای همین صفحه از طریق کارشناسان آل کود تهیه کنید.

در این مقاله به طور کامل در مورد هیدرولیز کود مایع ماهی توضیح خواهیم داد و تولید کنندگان محصولات کشاورزی و میوه ها را در مورد آن آگاهی خواهیم بخشید. درابتدا به توضیح جامعی از کود و فرایند هیدرولیز خواهیم پرداخت.

کود چیست؟ چرا کود جهت تولید محصولات ضروری می باشد؟

هر نوع ماده طبیعی و یا غیر طبیعی که جهت تامین یک یا تعداد بیشتری از مواد مغذی گیاه که از طریق خاک و یا بافت ریشه به آن می رسد، کود گفته می شود. برای آنکه خاک مناطق مختلف ایران از مواد غذایی ضروری رشد گیاه بهره مند شوند و کمبودی نداشته باشند، به آن ها کود اضافه می شود.

هیدرولیز چیست؟

برای فهمیدن فرایند هیدرولیز ابتدا باید نحوه فرایند سنتز را بدانید. سنتز یعنی مواد یا مولکول های متنوع از دو یا چند نوع با یکدیگر ترکیب می شوند و ماده جدیدی با خصوصیات جدید به وجود می آید. اکنون فرایند هیدرولیز برعکس سنتز می باشد و طی آن ماده به اجزای سازنده آن شکسته شده و تجزیه می شود‌.

چگونگی تهیه کود ماهی:

کود ماهی از تمامی قسمت های ماهی و بخش های غیر زنده آن از جمله استخوان، پولک و پوست به دست می آید؛ همه ما می دانیم که این بخش ها قابل خوردن نیستند و کاری که بسیار هوشمندانه می باشد این است که از هدر رفتن این بخش های ماهی خودداری شود و به عنوان کود برای باغ و باغچه شما مواد مغذی و احتیاجات غذایی آن را تامین کند.

این ایده کمی می تواند تولید کنندگان میوه را به فکر وادارد و کنی برای آن ها غیر قابل درک باشد که چگونه از اجزای ماهی می توان کود تهیه کرد و مورد استفاده درختان و گیاهان قرار داد؟

باید بگویم ماهی نیز دست کمی از سایر کودهای طبیعی ندارد و می تواند یک کود با کیفیت و مناسبی برای محقق شدن اهداف اقتصادی تان واقع شود. ماهی غنی از ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای آمینه می باشد که همگی برای رشد گیاهان بسیار ضروری هستند. اکثر کودهای تهیه شده از ماهی ارگانیک و آلی می باشند‌. مزیت کود ماهی نسبت به کودهای استاندارد  این است که در کود ماهی ریز مغذی هایی یافت می شود که کود استاندارد از آن محروم می باشد.

مسئله بوی ماهی:

برخی از افراد عقیده دارند که کود ماهی هرچقدر هم مفید باشد اما بوی تندی را به گیاه می دهد؛ لازم به ذکر است که پس از اضافه شدن کود ماهی به گیاه، رقیق شده و بوی آن به سرعت از بین می رود و مورد علاقه گیاهان واقع می شود. در ادامه مطلب شما را با نوعی از کود ماهی به نام کود هیدرولیز ماهی آشنا خواهیم کرد و به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

کود ماهی هیدرولیزه:

ابتدا به هیدرولیزاسیون کود ماهی بپردازیم:

همانطور که در ابتدای مطالب عرض کردم، فرایند هیدرولیز فرآیندی آهسته و بلند مدت تلقی  می شور که طی آن مولکول های درشت به اجزای ریز تر مانند آمینواسید ها تبدیل می شوند؛ هیدرولیز نیز نوعی واکنش محسوب می شود و همانند دیگر واکنش های درون سلولی به یک آنزیمی جهت تسهیل فرآیند نیاز است.

در فرآیند هیدرولیز ماهی، آنزیم های خاصی جهت شکستن ساختار پروتئین ها، کربوهیدرات ها و دیگر ساختار های آلی موجود در بدن ماهی بهره گرفته می شود؛ اهمیت این فرآیند انجام شده در بدن ماهی این است که گیاهان مواد مغذی موجود در کود را به راحتی جذب کرده و آن‌ را نگه دارند. ویتامین ها و مواد معدنی در هیدرولیز موجود در ماهی، تمامی ساختارهای طبیعی و آلی خود را حفظ می کنند و گیاهان و درختان پس از بهره مندی از آن، از تمامی ویتامین های طبیعی به نحو احسن استفاده خواهد کرد.

دلیل حفظ ساختار ویتامین ها و مواد معدنی:

فرآیند هیدرولیز کود ماهی یک فرآیند آهسته و سرد می باشد که نیازی به وجود گرما در انجام شدن واکنش وجود ندارد. گرما و سرعت سبب وارد آمدن شوک به ساختار پروتئین و ویتامین و … می شود و آن ها را کاهش می دهد؛ اما به دلیل بلند مدت  و آهسته بودن فرآیند هیدرولیز و نیاز به گرما ندادن، ساختار آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی دچار اختلال و از بین رفتن نمی شود و به خوبی حفظ می گردد.

آیا می دانستید در هیدرولیز کود ماهی علاوه بر محفوظ بودن ساختار های پایه و ضروری، روغن ها و اسیدهای چرب موجود در بدن ماهی نیز حفظ شده و از آن خارج نمی شود؟ در هیدرولیز کود ماهی با توجه به آهسته بودن فرآیند بوی زننده ماهی کاملا برطرف شده و محصول نهایی بوی چندانی نخواهد داشت.

تولید کود ماهی هیدرولیز شده:

به منظور تولید کود ماهی هیدرولیزه، هم از ماهی های کامل و هم از ضایعات ماهی استفاده می شود بنابراین این گونه کود از اسید آمینه و پروتئین قابل توجهی برخوردار می باشد. از طرفی در تولید کود هیدرولیز ماهی از انواع ماهی های مختلف و متنوع و حتی ماهی های ریز غیر خوراکی نیز استفاده می شود؛ بهره بردن از فواید این کود منحصر به فرد تاثیر فوق العاده ای در عملکرد رشدی بخش های مختلف گیاهان خواهد داشت.

قابلیت های استفاده:

برخی از کشاورزان و باغداران ممکن است فکر کنند چون این نوع کود خاص بوده حتما دامنه کاربرد محدودی داشته و برای همه گیاهان نمی توان از آن بهره برد. در جواب باید بگویم سخت در اشتباه هستند و کود هیدرولیز ماهی دامنه کاربردی بسیار وسیع داشته و برای تمامی محصولات کشاورزی و درختان میوه می توان از خواص بی نظیر آن بهره برد.

کود هیدرولیز ماهی برای زمین های کشاورزی بسیار پرسود می باشد و چون تولید آن به کمک‌ آنزیم تجزیه کننده انجام می شود، دارای میکروارگانیسم های فراوانی جهت منفعت رساندن به خاک و افزایش میکروارگانیسم های مفید آن خواهد شد.

تفاوت کود هیدرولیزه ماهی با کود های شیمیایی:

۱)کود های شیمیایی روند جذب سریعی دارند و پس از افزوده شدن به خاک و گیه با شدت هر چه تمام جذب آن می شود و خب بالطبع اثرات منفی زیادی نیز بر جای می گذارد؛ اما کود هیدرولیزه ماهی به صورت آهسته مورد استفاده گیاه قرار می گرد و روند جذب آرامی را پیش می گیرد.

۲)کود هیدرولیزه ماهی غنی از مواد آلی ضروری گیاه، پروتئین ها، اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی می باشد؛ این کود پس از افزوده شدن به خاک ابتدا توسط میکروارگانیسم های خاک هضم می شود تا با سهولت هر چه تمام و روند جذب بهتر، توسط گیاهان و ریشه آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

بدین ترتیب استفاده از کود هیدرولیزه ماهی سبب سرحال و شاداب شدن خاک و احیای مجدد آن می شود و از طرفی سبب می شود میکروارگانیسم های مفیدی چون باکتری ها فعالیت خوب خود را در جهت رشد هر چه بهتر گیاهان از سر بگیرند؛ به عبارتی بهره بردن از کود هیدرولیزه ماهی سبب افزایش جمعیت میکروارگانیسم های مفید و ضروری خاک می شود.

اثرات افزایش جمعیت میکروارگانیسم های مفید:

وقتی تعداد باکتری ها، قارچ ها و دیگر جانداران ریز مفید افزایش پیدا می کند، فعالیت آن ها بیشتر شده و در نتیجه به دلیل بهبود و بالا بردن سطح ماده آلی خاک، میزان رشد گیاهان و استحکام آن ها بسیار تقویت می شود. قارچ ها و باکتری ها چون مخصوص این کار هستند، به عبارتی مواد مغذی را به شکلی تجزیه می کنند که به راحتی در اختیار ریشه های گیاهان و در نهایت بافت های مختلف گیاهان و درختان قرار بگیرد.

مزیت هیدرولیز کود ماهی برای خاک:

از آنجا که به دلیل زیاده روی در مصرف کودهای شیمیایی و شست و شوی منابع و عناصر مغذی خاک به شدت فقیر می شود، با بکار بردن کود ماهی هیدرولیزه سلامت خاک تضمین شده و خاک دوباره از عناصر مغذی پر می شود. مواد معدنی و ویتامین های موجود در کود هیدرولیزه ماهی وقتی برای رشد بهتر گیاهان به خاک افزوده می شوند، از سوی دیگر میزان باروری خاک را نیز برای سال های آینده افزایش می دهد.

کود ماهی هیدرولیزه بعنوان یک منبع عالی از نیتروژن، علاوه بر تامین ازت موردنیاز خاک و گیاهان، پتاسیم، فسفر و کلسیم که در دسته عناصر ضروری و اصلی قرار دارند را نیز برای گیاهان تامین می کند.

رابطه کود هیدرولیزه ماهی با استحکام گیاه:

کود ماهی هیدرولیزه تمامی عناصر و مواد مغذی اولیه و ثانویه گیاهان را برخلاف کودهای شیمیایی به صورت کاملا ارگانیک در اختیار آن ها قرار می دهند و وقتی گیاه به صورت متعادل از مواد مغذی اولیه و ثانویه بهره مند می شود، به صورت پایدار و قوی رشد خواهد کرد و به گیاهی تبدیل خواهد شد که در برابر استرس های محیطی مانند طوفان، خشکسالی، آفت، بیماری ها و تنش های دمایی به خوبی مقاومت کرده و هیچ تاثیری از آن ها نپذیرد.

حل نگرانی از بابت محیط زیست:

از آن جا که دیگر کود های شیمیایی به دلیل آگاهی مردم از اثرات زیان بار آن ها بر محیط زیست، حیوانات و سلامتی انسان ها محبوبیت خود را از دست داده اند و مردم به دنبال کود های ارگانیک و طبیعی بدون آثار زیان بار هستند، هیدرولیز کود مایع بهترین گزینه پیش روی آن ها می تواند باشد؛ و نسبت به سایر کودها برتری های فراوانی دارد.

مزایای کاربرد هیدرولیز کود ماهی در کشاورزی:

۱)مقرون به صرفه بودن کود:

همانطور که گفته شد کود ماهی از بقایای ماهی، ضایعات و حتی کل ماهی، ریز مغذی ها و دیگر عناصر مهم ریز مغذی به وجود می آید و در دسترس خاک و گیاهان قرار می گیرد؛ گیاهان به کمبود دو دسته از عناصر یعنی عناصر میکرو و ماکرو حساسیت نشان می دهند و روند رشد آن ها مختل می شود اما

کود هیدرولیز ماهی ترکیب غنی شده از این عناصر بوده و کلیه عناصر ضروری گیاه را فراهم می کند و به دلیل تامین همه جانبه مواد غذایی گیاهان، از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه بوده و کشاورزان نیاز به خرج هزینه های گزاف نخواهند داشت.

۲)تقویت زمین های زراعی

کود های آلی همیشه در بخش کشاورزی به نحو چشمگیری موثر بوده اند و هستند؛ از آن جا که هیدرولیز کود ماهی نیز در دسته کودهای آلی قرار می گیرد، به کار بردن این کود مخصوصا در زمین های زراعی که از کمبود مواد آلی رنج می برند بسیار اهمیت دارد.

مواد آلی تامین شده از هیدرولیز کود ماهی، تمام خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود بخشیده و در نتیجه آن کیفیت و رشد محصولات به نحو احسن افزایش می یابد.

۳)تبدیل خاک به محل رشد:

کود هیدرولیز ماهی به دلیل دارا بودن مواد آلی کافی، سبب به هم چسبیدن اجزای خاک به یکدیگر شده و دانه های آن را درشت تر می نماید؛ نبود مواد آلی در خاک محل کشت گیاهان و درختان، سبب پراکندگی اجزای ریز خاک و کاهش فاصله بین اجزای خاک شده و در نتیجه سرعت حرکت آب بین لایه های خاک کاهش می یابد و فرآیند تهویه به طور مناسب انجام نمی گیرد.

در این گونه شرایط به دلیل عدم وجود فضای خالی بین ذرات خاک، حجم خاک کاهش یافته و میزان قابلیت نگهداری آب در خاک بسیار افت پیدا می کند؛ هم چنین به دلیل کمبود آب، گیاهان از رطوبت موردنیاز نیز محروم خواهند ماند اما با افزودن هیدرولیز کود ماهی به خاک ها، از چنین اتفاقاتی جلوگیری به عمل می آید.

۳)جلوگیری از فرسایش خاک:

یکنواختی ذرات خاک و کم حجم بودن خاک شرایط را برای جریان یافتن آب به سطح خاک فراهم کرده و فرسایش خاک را موجب می شود. در نهایت خاک خشک شده و سله تشکیل می شود و جوانه ها در این شرایط نمی توانند رشد کنند.

۴)تعدیل اثرات زیان بار کودهای شیمیایی:

برخی از کشاورزان عقیده دارند نمی توانند مصرف کودهای شیمیایی را متوقف کنند اما می توانند کاهش دهند؛ در این گونه مواقع از هیدرولیز کود ماهی می توان به عنوان مکمل کودهای شیمیایی استفاده کرد تا اثرات مخرب حاصل از استفاده دراز مدت کودهای شیمیایی را به حداقل برساند.

۵)تامین مواد آلی خاک مناطق خشک:

در مناطق خشک به دلیل بالا بودن دما و از دست رفتن رطوبت خاک، مواد آلی موجود در خاک نیز به سرعت از دست رفته و تجزیه می شود؛ بنابراین عموما خاک های مناطق خشک از جهت دارا بودن مواد آلی فقیر می باشند و توصیه می شود در باغات احداث شده در مناطق گرم و خشک نظیر باغات پسته، از هیدرولیز کود ماهی بهره ببرند‌.

روش های هیدرولیز کود ماهی:

کود هیدرولیزه ماهی به حالت مایع و غلیظ می باشد و ممکن است از بوی تندی نیز برخوردار باشد؛ جهت هیدرولیز ماهی دو روش وجود دارد که اکنون به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

۱)با استفاده از مواد شیمیایی:

در این روش مواد و ساختار بدن ماهی از طریق بازهای شیمیایی قوی و اسیدهای شیمیایی تجزیه می شوند؛ این روش نیازمند دقت فراوانی می باشد زیرا باید به گونه ای تجزیه صورت گیرد که اسید های آمینه حفظ شوند.

۲)با کمک آنزیم ها و باکتری ها:

در این روش عمل تجزیه توسط آنزیم های طبیعی و میکروارگانیسم ها انجام می گیرد و روند تجزیه نسبت به حالت اول یعنی تجزیه با استفاده از مواد شیمیایی آهسته تر بوده اما نتیجه نهایی بسیار بهتر و باکیفیت تر خواهد بود.

مزایای استفاده از هیدرولیز کود ماهی:

ویژگی بارز کودهای شیمیایی، تند رها بودن آن ها می باشد این اصلاح یعنی این گونه کودها به سرعت توسط ریشه ها جذب می شوند و در کوتاه مدت نیازهای غذایی و مغذی گیاهان را برطرف می کنند. هیدرولیز کود ماهی یک محصول کاملا طبیعی می باشد و قبل از قرار گرفتن در دسترس گیاه باید توسط باکتری ها، قارچ ها و کرم های خاکی روند هضم خود را توسط آن ها طی کنند.

به دلیل فعالیت بیولوژیکی روی داده در خاک، مواد آلی افزایش چشمگیری پیدا می کند و میزان اکسیژن بیشتری در دسترس ریشه قرار می گیرد و بالطبع با افزایش مواد آلی در خاک، ظرفیت  نگهداری آب در خاک بیشتر می شود.

کود ماهی

فواید بی نظیر هیدرولیز کود ماهی:

۱)هیدرولیز کود ماهی استحکام گیاهان و درختان باغچه ها را افزایش می دهد.

۲)این کود جوانه زنی بذر ها را سرعت بخشیده، سبب باز شدن شکوفه های بیشتر و حفظ آن ها جهت تولید میوه شده، و در نهایت عملکرد گیاه و روند رشد آن را بسیار بیشتر می کند.

۳) هیدرولیز کود ماهی نه تنها عناصر ضروری گیاه را تامین می کند، بلکه منجر به جذب بهتر و بیشتر عناصر از خاک می گردد.

۴)همانطور که گفته شد از جهت اقتصادی استفاده از آن بسیار هوشمندانه و دارای صرفه اقتصادی می باشد.

۵)افزایش دریافت مواد معدنی توسط بخش های مختلف گیاه و افزایش سرعت عملکرد در گیاه

۶)دارا شدن گیاه از مقاومت بسیار بالا در برابر پاتوژن ها و بیماری و آفت ها و نیز گسترش یافتن ریشه

نکته:

استفاده از کود هیدرولیزه ماهی توسط مشاوران و کارشناسان کشاورزی به دلیل دارا بودن از مقدار ازت و فسفر بالا و با کیفیت نیز در زمین های زراعی که هر ساله محصول کشت می شود توصیه می شود.

کود هیدرولیزه ماهی می تواند به صورت محلول پاشی مورد استفاده گیاه قرار گیرد و یک ویژگی منحصر به فرد آن، قابلیت آبکی بودن آن جهت انجام آبیاری در حجم های بالا می باشد. هیدرولیز کود ماهی یکی از بهترین، قوی ترین وتاثیر گذار ترین کود های آلی به شمار می رود.

کود هیدرولیزه ماهی، میزان گستردگی عناصر بسیار ضروری و مغذی چون پتاسیم، فسفر و نیتروژن را به مقدار کافی افزایش می دهد. هیدرولیز کود ماهی، عطر و بوی معمولی دارا می باشد که این ویژگی به مواد تشکیل دهنده آن بر می گردد.

آزمون خاک جهت کسب اطلاع از وضعیت آن:

در ذهن برخی از کشاورزان یا باغداران این سوال پیش می آید که از کجا بدانیم چه مقدار از هیدرولیز کود ماهی را به گیاهان و درختان مان برسانیم؟ اگر در مورد وضعیت زمین خود آگاهی و اطلاعات کافی نداشته باشیم چه کاری از دستمان بر می آید؟ وظیفه ما در قبال درختان مان چیست؟

پاسخی که ما می توانیم خدمت شما عرض کنیم این است که حتما از متخصصان خبره مشاوره و مشورت بگیرید و سعی کنید از خاک بازدید کنند و مقداری از آن را جهت نمونه برداری و انجام تست خاک بردارند تا مشخص شود چه کمبود هایی دارد.

با انجام تست خاک از مقادیر عناصر مختلف موجود در خاک اطلاعات جامع و کاملی بدست می آید که کشاورز را در تصمیم گیری هرچه بهتر یاری می دهد؛ بنابراین با توجه با نیازهای گیاه می توانند مقدار کود مورد نیاز را جهت رشد هر چه بهتر گیاه در اختیار آن قرار می دهند.

کود ماهی خشک و مایع

توضیحات تکمیلی در مورد هیدرولیز کود ماهی:

این نوع کود به صورت محلول پاشی یا اسپری و نیز خاکریز به گیاهان می رسد و سبب افزایش کیفی و کمی تولید محصولات زراعی و میوه ها می شود؛ کود هیدرولیزه ماهی در نوع خود از به روز ترین و جدید ترین کود ها تلقی می شود که بخش های اضافی و بقایای ماهی قبل از اینکه به اسید فسفریک تبدیل شوند، تهیه می شود.

هیدرولیز کود ماهی پی اچ کمتری دارد و این امر میزان میکرومغذی ها، پروتئین ها و ویتامین ها را در گیاهان بهره مند از این کود افزایش می دهد.

گفتیم که میزان مواد آلی در هیدرولیز کود ماهی بالا می باشد و وقتی مواد آلی تجزیه می شوند، گاز کربنیکی حاصل از تجزیه آن وارد فرآیند های شیمیایی خاک می شود و این امر پی اچ خاک را کاهش داده و میزان حلالیت مواد موثر در تغذیه گیاه را افزایش می دهد.

کود هیدرولیزه ماهی میزان حاصلخیزی خاک را بهبود می بخشد و از باقی مانده های  ماهیانی که جثه بزرگی دارند و در دام صیادان می افتند و نیز درصد روغن زیادی دارند تولید می شود. هیدرولیز کود ماهی عناصر ضروری گیاه را فراهم می کند و پتاسیمی که تامین می کند، نقش موثری در رشد و تولید مثل گیاه ایفا می کند.

فسفر موجود در هیدرولیز کود ماهی نقش اصلی به عنوان کاتالیزور در فعالیت های بیوشیمیایی را دارد و از طرفی انرژی خورشید را جذب کرده و به ترکیبات مورد نیاز گیاه تبدیل می کند. نگرانی از کمبود های ناشی از عناصر پتاسیم، فسفر، نیتروژن، منیزیم و کلسیم و دیگر عناصر که در دسته میکرو قرار می گیرند، با استفاده از هیدرولیز کود ماهی به پایان می رسد و استفاده از آن نوید بخش تولید محصولات پربار خواهد شد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود ماهی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *