تاثیر هیومیک اسید بر زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تاثیر هیومیک اسید بر زعفران

همیشه غذای با چاشنی زعفران ما را جذب می کند طوری که هوس آدمی را به خوردن برمی انگیزاند. عطر و طعم فوق العاده این ماده بر هیچ کس پوشیده نیست. جالب است بگویم این گیاه برای اولین بار در ایران برداشت شده و کشور ما اصلی ترین صادر کننده زعفران در جهان می باشد. در مراحل کاشت و به ثمررسیدن هر محصولی نظیر زعفران عوامل مختلفی دخیل می باشند؛ ما در ادامه مطلب درباره تاثیر اسید هیومیک بر روی زعفران را به طور مفصل شرح خواهیم داد.

 

اسید هیومیک مایع

اسید هیومیک چیست؟

درابتدا این سوالات پیش می آید که: اسید هیومیک چیست؟ چه ماده ای می باشد؟ چگونه به وجود می آید؟

پس از مرگ گیاهان و جانوران، اجساد آن ها روی خاک باقی می ماند و توسط موجودات دیگری مانند باکتری ها، قارچ ها، کرم خاکی و دیگر ارگانیسم ها تجزیه می شود؛ در حین چرخه تجزیه و خورده شدن، ماده ای به نام هوموس به وجود می آید که غیرقابل تجزیه می باشد. فرایند مرگ گیاهان و جانوران و تجزیه آن ها روی خاک ادامه پیدا می کند و هوموس های تولید شده توسط خاک و سنگ پوشیده و ته نشین می شوند. در برخی مناطق مرطوب این مواد فشرده شده به سطوح بالاتری می آید و اکسیژن نیز به لایه های پایین تر نفوذ میکند؛ رسیدن اکسیژن در تولید هوموس شدیدا تاثیرگذار می باشد. ته نشست هایی که به سطح بالا و نزدیک زمین آمده اند استخراج می شوند. عمدتا به این ترکیب لیگنیت می گویند. با کیفیت ترین هوموس یا به عبارتی هیومیک اسید از لیگنیت ها استخراج می شود.

هوموس یا هیومیک اسید؟

در حقیقت هوموس یک ترکیب سه جزئی متشکل از اسید هیومیک، اسید فولویک و هیومین می باشد. اسید فولویک و اسید هیومیک هر دو اسید آلی پرارزشی به شمار می روند؛ همانطور که در بالا توضیح داده شد، از خاک، لیگنیت و حتی زغال سنگ استخراج می شوند و آنگونه که از نامش پیداست، جز اسید ها می باشد اما از نوع ضعیف باPH (۳.۸ -۵). این ترکیبات طول عمر ماندگاری بالایی دارند و می توانند تا میلیون ها سال اثرات شگرفی از خود برجای بگذارند. به حدی که حتی مقدار کمی از آن ها باعث تولید بیشتر محصولات کشاورزی با حداکثر کیفیت می شود.

چرا هیومیک اسید؟

آیا می دانستید تاثیر هیومیک اسید بر زعفران چیست؟

چه سودی برای محصول دارد؟

هوموس همیشه برای خاک حکم ماده مغذی را دارد. انسان با دخالت و فعالیت های بی رویه و بی منطق خود آسیب فراوانی به خاک زده است. شخم زدن های بی رویه، خاک را دچار فرسایش کرده و استفاده از کود های شیمیایی مواد آلی و هوموس خاک را کاهش داده است. اسید هیومیک نوعی کود آلی به حساب می آید و استفاده از آن به نوعی خاک را ترمیم کرده و جان دوباره به آن می بخشد. هیومیک اسید حاصلخیزی خاک و محصولات را بالا میبرد. به عبارتی کمبود هوموس و موادمغذی خاک را برطرف می کند. بیایید ببینیم اثرات اسیدهیومیک بر خاک‌ چیست؟

۱) مقدار نیتروژن خاک را افزایش می دهد.

۲) به دلیل منشا آلی و گیاهی، نگرانی از بابت آلوده کردن آب های زیرزمینی و سطحی به حداقل می رسد.

۳) خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد.

۴) کمک به تبدیل عناصر به اشکالی که بتواند مورد استفاده گیاه قرار گیرد.

۵) افزایش توان نگهداری آب توسط خاک

۶) تهویه خاک را افزایش می دهد.

۷) تاثیر به سزایی در افزایش حجم ریشه و رساندن مواد مغذی و تغذیه چشمگیر گیاه دارد.

این ها تنها بخشی از اثرات عالی هیومیک اسید بر خاک می باشد. خاکی که غنی از این ماده بی نظیر باشد، بدون شک گیاه و محصولی درجه یک تولید می کند. یکی از محصولات درجه یک و پرقیمت جهان، زعفران می باشد. در ادامه مطالب در مورد تاثیر هیومیک اسید بر زعفران خواهیم پرداخت.

 

خواص هیومیک اسید آمریکایی

 

قبل از پرداختن به تاثیر هیومیک اسید بر ساختار و تولید زعفران، اجازه بدهید کمی در مورد ساختار زعفران برایتان بگویم. زعفران گیاهی کوچک با طول ۱۰ الی ۳۰ سانتی متر می باشد که چند سال قادر به محصولی دهی می باشد. از وسط ساقه زعفران چند برگ خارج می شود که در نهایت به ۳ گل منتهی می شود. هر گل دارای یک پرچم در مجموع ۳ پرچم و یک مادگی می باشد که پرچم و مادگی به کلاله سه شاخه قرمز یا نارنجی رنگ منتهی می شوند. انتهای کلاله و خامه به عنوان زعفران شناخته می شود. زعفران گران قیمت ترین محصول کشاورزی جهان محسوب می شود و در زمینه های غذایی،  دارویی، آرایشی و طب سنتی طرفداران زیادی دارد. با توجه به جایگاه ارزشمند زعفران در صنعت کشاورزی کشور، لازم است روش های کاشت و برداشت آن بهبود و اصلاح شود تا در نهایت این طلای ناب با کیفیت فوق العاده ای همراه شود. در راستای این امر، تاثیر وزن بنه مادری و کود آلی بر زعفران پر اهمیت است. زیرا کود های آلی سبب حاصلخیری خاک و رشد بهتر گیاه می شود و جایگزین مناسبی برای کود شیمیایی می باشند. بنابراین دانستن اثر کودی مثل هیومیک اسید بر گیاه پر سودی چون زعفران، حائز اهمیت می باشد. هیومیک اسید به عنوان جایگزین کودهای شیمیایی می باشد و اثرات مخرب زیست محیطی ندارد؛ هم چنین باعث بهبود کیفیت ساختار فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی خاک می شود. هیومیک اسید با تاثیر بر بهبود خاک، رشد گیاه را دوچندان می کند‌. علاوه بر اینکه هیومیک اسید بر رشد زعفران موثر می باشد، اندازه بنه های مادری به منظور کشت نیز در مقدار تولید زعفران موثر می باشد. قبل از کشت زعفران، باید بنه های مادری که وزن بیشتر از ۸ گرم دارند مشخص شده و کشت شوند؛ زیرا بنه های مادری با وزن بالا و درشت تر، از همان سال اول تولید زیادی را سبب می شوند. بنه های مادری درشت هم چنین با به وجود آوردن بنه های خواهری با کیفیت، از طریق تولیدمثل گیاهی، مقدار گل آوری را برای سال بعد بهبود می بخشد.

تاثیر هیومیک اسید بر زعفران

اثر افزودن اسید هیومیک بر خاک زعفران:

با افزودن اسید هیومیک، وضعیت رشد بنه های خواهری نسبت به قبل رشد به سزایی می کند . وقتی  اسیدهیومیک بیشتری بر بنه های مادری اضافه می شود، تعداد جوانه درهر بنه به بیشترین مقدار می رسد و متعاقبا تولید زعفران افزایش می یابد. هیومیک اسید از طریق تولید ترکیبات هورمونی، کمک به رساندن عناصر ضروری به گیاه، ترمیم خاک های از بین رفته و بهبود خواص فیزیکی آن، باعث افزایش میزان گل دهی و تولید زعفران خواهد شد. اسیدهیومیک سبب زیاد شدن تعداد گل در بنه های ریز،درشت و متوسط می شود. اسیدهیومیک بر روی آنزیم های موثر در رشد زعفران تاثیر می گذارد و سبب باروری این گیاه می شود. هم چنین باعث بهبود تنفس زعفران و عمل فتوسنتر می شود. این اسید آلی موادمغذی و عناصر مورد نیاز زعفران را تامین می کند و ریشه گیاه را تقویت و درنهایت منجر به مقاومت موثر گیاه در مقابل تنش های محیطی می شود. آیا می خواهید از دیگر اثرات بی نظیر اسید هیومیک بر زعفران آگاه باشید؟ پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در اطراف ریشه گیاه ها از جمله زعفران، جانداران ریزی وجود دارد که با تحرک خود منجر به رسیدن آب، اکسیژن و عناصر معدنی به گیاه می شود. اسید هیومیک سرعت رشد این جانداران را پس از افزوده شدن به خاک بالا برده و در نهایت منجر به تولید جوانه های بیشتر زعفران می شود. با افزودن کودهای شیمیایی به خاک، رفته رفته میکروارگانیسم هایی نظیر باکتری های مفید از بین می روند و خاک ارزش خود را از دست می دهد. اما با جایگزین کردن کودهای آلی از جمله اسیدهیومیک ، نه تنها باکتری ها حفظ می شوند، بلکه بقای آن ها نیز افزایش می یابد. عملکرد درخشان این اسید در حفظ باکتری ها و ریزجانداران و کمک به حلالیت عناصر در خاک و رسیدن به گیاه زعفران، سبب تولید محصولات زعفرانی باکیفیت می شود. هم اکنون اسیدهیومیک به صورت مایع و پودر با کیفیت عالی و اخذ مجوز به تولید و فروش نی رسد. اما برای اطمینان از درجه یک بودن آن بهتر است از منابع معتبری خریداری صورت گیرد.

میزان استفاده از اسید هیومیک برای هر درخت

انواع اسید هیومیک عرضه شده در بازار:

اسید هیومیک جامد:

شکل فشرده شده دارای خلوص می باشد که به صورت پودری عرضه شده و کاملا محلول در آب است. شکل پودری اسید هیومیک از طریق شخم زنی و آبیاری به دست گیاه می رسد.

اسید هیومیک مایع:

این نوع اسید هیومیک از انحلال در آب یا سایر حلال ها بدست می آید و بصورت سم پاشی به گیاه تزریق می گردد.

گرانول اسید هیومیک:

کیفیت پایین تری نسبت به دو شکل قبلی دارد و از لئونادیت معدنی حاصل می شود.

تاثیر هیومیک اسید بر زعفران

نتیجه گیری تاثیر هیومیک اسید بر زعفران :

در مطالب بالا در مورد اهمیت مصرف اسید هیومیک بر رشد و تولید بهتر زعفران صحبت کردیم. زعفران پرقیمت ترین محصول کشاورزی جهان و از گزینه های صادراتی با کیفیت کشور تلقی می شود بنابرین کمک به افزایش تولید آن مهم و پرسود می باشد. هیومیک اسید جزیی از هوموس موردنیاز خاک می باشد که از آن به عنوان یک اسید آلی بسیار کارآمد یاد می شود. این اسید به رسیدن عناصر،آب ، موادمغذی و اکسیژن به زعفران کمک می کند و سبب حجیم شدن ریه ها و مقاومت بهتر در شرایط محیطی دشوار می شود. اسید هیومیک با تاثیر بر بزرگ تر شدن بنه مادری زعفران، مقدار زعفران تولیدی را به حداکثر می رساند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

مناسب ترین کود برای زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *