اسید هیومیک برای شلغم

اسید هیومیک برای شلغم

اسید هیومیک برای شلغم

شلغم از مهم ترین مصارف خوراکی در فصول سرد سال به شمار می آید که اولین گزینه ای است که برای درمان سرماخوردگی به ذهن می آید؛ از این رو کشاورزان بسیاری اقدام به کشت و پرورش این گیاه پر خاصیت می کنند. همانطور که می دانید، شلغم به عنوان سبزی ریشه ای شناخته میشود و حین برداشت از دل خاک بیرون می آید.

 اگر طرفدار کشت سبزیجات ریشه ای نظیر: شلغم، تربچه، هویج، چغندر قند و …هستید، بایستی کودهای تقویت کننده ریشه و اندام های غده ای را بهتر بشناسید زیرا اندازه گیاه و کیفیت و طعم آن در گرو مصرف کودهای تقویت کننده ریشه است.

اصلی ترین کود ارگانیک تقویت کننده ریشه، کود اسید هیومیک می باشد که به عنوان طلای سیاه ناب، تاثیر فوق العاده ای بر میزان رشد گیاه شلغم میگذارد. توصیه میکنم شما کشاورزان عزیز اگر میخواهید با صرف انرژی و هزینه کمتر به بالاتربن بهره وری دست یابید، این مقاله از سایت آل کود پیرامون موضوع اسید هیومیک برای شلغم را از دست ندهید.

کود مخصوص شلغم

مزایای استفاده از اسید هیومیک برای شلغم

بهبود بافت خاک برای رشد شلغم

همانطور که می دانید، ریشه گیاهان در خاک های سفت و سنگی به زحمت می تواند نفوذ کند و از آنجایی که شلغم بایستی به راحتی در درون خاک نفوذ کرده و از آب و عناصر غذایی تغذیه نماید، کاربرد اسید هیومیک بسیار پر رنگ می گردد.

اسید هیومیک را مهم ترین اصلاح کننده خاک می نامند که شرایط مناسبی برای رشد و پرورش تمامی گیاهان را فراهم نموده و خیال کشاورز را تا حد زیادی راحت می نماید. هیومیک اسید پس از اینکه به بستر خاک شلغم افزوده شد، بافت خاک را نرم و اسفنجی کرده و شرایط جهت نفوذ ریشه شلغم و رشد غده ایده آل می گردد.

تنظیم پی اچ خاک شلغم

شلغم نیز همانند بسیاری از گیاهان، از خاک قلیایی و پی اچ بالا بیزار است و بیشترین رشد را در خاک های اسیدی دارای پی اچ ۶ تا نهایت ۷.۵ دارد. متاسفانه به دلیل مشکلات آبی و مصرف خودسرانه کودهای شیمیایی، خاک اکثر نقاط کشور را قلیایی نموده و کشاورزان ناگزیر به استفاده از اسید هیومیک جهت تنظیم پی اچ خاک برای کشت محصولات خود می باشند.

اهمیت اسید هیومیک برای شلغم چنان بالاست که از همان مراحل ابتدای آماده سازی زمین، برای تبدیل خاک به بهترین بستر کشت شلغم، به همراه دیگر کودها نظیر کود فسفره و پتاس نیز به خاک افزوده می گردد.

بهبود ریشه زایی شلغم

تقویت ریشه از اصلی ترین موارد برای رشد گیاه شلغم به شمار می آید؛ استفاده از اسید هیومیک برای شلغم موجب افزایش ریشه زایی و گسترش فوق العاده آن جهت جذب مواد غذایی و تغذیه اندام غده ای و مصرفی شلغم می گردد.

افزایش اندازه و کیفیت شلغم

اسید هیومیک را طلای سیاه ناب می دانند که هرگز نبایستی از مزایای آن برای شلغم بی بهره ماند. این کود شگفت انگیز نه تنها خود مواد تقویتی برای رشد و بهبود کیفیت شلغم مانند پتاسیم، گوگرد، میزان اندکی عناصر ریز مغذی و اسید فولویک دارد، بلکه از طریق افزایش جذب عناصر غذایی موجود در تقویت کننده ها، منجر به بالا رفتن کارایی شلغم می گردد.

بسیار پیش آمده کودهای موردنیاز به محصول داده شده اما اثری در روند رشد آن مشاهده نشده است. اسید هیومیک و فولویک اسید موجود در آن به کلاته شدن عناصر و جذب و مصرف اندام های مصرفی شلغم کمک شایانی می کنند. بدین طریق عناصر ضروری در اختیار گیاه قرار گرفته و محصول نهایی طعم و کیفیت بازار پسندی خواهد داشت.

به عبارتی با مصرف اسید هیومیک برای شلغم، جذب عناصر پر مصرف و ریز مغذی و کیفیت بازار پسندی آن به بیشترین مقدار خود خواهد رسید.

افزایش حاصلخیزی بستر کشت شلغم

خاک کشت اکثر مناطق ایران با کمبود مواد آلی مواجه بوده و بستر کشت شلغم نیز از این قائده مستثنی نیست! اسید هیومیک مواد ارگانیک و آلی را جهت غنی نمودن بستر کشت شلغم به آن افزوده و بار دیگر منجر به افزایش کیفیت خاک و هوموس آن می گردد.

 همانطور که می دانید، هوموس لازمه خاک جهت باروری و تبدیل به بستر کشت محصولات به شمار می آید که در سال های اخیر به دلیل عوارضی که از کودهای شیمیایی بر جای مانده، میزان آن به زیر حد نرمال رسیده است.

مصرف اسید هیومیک موجب بهبود حاصلخیزی خاک و تامین مواد آلی آن برای کشت شلغم می گردد.

افزایش ظرفیت نگهداری آب برای شلغم

با افزودن اسید هیومیک، یکی از نیازهای اصلی گیاه شلغم یعنی آب، دیرتر از دسترس خاک و گیاه خارج می گردد؛ به عبارتی خاک شلغم دیر تر خشک میشود. حتی در خاک های شنی، اسید هیومیک منجر به حفظ بهتر آب درون شن ها شده و دوره آبیاری را طولانی تر می نماید.

رفع شوری خاک

اسید هیومیک را از بهترین گزینه های کاهش و رفع شوری خاک می دانند که به طرز حرفه ای، یون های سدیم و کلر را به سمت خود جذب نموده و اجازه خودنمایی به آنها نمی دهد‌. از طرفی با افزایش توانایی خاک در نگهداری آب، از خشکی زودهنگام آن نیز جلوگیری نموده و این امر نیز تا حدودی در کاهش شوری خاک دخیل است.

ماندگاری اثر بالا در خاک

برخلاف کودهای شیمیایی و بسیاری از تقویت کننده های گیاهی که به سرعت از دسترس ریشه خارج شده و به آسانی شسته میشوند، اسید هیومیک تا سالیان سال می تواند در خاک باقی مانده و اثرات مثبت زیادی بگذارد. در نتیجه دیگر لازم نیست همانند کودهای شیمیایی مکررا استفاده شود.

نکته: استفاده مکرر از اسید هیومیک برای شلغم و دیگر گیاهان، برخلاف کودهای شیمیایی، هیچ ضرری برای خاک و گیاه ندارد زیرا از یک منبع کاملا ارگانیک بدست می آید.

اسید هیومیک برای شلغم

 

 

خرید اسید هیومیک

 

با توجه به ضرورت استفاده از اسید هیومیک برای شلغم، بایستی از یک منبع معتبر تهیه گردد. سایت آل کود با بیش از ۱۵ سال تجربه در واردات کودهای اصل و برند، مفتخر به عرضه اسید هیومیک شوک با درصد خلوص ۹۵ درصد بوده و شما عزیزان را در تولید حجم بالای شلغم به همراه بیشترین سطح کیفیت یاری می نماید. جهت سفارش محصول از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366