اسید هیومیک برای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت پرتقال

میوه پرتقال به سبب ارزش غذایی بسیار بالا، طعم خوشایند و فواید بیشماری که برای انسان دارد، در حجم بالایی توسط باغداران عزیز پرورش داده میشود. بهبود عملکرد درخت پرتقال و افزایش کیفیت میوه های آن به خودی خود ممکن نیست! بلکه موفق شدن باغدار در تولید حجم وسیع این محصول پر فروش، نیازمند استفاده از منابع مناسب جهت رشد و تامین مواد غذایی موردنیاز درخت پرتقال می باشد.
امروزه در انتخاب بهترین منابع مواد مغذی جهت تغذیه درخت پرتقال، استفاده از کودهای ارگانیک نسبت به کودهای شیمیایی ارجحیت پیدا کرده و همه به دنبال کود آلی مناسب و قوی جهت پرورش درختان پرتقال هستند.
اسید هیومیک به عنوان کود ارگانیک شگفت انگیز، بهترین گزینه کوددهی درخت پرتقال برای ثمر دهی آن به شمار می آید. اینکه چرا استفاده از اسید هیومیک برای درخت پرتقال پیشنهاد میشود، موضوعی است که در این مقاله از سایت آل کود قصد داریم مطالب مفیدی خدمت شما باغداران عزیز ارائه دهیم تا در انتخاب درست خود شک نکنید.

فهرست مطالبی که در این مقاله آمده است

۱.نقش مصرف اسید هیومیک در افزایش کیفیت پرتقال

۲. تاثیر اسید هیومیک در رسیده شدن میوه پرتقال

۳. فواید اسید هیومیک برای درخت پرتقال

۴. مزیت اسید هیومیک مایع برای درخت پرتقال

نقش مصرف اسید هیومیک در افزایش کیفیت پرتقال

●اسید هیومیک زمانی پا به عرصه کشاورزی و جهان امروز گذاشت که درصد مواد آلی خاک به پایین ترین مرز خود رسیده و خاک اکثر نقاط جهان فقیر و غیر حاصلخیز هستند. با افزودن این ماده حیات بخش طبیعت، خاک و گیاه جانی دوباره گرفته و مواد آلی خارج شده به بستر کشت درختان میوه و محصولات زراعی بازگردانده میشود و این یعنی پل عبور به سمت افزایش باردهی درختان میوه و بهبود کیفیت و طعم آنها.

بیایید پاسخ این سوال را خدمت شما عرض کنم که چگونه اسید هیومیک در افزایش کیفیت میوه پرتقال دخیل است؟

●هیومیک اسید توانایی فوق العاده ای در افزایش جذب عناصر و مواد مغذی توسط ریشه درخت پرتقال دارد به گونه ای که حتی عناصر جای مانده در خاک که جذب درخت نشده اند را، کلاته کرده و به فرم قابل جذب توسط ریشه در می آورد. بالطبع درخت پرتقال جهت ثمر دهی و تبدیل میوه های فندوقی به محصول قابل مصرف و فروش، به عناصر غذایی در میزان کافی نیاز دارد.

اسید هیومیک منجر به کلاته شدن عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن و …در محیط اطراف ریشه و مصرف درخت پرتقال می گردد از این طریق میوه پرتقال به خوبی بزرگ و رسیده می گردد.

تاثیر اسید هیومیک در رسیده شدن میوه پرتقال

اسید هیومیک خود منبع غنی از عناصر پر مصرف و فولویک اسید می باشد که با تامین این عناصر، سبب عبور پرتقال از مرحله ترش و نرسیده بودن به سمت شیرین و خوش طعم شدن می گردد. یکی از تاثیرات اصلی اسید هیومیک در جلوگیری از ترش و بی مصرف ماندن پرتقال ها، افزایش جذب عنصر آهن و پتاسیم توسط درخت پرتقال است.

●لازم به ذکر است آهن از مهم ترین عناصر موردنیاز درختان مرکبات به شمار می آید که حتما بایستی به مقدار کافی در دسترس درخت قرار گیرد؛ در غیر این صورت میوه های مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین و …نرسیده و ترش مزه خواهند ماند.
اما مشکلی که در مورد عنصر آهن برای درخت پرتقال وجود دارد، عدم جذب آسان آن توسط درخت پرتقال است حتی اگر به وفور در خاک وجود داشته باشد. با افزودن اسید هیومیک به خاک درخت مرکبات، عنصر آهن به طرز شگفت انگیزی کلاته شده به آسانی جذب ریشه می گردد و نتیجه آن تولید میوه های خوش کیفیت، درشت و بازار پسند خواهد بود.

فواید اسید هیومیک برای درخت پرتقال

■اسید هیومیک منجر به گسترش بهتر ریشه و رشد آن در خاک های رسی از طریق اصلاح بافت خاک و بهبود تخلخل پذیری آن می گردد.

■اسید هیومیک با فراهم کردن شرایط رشد و توسعه ریشه درخت پرتقال، آن را قادر میسازد مواد غذایی را به خوبی در اختیار اندام های مصرفی قرار داده و شاهد افزایش کمی و کیفی میوه شوید.

■مصرف اسید هیومیک برای درخت پرتقال از کلروز و زرد شدن برگ درخت جلوگیری می کند زیرا تاثیر صد در صدی در جذب عناصر غذایی به ویژه آهن و نیتروژن دارد. در نتیجه میزان کلروفیل تولیدی توسط درخت پرتقال افزایش یافته و عمل فتوسنتز با کارایی بهتری انجام میگیرد.

■با توجه به حساسیت بالای درخت پرتقال نسبت به تنش های محیطی مانند سرمای بیش از حد و حمله آفات، اسید هیومیک به طرز باورنکردنی منجر به افزایش مقاومت درخت پرتقال در شرایط استرس زای محیطی می گردد تا از تضعیف درخت پرتقال جلوگیری نماید.

■ اسید هیومیک منجر به برقراری تعادل عناصر غذایی درون خاک و ریشه می گردد به گونه ای که عوارض مصرف نادرست کودهای شیمیایی را به حداقل رسانده و مانع ایجاد تداخل در جذب عناصر موردنیاز درخت پرتقال میشود.

■افزودن اسید هیومیک به درخت پرتقال، در افزایش وزن میوه، بهبود رنگ و طعم آن بسیار تاثیر گذار خواهد بود زیرا نه تنها خود دارای عناصر دخیل در بهبود کیفی پرتقال نظیر پتاسیم میباشد، بلکه جذب کودهای مهمی نظیر سولوپتاس را نیز افزایش می دهد.

■اسید هیومیک بر میزان هوموس و حاصلخیزی بستر کشت درخت پرتقال می افزاید تا سالیان سال توان باردهی خود را حفظ نماید.

■به دلیل مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و از بین رفتن موجودات مفید خاک، شروع فعالیت موثر میکروارگانیسم های مفید در حضور هیومیک اسید صورت میگیرد و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می گردد و این یعنی حاصلخیزی بهتر خاک، افزایش متابولیسم و جلوگیری از یخ زدگی ریشه در فصل زمستان و کارایی بهتر درخت پرتقال!

■اسید هیومیک ماندگاری مطمئنی در خاک دارد و بر خلاف کودهای شیمیایی به آسانی شسته نمیشود.

مزیت اسید هیومیک مایع برای درخت پرتقال

نوع مایع اسید هیومیک، بهترین انتخابی است که میتوان برای افزودن به درخت پرتقال انجام داد زیرا به دلیل مایع بودن، به آسانی در تمامی سیستم های آبیاری کاربرد داشته و هرگز رسوبی در لوله ها بر جای نمیگذارد.

اسیدهیومیک مایع از قدرت جذب و انحلال سریع تری و بهتری نسبت به شکل پودری اسید هیومیک برخوردار میباشد در نتیجه عناصر غذایی به نحو عالی جذب درخت پرتقال میشود.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *