اسید هیومیک برای درخت زیتون

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای درخت زیتون

درخت زیتون از با ارزش ترین گیاهانی است که در جهان به پر کشت ترین محصول تبدیل شده است؛ کیفیت بالای روغن زیتون و فواید آن در کنار استفاده خوراکی از میوه زیتون، بسیاری از باغداران را بر آن داشته تا به کاشت و پرورش درخت زیتون بپردازند. احداث باغ زیتون و برداشت حجم بالایی از محصول منوط بر حاصلخیزی خاک و استفاده از کودهای آلی و در صدر آن اسید هیومیک میباشد. از آنجا که درخت زیتون برای افزایش جذب عناصر، رهایی از علائم کمبود مواد مغذی، داشتن پی اچ مناسب خاک، خاک عمیق و غنی به همراه ریشه های گسترده نیاز بالایی به اسید هیومیک دارد، قصد داریم نگاه مهربان شما را به بررسی کاربرد، اثرات و فواید اسید هیومیک برای درخت زیتون جلب نماییم. پس با ما در این مقاله خواندنی و مفید همراه باشید.

میزان استفاده از اسید هیومیک برای هر درختنقش اسید هیومیک بر درخت زیتون چیست؟

اسید هیومیک ماده طبیعی حاصل از استخراج لئوناردیت است که از تجزیه بقایای گیاهی و جانوری باقی مانده در طبیعت حاصل میشود؛ این ماده قابلیت های فراوانی دارد که هیچ کودی توان رقابت با آن را ندارد. افزودن اسید هیومیک به شکل آبیاری و در برخی مواقع محلول پاشی بر درخت زیتون، منجر به بهبود تشکیل گل، جلوگیری از ریزش آن، افزایش تشکیل میوه و بهبود طعم و کیفیت زیتون نهایی می گردد. وزن و طول میوه زیتون در اثر استفاده از اسید هیومیک افرایش یافته و این امر بر بازار پسندی زیتون ها منجر خواهد شد؛ هم چنین دیگر نقش پر رنگ اسید هیومیک، در افزایش میزان روغن زیتون به چشم می آید که در اثر این اتفاق، باغدار به سود اقتصادی کلانی دست خواهد یافت.

اسید هیومیک برای درخت زیتون

فواید استفاده از اسید هیومیک برای درخت زیتون

اسید هیومیک برای درخت زیتون فواید بی شماری دارد که ذکر تمامی آنها با ذکر جزئیات بسیار طولانی و زیاد خواهد بود. این ماده شگفت انگیز بر روی بستر پرورش درخت زیتون، ریشه، فعالیت میکروارگانیسم های خاک، رشد میوه و …تاثیر گذاشته و آنها را از فواید خود بهره مند می سازد از جمله فواید اسید هیومیک برای درخت زیتون عبارتند از :

تنظیم پی اچ خاک و کاهش قلیائیت خاک های آهکی:

هرچند درخت زیتون آستانه تحمل خوبی در شرایط مختلف مانند پی اچ بالا داشته و در پی اچ ۷ یا ۸ نیز قادر به رشد می باشد، اما کاهش اسیدیته خاک اثر منفی بر جذب برخی از عناصر مانند آهن، منگنز، بور، مس و منیزیم خواهد داشت. کمبود این عناصر باردهی و کیفیت میوه زیتون را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اسید هیومیک به سبب خاصیت اسیدی خود، به اصلاح پی اچ خاک پرداخته و شرایط جذب عناصر نامبرده را فراهم می نماید.

افزایش هوموس و مواد آلی خاک:

خاک اکثر باغات زیتون دچار کمبود شدید مواد آلی بوده و درختان زیتون از فقر آن رنج میبرند که دلیل آن بسته به اعمالی است که بر روی خاک انجام شده به ویژه زیاده روی در استفاده از سموم و کودهای شیمیایی. اسید هیومیک منبع غنی از مواد آلی بوده که پس از استفاده، بر میزان هوموس و مواد آلی خاک می افزاید تا شرایط جهت رشد و ثمر دهی درخت زیتون مهیا شود.

 

کاشت زیتون

اصلاح خاک و کاهش شوری آن:

هیومیک اسید برای درخت زیتون با ویژگی منحصر به فرد خود، منجر به کاهش شوری و حضور ترکیب سدیم کلرید در خاک می گردد؛ این ماده بی نظیر، منجر به شکسته شدن پیوند سدیم و کلر شده و یون ها را به خود جذب مینماید تا اثرات شوری آنها کاهش پیدا کند. هم چنین به دلیل افزایش ظرفیت نگهداری مولکول آب، رطوبت درون خاک را برای مدت طولانی تری حفظ می نماید تا دچار خشکی زود هنگام نگردد.

یکی دیگر از روش های اسید هیومیک در کاهش شوری خاک، بهبود ساختمان خاک و افزایش توانایی نفوذ و جذب آب میباشد تا بدین طریق نیاز آبی خاک و ریشه برطرف گردد.

متعادل سازی عناصر موجود در خاک:

باور غلطی که در بین بسیاری از باغداران و کشاورزان وجود دارد این است که هر چه عناصر بیشتری در اختیار درخت زیتون قرار گیرد، به همان اندازه تولید بالا میرود. اما این تصور کاملا اشتباه است؛ اولا در تامین مواد مغذی حتما بایستی از نیاز خاک و درخت از طریق آزمون خاکی و برگی اطلاع داشته باشید از طرف دیگر نبایستی در صورت تشخیص کمبود عناصر در مصرف آن زیاده روی نمایید. از فواید عالی هیومیک اسید در این موضوع، کمک به برقراری تعادل عناصر درون خاک و ریشه است که حضور یک عنصر، مانع جذب عنصر دیگر نگردد. به عنوان مثال با استفاده از اسید هیومیک برای درخت زیتون، از علائم کمبود منیزیم در حضور حجم بالای پتاسیم جلوگیری می گردد.

 

افزایش باردهی درخت زیتون

افزایش ریشه زایی و بهبود فعالیت ریشه:

ریشه درخت زیتون عامل اصلی افزایش مقاومت درخت و استحکام آن در خاک میباشد. بسیاری از گیاهان ریشه ضعیف و نازکی دارند در نتیجه در برابر عوامل بیماری زا مقاومتی نداشته و زود بیمار میشوند. اما اسید هیومیک برای درخت زیتون سبب افزایش ریشه زایی، توسعه رشد عمودی و افقی ریشه و ضخامت آن میگردد. هم چنین درخت زیتون با داشتن ریشه گسترش یافته، توانایی بالایی در جذب آب و مواد غذایی ضروری درخت زیتون خواهد داشت.

افزایش جذب عناصر غذایی و جلوگیری از کمبود آنها:

متاسفانه یکی از مواردی که در باغات زیتون شاهد هستیم، علائم کمبود عناصر کم مصرف به ویژه آهن، روی، بور، منگنز، مس و کلسیم میباشد که به دلیل آهکی بودن خاک و آب آبیاری اتفاق میوفتد. با مصرف اسید هیومیک برای درخت زیتون، شرایط کلاته و جذب شدن آنها افزایش یافته و به سبب اصلاح خاک، درخت زیتون دیگر شاهد کمبود آنها نخواهد بود.

 

کاشت زیتون

بیشتر بخوانید : اسید هیومیک

 

نتیجه گیری:

با مطالعه مقاله بالا دریافتیم اسید هیومیک ماده آلی بی نظیری جهت پرورش درخت زیتون به شمار می آید که شرایط ثمر دهی بالای درخت زیتون را به نحو احسن فراهم می کند.

خرید بهترین اسید هیومیک مخصوص درخت زیتون
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *