اسید هیومیک برای کلم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک برای کلم

کلم ها از سبزیجات بسیار پر خاصیت و محبوب در سراسر جهان هستند که انواع مختلفی دارند و در رنگ ها و طعم مختلف برداشت می شوند. این محصولات بسیار مفید بوده و سرشار از مواد مغذی پر ارزش برای سلامتی هستند؛ هم چنین استفاده از کلم ها در تهیه سالاد بر میزان تقاضای جمعیت افزوده است. بسیاری از کشاورزان ممکن است سال اول در کشت کلم موفق باشند اما در سال های بعدی دچار مشکل شده و از میزان تولید محصول کاسته شده باشد. همچنین ممکن است کلم های تولید شده کوچک بوده و ارزش بازار پسندی پایینی داشته باشند. اما راه حل موفقیت همیشگی در کشت کلم چیست؟ چه راهکاری وجود دارد تا محصول پر بازدهی داشته باشیم؟

از آنجا که در چند سال اخیر ماده حیرت انگیز آلی و ارگانیک اسید هیومیک نتایج فراتر از انتظار کشاورزان را رقم زده، اگر تولید حجم بالا همراه با کیفیت عالی محصول برایتان اهمیت دارد، استفاده از اسید هیومیک برای کلم نیز بسیار ضرورت دارد که دلیل این امر و اثراتی که اسید هیومیک برای کلم دارد، در این مقاله از سایت آل کود بدان پرداخته خواهد شد.

چه نیازی به اصلاح خاک کلم با استفاده از اسید هیومیک است؟

اولین اقدامی که برای پرورش کلم بایستی انجام گیرد، انجام آزمایش خاک جهت کسب اطلاعات کافی از میزان عناصر غذایی، املاح، پی اچ و …می‌باشد. هر چه بستر کاشت کلم از ویژگی های مطلوبی برای رشد گیاه برخوردار باشد، نه تنها همان سال شاهد برداشت محصول زیاد خواهید بود، بلکه میتوانید تا چند سال برای پرورش کلم روی آن حساب باز کنید.

اولین و بهترین ماده اصلاح کننده خصوصیات خاک و تبدیل آن به بستر کشت عالی،اسید هیومیک است که بر تمامی خصوصیات خاک تاثیر مثبت میگذارد.

اسید هیومیک برای کلم سبب حفظ بهتر رطوبت به وسیله خاک، متعادل نمودن پی اچ، بهبود عبور اکسیژن و افزایش تخلخل پذیری می گردد. هم چنین اسید هیومیک ماده بسیار تاثیر گذار در اصلاح خاک های گچی و آهکی می باشد تا روند جذب عناصر غذایی را در این گونه خاکها بهبود بخشد و شرایط مناسبی برای رشد کلم ایجاد گردد.

نتیجه اینکه با مصرف اسید هیومیک برای خاک کلم، تمامی عناصر به نحو احسن در اختیار ریشه گیاه قرار گرفته و محصول با خیال راحت به رشد و افزایش اندازه خود ادامه میدهد.

اسید هیومیک برای کلم

تاثیر اسید هیومیک در بذر مال کلم و نشاء کاری

اگر شما از آن دسته کشاورزانی هستید که تسریع در جوانه زنی بذر کلم برای تان اهمیت دارد، بهترین کار استفاده از اسید هیومیک برای بذر مال کلم است که بذر را به جوانه زنی و گیاه را به ریشه دهی زود تر تشویق می نماید. با این کار دیگر نیازی به صرف زمان طولانی تر برای کاشت نشاء لازم نیست.

تاثیر اسید هیومیک بر تنش خشکی 

برخی از مناطق کشور دچار کمبود آب بوده و کشاورزان برای کشت کلم دچار نگرانی می شوند؛ این درحالی است که با مصرف اسید هیومیک برای کلم در آب آبیاری، دیگر نیازی به آبیاری های زیاد و زودهنگام نخواهد بود زیرا با کمک این ماده ارگانیک دوره های آبیاری افزایش یافته و رطوبت به خوبی تا مدت زیاد توسط خاک حفظ میشود.

نقش اسید هیومیک در تامین و جذب عناصر غذایی 

گیاه کلم همانند هر گیاه ثمر ده دیگری برای باردهی و تولید محصول مناسب برای فروش، به عناصر معدنی و مغذی زیادی مانند عناصر پر مصرف نیتروژن، پتاسیم و فسفر نیاز دارد .

اسید هیومیک عناصر را کلاته نموده و جذب ریشه را تسهیل می‌بخشد هم چنین جذب کودهای مصرفی دیگر را نیز بسیار افزایش میدهد. ازاین نکته نیزغافل نباشیم که خود ماده آلی اسید هیومیک،درصد قابل توجهی از این عناصر را در ساختار خود جای داده است که به نوبه خود عملکرد های زیر را برای کلم انجام می دهند:

نیتروژن

اولین عنصر ضروری برای رشد جوانه کلم و تولید برگ ها، ازت می باشد؛ نیتروژن موجود در اسید هیومیک و جذب عالی کودهای ازته توسط هیومیک اسید، سبب بهبود رویش برگ های کلم می گردد. به همین سبب استفاده از اسید هیومیک برای کلم از ابتدای کشت بسیار اهمیت دارد.

اسید هیومیک هم چنین با در اختیار قرار دادن نیتروژن کافی برای کلم، از زردی برگها، کوچکی اندازه و کاهش کیفیت و خرابی آن جلوگیری می کند و سبب می گردد برگ کلم که از بخش های مهم این گیاه می باشد،از ارزش بازار پسندی عالی برخوردار باشد.

فسفر

فسفر نیز از عناصر بسیار ضروری برای سلامتی گیاه و تولید محصول پر بازده است. این عنصر به مقدار زیاد در اسید هیومیک موجود بوده و با مصرف این کود تقویتی حیرت انگیز،روند ریشه زایی و جذب فسفر بسیار بهتر عمل خواهد کرد. با تامین فسفر کافی توسط اسید هیومیک، گیاه در برابر بیماری ها و حمله آفات مقاوم خواهد بود.

پتاسیم

پتاسیم عنصر اصلی در تشکیل توته و پر شدن آن و کیفیت بالای محصول است. به همین دلیل نیز کمبود آن در برنامه کوددهی کلم باعث نامرغوب شدن بوته کلم، تغییر رنگ برگ ها و بروز بیماری های مختلف در محصول است. یکی از انواع این کودها، کود سولوپتاس و پتاس بالا برای کلم است. کمبود پتاسیم در خاک را می توانیم در مراحل مختلف رشد این گیاه به صورت محلول پاشی یا پودر به زمین اضافه کنیم

اسید هیومیک برای کلم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *